Porady

Leasing samochodu przy działalności jednoosobowej

31.05.2022

Jeśli właśnie zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, leasing samochodu na pewno pojawił się już w Twoich myślach. Nic dziwnego – to popularna forma finansowania samochodu osobowego, zwłaszcza ze względu na możliwość zwiększenia kosztów uzyskania przychodu. A może to właśnie korzystny leasing skłoni Cię do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej?

Leasing na firmę jednoosobową – najważniejsze informacje

Żeby wziąć leasing samochodu na firmę, nie musisz mieć spółki – właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych podlegają takim samym regulacjom w tej kwestii co członkowie większych przedsiębiorstw. Mogą więc bez przeszkód podpisać umowę leasingu operacyjnego – bo właśnie taką opcję wybiera się dużo częściej niż leasing finansowy ze względu na nieobowiązkowy wykup przedmiotu leasingu. Biorąc auto od firmy leasingowej, możesz nim jeździć zgodnie z warunkami umowy, ale to ona jest nadal jego właścicielem.

Decydując się na leasing dla firmy, nie trzeba ograniczać się do nowych samochodów osobowych – przedsiębiorcy mogą wybierać również spośród dostawczaków, motocykli, a nawet maszyn budowlanych, wyposażenia IT i wielu innych opcji. Ponadto w leasing możesz wziąć też samochód używany – to, jaki wybór będzie najlepszy, zależy od indywidualnych preferencji i kosztów, które warto dokładnie obliczyć, żeby móc porównywać różne opcje. Służy do tego kalkulator leasingowy.

Ile kosztuje leasing przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

To, ile zapłacisz za leasing na firmę jednoosobową, zależy od kilku zmiennych:

  • wartości auta – im droższy przedmiot umowy, tym większe będą raty leasingowe;
  • czasu trwania umowy leasingu – im dłuższy, tym niższe będą raty, ale całkowity koszt leasingu operacyjnego będzie wzrastał;
  • wkładu własnego – im większy czynsz inicjalny, czyli opłata wstępna, tym mniejsze raty i całkowity koszt leasingu dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Skąd wiedzieć, jaka będzie wysokość rat leasingowych, jaką opłatę wstępną trzeba uiścić i ile zostanie na wykup? To wszystko obliczysz w kalkulatorze, jaki oferuje Ci firma leasingowa na swojej stronie internetowej. Zwróć uwagę, że rata często zawiera też dodatkowe opłaty leasingowe, np. ubezpieczenie OC i AC.

Kredyt, kupno czy leasing – działalność gospodarcza

Rozważając leasing operacyjny dla firm jednoosobowych, najlepiej porównać go do kredytu czy zakupu samochodu prosto z salonu. Dlaczego auto w leasingu operacyjnym często okazuje się dużo lepszą opcją? Firmy jednoosobowe mogą mieć trudności z załatwieniem kredytu, szczególnie gdy dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku. Banki wymagają określonego czasu istnienia działalności, a ponadto prowadzą skomplikowaną procedurę udowadniania wiarygodności płatniczej i sprawdzania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Co innego firmy leasingowe – tam możesz dostać auto bardzo szybko i z łatwością, choć nie obędzie się bez weryfikacji zdolności kredytowej. Umowę na leasing samochodu osobowego możesz podpisać już w pierwszych dniach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

A może lepiej byłoby po prostu kupić nowy samochód osobowy albo przejrzeć samochody używane? To wyjście ma jednak zasadniczy minus – musisz być w stanie jednorazowo przeznaczyć na auto dużą sumę pieniędzy, której wielu przedsiębiorców – zwłaszcza startujących z działalnością – po prostu nie posiada. Choć częścią rat leasingowych są odsetki, to i tak w wielu przypadkach opłaca się to bardziej niż inwestowanie w nowe auto, które i tak straci swoją pierwotną wartość zaraz po wyjeździe z salonu.

Leasing na firmę jednoosobową – co zaliczysz do kosztów uzyskania przychodów?

Kolejną zaletą leasingu operacyjnego, z której chętnie korzysta każda jednoosobowa działalność gospodarcza, są obniżone koszty uzyskania przychodu. Można wrzucić w nie część kapitałową i odsetkową rat leasingowych, czynsz inicjalny i wydatki eksploatacyjne – serwis, płyny, wymianę opon itp. Nie dokonujesz jednak odpisów amortyzacyjnych.

Podpisując umowę leasingową, upieczesz więc dwie pieczenie na jednym ogniu – jeździsz nowym autem, a Twój firmowy przychód jest dzięki temu niższy.

Leasing operacyjny a wykup samochodu

Leasing dla firm jednoosobowych podpisuje się na konkretny okres, a co po nim? Przy leasingu finansowym musisz wykupić samochód, ale w leasingu operacyjnym masz dużo większą swobodę. To kolejna zaleta tej formy finansowania – po wygaśnięciu umowy możesz oddać auto firmie leasingowej i wziąć nowy model.

Czy warto wykupić i sprzedać pojazd nowemu nabywcy? Obecnie, po wprowadzeniu Nowego Ładu, nie jest to zbyt korzystne dla przedsiębiorcy. Przy wykupie prywatnym trzeba zapłacić podatek VAT od wartości rynkowej auta. Żeby natomiast sprzedać je bez opłacenia podatku dochodowego, trzeba odczekać aż sześć lat. Jeśli zaś po wykupie auto pozostanie w prowadzonej działalności, masz możliwość odliczenia podatku VAT na podstawie otrzymanej faktury.

FAQ:

1. Czy można wziąć leasing na jednoosobową działalność gospodarczą?

Tak, leasing samochodu osobowego można wziąć już od pierwszych dni prowadzenia firmy – również jednoosobowej. Umowa leasingu jest zawierana szybko i bez skomplikowanych formalności, zwłaszcza na nowe auta osobowe.

2. Jaki leasing na firmę jednoosobową będzie najlepszy?

Wybierz leasing operacyjny z wysokim wykupem, jeśli planujesz wziąć auto na kilka lat, a następnie oddać je leasingodawcy. Obecnie to bardzo opłacalna opcja, która dla wielu przedsiębiorców okazuje się dużo korzystniejsza finansowo niż kredyt czy kupno nowego auta.

3. Jak wziąć leasing – działalność gospodarcza

Przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą proponujemy najpierw skorzystanie z kalkulatora leasingowego, w którym porównają wysokość opłat leasingowych dla różnych modeli aut. Następnie warto skontaktować się z naszym konsultantem, który przeprowadzi przez dalsze kroki zawierania umowy.