Porady

Czy warto wziąć samochód marki Toyota w leasing?

12.08.2021

Leasing aut osobowych oraz busów jest chętnie wybieraną formą finansowania - głównie przez przedsiębiorców, ale nie tylko. Z leasingu mogą korzystać zarówno doświadczone lub zupełnie początkujące firmy, jak i konsumenci indywidualni. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się autom Toyota - leasing japońskich samochodów jest dostępny także w naszej firmie. Sprawdź, czy warto go rozważyć.

Dlaczego Toyota - leasing japońskich samochodów

Trochę historii, zanim opiszemy leasing - Toyota Motor Corporation, bo tak brzmi pełna nazwa japońskiego koncernu, swoje korzenie ma w produkcji… maszyn do szycia. Sakichi Toyoda był wynalazcą pierwszego automatycznego krosna w Japonii, które zrewolucjonizowało przemysł tekstylny i związane z nim usługi. Syn Toyody zmienił natomiast profil rodzinnej firmy, na stałe wprowadzając motoryzację do jej głównych filarów. Wynikało to ze specyfiki japońskiego rynku samochodów, który stanowił dogodny grunt do przekwalifikowania zakładów tkackich w fabryki aut.

Celem Toyody juniora, który po śmierci ojca prowadził już własną, efektywną strategię rozwoju firmy motoryzacyjnej, było konkurowanie z takimi gigantami jak Ford czy Chevrolet. Równocześnie nie chciał wypuszczać na rynek modeli, których cena będzie nieproporcjonalna do siły nabywczej konsumentów. Był wizjonerem tak jak jego ojciec, korzystając z pozostawionych przez niego innowacyjnych zasad systemu produkcji i podwalin pod solidną markę.

Dlaczego więc warto wziąć ten samochód w leasing? Toyota dzisiaj jest z jednej strony synonimem niezawodności i trwałości, a z drugiej oszczędności i dbałości o środowisko naturalne. Nie można nie wspomnieć o autach z pełnym napędem hybrydowym - dziedzinie, w której japoński koncern jest światowym liderem.

Toyota leasing - opinie

Wielu przedsiębiorców i klientów indywidualnych, poproszonych o wyrażenie opinii na temat Toyoty w leasingu, wskazuje na przewagę tej formy finansowania nad kredytem konsumenckim. Znając wysokość takich opłat leasingowych jak miesięczna rata, wpłata wstępna i koszt wykupu, można łatwo porównać wydatki na leasing i kredyt. Okazuje się, że pierwszy wariant jest w wielu przypadkach dużo korzystniejszy, ponieważ leasingobiorca nie musi zobowiązywać się do wykupu Toyoty po zakończeniu umowy, a ponadto może uzyskać atrakcyjne ulgi podatkowe. Samochód w leasingu jest przez niektórych nazywany nawet „tarczą podatkową” właśnie ze względu na ten atut.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o leasingu dla firm

Jeśli prowadzimy firmę i zdecydujemy się na Toyotę w leasingu, niezbędne będzie rozróżnienie między dwoma głównymi typami tej formy finansowania: operacyjnym i finansowym.

Najpopularniejszym i dla wielu przedsiębiorców najkorzystniejszym wariantem jest leasing operacyjny. Toyota nie wchodzi wówczas w skład majątku leasingobiorcy, co oznacza, że nie będzie on robił odpisów amortyzacyjnych. Największą zaletą tej opcji jest opcjonalny wykup. Oznacza to, że po zakończeniu umowy można albo oddać auto w ręce leasingodawcy, albo zdecydować się na dopłacenie całej brakującej sumy i wykupić swoją nową Toyotę. Kolejna ważna informacja - miesięczne raty leasingowe, wpłata własna (wstępna) i wydatki na użytkowanie samochodu (myjnia, naprawy, paliwo) mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu.

Wariant finansowy wiąże się natomiast z wejściem Toyoty w skład majątku leasingobiorcy, który dokonuje więc odpisów amortyzacyjnych. Inne wydatki wrzucamy też w koszty uzyskania przychodu - w leasingu finansowym jest to część odsetkowa miesięcznej raty. Najważniejsza różnica dotyczy jednak tego, że po zakończeniu umowy automatycznie stajemy się właścicielami użytkowanej Toyoty.

Różnicę stanowi także moment zapłaty podatku VAT. W przypadku leasingu operacyjnego każda miesięczna rata jest powiększona o podatek VAT, natomiast przy leasingu finansowym VAT w całości płaci się na początku trwania umowy.

Toyota - leasing konsumencki

Osoba prywatna, która nie prowadzi firmy i szuka korzystnej formy finansowania nowego samochodu, może rozważyć Toyotę w leasingu konsumenckim. Głównym atutem, docenianym przez wielu kierowców nowoczesnych aut Toyota, jest to, że umowa leasingowa nie zmniejsza zdolności kredytowej. Może to być karta przetargowa w momencie gdy planujemy w przyszłości wziąć np. kredyt hipoteczny i inne zobowiązania mogłyby nam w tym przeszkodzić. Toyota w leasingu nie będzie musiała być wykazana w majątku osobistym.

Kolejna zaleta - procedura uzyskania leasingu jest dużo szybsza, prostsza i przede wszystkim łatwiejsza do sfinalizowania niż w przypadku kredytu konsumenckiego na auto. Ponadto plusem jest niska wpłata własna możliwa przy leasingu konsumenckim.

Masz pytania? Toyota - leasing kalkulator

Zalety leasingu już przedstawiliśmy, ale czy dla każdego będzie to opłacalne? Odpowiedź można poznać po dokonaniu stosowanych obliczeń dla konkretnego modelu w kalkulatorze leasingowym. W przypadku Toyoty mamy sporą różnorodność - sprawdź jeden z:

  • SUV-ów: C-HR, RAV4, Highlander,
  • Sedanów: Toyota Corolla, Camry,
  • Hatchbacków: Toyota Aygo, Corolla, Yaris,
  • Furgonów: Toyota Proace,
  • Vanów: Toyota Proace Verso.

Te wszystkie modele Toyoty znajdują się w ofercie niezależnego brokera leasingowego ALPINA Leasing. Przeglądając ofertę, można zauważyć, że nie ma jednej wersji cenowej danego modelu - mamy tu bardzo dużą swobodę w doborze najbardziej opłacalnego rozwiązania. Wracając jednak do kalkulatora leasingowego - po skorzystaniu z niego wszystko stanie się jasne - wpłata własna, wysokość comiesięcznej raty oraz koszt wykupu. Dzięki temu narzędziu można, nie wstając z kanapy, sprawdzić kilka opcji interesujących nas aut marki Toyota. Wystarczy uzupełnić informacje, o jakie prosi nas kalkulator.

FAQ:

Czy warto wziąć auto marki Toyota w leasing?

Jeśli chodzi o samo finansowanie w formie leasingu, może to być bardzo opłacalna alternatywa dla kredytu, a nawet rodzaj tarczy podatkowej dla firm. Marka Toyota jest natomiast zawsze dobrym wyborem - rozwój technologii, jaki towarzyszy tej firmie przekonuje nas o wysokiej jakości i precyzji japońskiego koncernu.

Jakie są warunki finansowe leasingu samochodów Toyota?

Informacje dotyczące warunków umowy, m.in. comiesięcznej raty, wpłaty własnej i kwoty wykupu można poznać, korzystając z kalkulatora leasingowego. Tam też dokonamy stosownych obliczeń odnośnie wybranego przez nas modelu Toyoty.

Dla kogo będzie odpowiednia Toyota w leasingu?

Umowy leasingowe są bardzo popularne w środowisku biznesowym. Przedsiębiorca może na tym wiele zyskać z punktu widzenia finansowego. Zalety ma też Toyota w leasingu dla osób prywatnych.