Porady

Leasing dla osoby prywatnej – na czym polega?

31.05.2022

Czy leasing dla osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, jest możliwy? Tak – ten rodzaj finansowania pojazdu określamy jako leasing konsumencki. Choć leasing dla osób prywatnych nie jest w Polsce bardzo popularny, to z powodzeniem może konkurować z kredytem czy kupnem nowego auta. Dlaczego? Wyjaśniamy, na czym polega leasing bez działalności gospodarczej?

Leasing samochodu dla osoby prywatnej – co musisz wiedzieć?

Jeśli chcesz sfinansować sobie samochód, nowy lub używany, masz cztery opcje: kredyt samochodowy lub gotówkowy, zakup lub leasing dla osoby prywatnej. Nie każdy wie, że kierowcy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, również mogą wziąć auto w leasing (konsumencki). Jak to wygląda w praktyce?

1. Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej?

Umowa leasingu jest podpisywana na określony czas – kilka lat. Leasing konsumencki samochodu umożliwia Ci swobodne użytkowanie wybranego pojazdu na warunkach zawartych w umowie – w zamian Ty jednorazowo wpłacasz czynsz inicjalny, a potem regularnie ratę miesięczną. Masz do wyboru szereg nowych samochodów prosto z salonu, ale wiele firm umożliwia też leasing samochodów używanych dla osób fizycznych.

2. Kto jest właścicielem pojazdu?

W przypadku kredytu samochodowego czy gotówkowego, a także po zakupie samochodu w dowodzie rejestracyjnym znajdą się Twoje dane. Inaczej wygląda to w leasingu konsumenckim – właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, z którą podpisałeś umowę. Co za tym idzie – nie możesz wprowadzać żadnych zmian w aucie, a o każdej szkodzie będziesz musiał(a) powiadomić leasingodawcę.

3. To nie lepiej kupić?

Jedną z zalet leasingu konsumenckiego jest właśnie to, że nie trzeba wydawać dużej sumy pieniędzy, która wiąże się z zakupem nowego samochodu. Rozkładasz zobowiązanie na miesięczne raty tak jak w kredycie konsumenckim, ale nie musisz spłacać całej wartości auta. Jeśli już zdecydujesz się na nowy samochód, to najlepiej porównać wszystkie wydatki na leasing dla osoby prywatnej i wtedy zestawić je z kosztami kredytu – dopiero wtedy będziesz miał(a) klarowne, bezstronne porównanie.

4. Co z autem po wygaśnięciu umowy?

Umowa leasingowa nie zobowiązuje Cię do zakupu przedmiotu leasingu – możesz korzystać z niego przez określony czas, a potem zwrócić do leasingodawcy. To kolejna różnica między tym rodzajem finansowania a kredytem czy kupnem – nie jesteś skazana/-y na jeden samochód, możesz systematycznie mieć nowy model w swoim garażu i próbować różnych marek.

Jeśli chcesz, możesz jednak wykupić przedmiot leasingu po zakończeniu umowy i przejąć go na własność – Twoje dane będą odtąd w dowodzie rejestracyjnym. Kwotę wykupu ustala się już na początku i nie zmienia się to przez czas trwania leasingu konsumenckiego.

5. Jak klienci indywidualni ubezpieczają leasingowane auto?

Większość firm leasingowych oferuje leasing dla osób prywatnych z bardzo korzystnymi warunkami ubezpieczenia, bo może wynegocjować je z ubezpieczycielami. Koszty OC, AC, NNW wlicza się w każdą ratę. Dodatkowo kierowca może zwiększyć miesięczną opłatę o dodatkowe usługi – przeglądy, zmiany opon czy naprawy.

Co jeśli auto zostanie skradzione, albo wystąpi szkoda całkowita? Klient indywidualny może wzbogacić umowę z firmą leasingową o ubezpieczenie GAP, które chroni portfel kierowcy właśnie w takich sytuacjach. Bezpieczne i korzystne umowy ubezpieczeń to właśnie jedna z zalet leasingu konsumenckiego.

6. Formalności związane z leasingiem konsumenckim

Leasingodawca nie zobowiązuje Cię do tak skomplikowanego udowadniania wiarygodności płatniczej jak bank przed udzieleniem kredytu. Owszem – musisz dostarczyć kilka dokumentów, np. zaświadczenie o zatrudnieniu czy o wysokości osiąganych dochodów (wymagane dokumenty zależą od konkretnego leasingodawcy), ale formalności nie są skomplikowane. Leasing dla osoby prywatnej można więc załatwić szybko i bezstresowo.

7. Leasing dla osoby prywatnej a historia kredytowa

Informacja o tym, że masz leasing dla osób prywatnych, nie trafia do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Nie wpłynie więc na możliwość zaciągnięcia innych zobowiązań, np. kredytu hipotecznego. Leasing konsumencki nie jest odnotowywany w Twojej historii kredytowej.

Szczegóły umowy leasingowej – ile to wszystko kosztuje?

Firmy leasingowe umożliwiają swoim klientom elastyczne ustalanie wydatków na finansowanie pojazdu. To znaczy, że możesz sam(a) wybrać wysokość opłaty wstępnej, od której z kolei zależy wysokość rat w okresie trwania umowy leasingowej. Jest jeszcze trzecia zmienna – kwota wykupu, która też może różnić się w zależności od czynszu inicjalnego i rat leasingowych.

Jak możesz się dowiedzieć, ile zapłacisz za leasing dla osób prywatnych? Do obliczania wydatków służy kalkulator leasingu wybranej firmy leasingowej. Dla klientów indywidualnych przygotowano równie dużo samochodów do wzięcia, co dla firm – możesz wybierać wśród różnych marek, modeli, wyposażenia i oczywiście cen. To, ile zapłacisz za leasing prywatny, zależy w dużej mierze od wartości przedmiotu leasingu. Im droższe auto, tym większe wydatki.

Zalety leasingu konsumenckiego

Podsumowując – atuty umów leasingowych na osobę prywatną kształtują się następująco:

  • Leasing dla osób prywatnych nie wymaga, żebyś od razu dysponował(a) dużym kapitałem, jak przy zakupie.
  • Możesz samodzielnie regulować wysokość początkowych i comiesięcznych wydatków na leasing dla osoby prywatnej (opłata wstępna, raty, wykup).
  • To Ty wybierasz czas trwania umowy, który również ma wpływ na wysokość raty i innych kosztów.
  • Po zakończeniu umowy możesz oddać auto firmie leasingowej i wziąć w leasing kolejny, nowszy model. Możesz też przejąć pojazd na własność za z góry określoną cenę wykupu.
  • Rejestracją auta i ubezpieczeniem zajmie się za Ciebie leasingodawca.
  • Informacja o leasingu dla osób prywatnych nie jest odnotowywana Biurze Informacji Kredytowej, więc ta forma finansowania auta nie wpływa na Twoją zdolność kredytową.
  • Formalności związane z wykazaniem wiarygodności płatniczej są łatwe i szybkie do załatwienia.
  • Możesz wybrać przedmiot leasingu, a co więcej, dowiedzieć się o wszystkich kosztach bez wychodzenia z domu – wystarczy, że skorzystasz z internetowego kalkulatora leasingowego.

FAQ:

1. Czy można wziąć leasing dla osoby prywatnej?

Tak – firmy leasingowe oferują leasing konsumencki, który jest przeznaczony dla osób, które nie prowadzą firmy.

2. Jak działa leasing dla osób prywatnych?

Osoba prywatna podpisuje umowę z leasingodawcą (np. niezależnym brokerem leasingowym jak ALPINA Leasing) na dane auto. Płacąc co miesiąc ratę, może nim jeździć przez kilka lat, ale nie jest jego właścicielem. Potem może je wykupić lub oddać i wziąć nowy model.

3. Czy leasing samochodu osobowego dla osoby prywatnej się opłaca?

To zależy od warunków umowy. Firma leasingowa umożliwia jednak samodzielne ustalenie wysokości wpłaty wstępnej i comiesięcznych rat, a także czasu trwania umowy leasingowej, więc dużo zależy od Twoich preferencji. Opłacalna jest na pewno systematyczna wymiana auta na nowy model i korzystne ubezpieczenia.