W dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym czasami zachodzi konieczność pewnych zmian np. przeniesienia niektórych umów na inne podmioty czy restrukturyzacji firmy. Co w takiej sytuacji dzieje się z umową leasingową? Czy możliwe jest przeniesienie zobowiązania na inny podmiot? Na kogo można przepisać umowę? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Dowiedz się, co to jest cesja leasingu.
Czy możliwe jest przejęcie leasingu?
Klienci często pytają nas o to, co by się stało, jeśli nagle nie będzie ich stać na spłatę rat leasingowych lub leasingowany sprzęt nie będzie już im potrzebny, albo po prostu z dowolnych przyczyn będą chcieli wymienić przedmiot leasingu na inny. W leasingu nie ma sytuacji bez wyjścia, a w powyższym przypadku możemy skorzystać między innymi z usługi cesji umowy leasingu.
Na czym polega cesja leasingu? Co to właściwie jest?
Co to cesja leasingu? To nic innego jak przeniesienie za zgodą finansującego prawa do umowy leasingu na kogoś innego. Jedyny warunek, jaki należy spełnić, leży po stronie firmy lub osoby, która chce od nas umowę przejąć. Należy pamiętać, że w przypadku cesji leasingu firma leasingowa (finansujący) musi wyrazić zgodę na zawarcie umowy z nowym leasingobiorcą. Tym samym należy złożyć wniosek o cesję wraz ze wszystkimi niezbędnymi danymi nowego leasingobiorcy i po akceptacji finansującego można podpisać umowę cesji.
Dla kogo przydatna jest cesja umowy leasingowej?
Na cesję leasingu na inną firmę lub osobę decydują się nie tylko ci, którym zabrakło środków na raty leasingowe, ale także:
- osoby, które nie korzystają już z przedmiotu leasingu,
- firmy, które przechodzą restrukturyzację,
- osoby, które chcą obniżyć koszty prowadzonej działalności gospodarczej.
Cesja leasingu jest także rozwiązaniem dla firm, które przechodzą zmiany właścicielskie, gdzie po zmianie ma miejsce kontynuowanie umowy, ale formalnie zmienia się podmiot będący leasingobiorcą. Cesji nie należy się więc obawiać – w niektórych przypadkach może znacznie poprawić sytuację finansową przedsiębiorstwa lub pomóc zadbać o finanse.
Skutki cesji leasingu
Od stycznia 2013 r. wprowadzono przepisy pozwalające na przepisanie leasingu bez negatywnych skutków dla stron umowy. Podstawowym warunkiem jest zmiana strony umowy leasingu bez żadnych innych zmian w jej treści np. wydłużenie lub skrócenie czasu trwania zobowiązania. Zakładając, że cesja leasingu została dokonana zgodnie z aktualnym stanem prawnym, to dotychczasowy leasingobiorca nie musi dokonywać żadnych korekt w podatku dochodowym ani VAT. Nowy leasingobiorca natomiast bez ograniczeń zalicza w koszty raty leasingu i odpisuje podatek VAT.
Cesja a odstępne leasingu
W przypadku kiedy wartość pozostałych do spłaty rat leasingowych jest niższa niż wartość rynkowa samochodu lub innego środka trwałego będącego przedmiotem leasingu (dzieje się tak bardzo często), dotychczasowy leasingobiorca umawia się z nowym leasingobiorcą na tzw. odstępne, czyli wynagrodzenie będące wyrównaniem do wartości rynkowej. Natomiast kiedy ma miejsce cesja leasingu bez odstępnego? W szczególności na początkowych etapach trwania umowy.
Cesja leasingu a podatki
Z tytułu odstępnego dotychczasowy korzystający musi wystawić fakturę VAT, która jest przychodem oraz zapłacić podatek VAT 23% od jego wysokości. Dla nowego korzystającego odstępne będzie kosztem podatkowym, a podatek VAT z faktury odstępnego będzie do odliczenia. Odstąpienie leasingu samochodu lub innego sprzętu nie przysparza więc problemów pod względem podatkowym, jednak trzeba wiedzieć, jak zrobić to sprawnie.
Jak wygląda cesja leasingu samochodu lub innego środka trwałego?
Przede wszystkim należy znaleźć firmę, która będzie chciała wejść w umowę leasingu na warunkach, na jakich ją zawarliśmy. Następnie należy skontaktować się z doradcą leasingowym, aby ustalić, czy możliwa jest cesja leasingu na nowego leasingobiorcę. Na kolejnych etapach przejęcia leasingu:
- nowy leasingobiorca przechodzi przez weryfikację zdolności kredytowej;
- firma lub osoba, która z tytułu cesji leasingu nabywa miano leasingobiorcy (cesjonariusz), musi zapoznać się ze wszystkimi opłatami i terminami oraz otrzymać niezbędne dokumenty;
- podpisywana jest umowa z firmą leasingową oraz uiszcza się ewentualne opłaty administracyjne;
- od chwili przejęcia leasingu leasingobiorca może korzystać z przedmiotu i zyskuje zobowiązania finansowe z tytułu umowy leasingowej, czyli opłaca kolejne raty leasingu.
Oczywiście wraz z przejęciem zobowiązania nowy leasingodawca ma możliwość wliczać raty w koszty uzyskania przychodu czy odliczać VAT.
Czy cesja leasingu się opłaca? Czy trudno zrealizować procedurę?
Z perspektywy leasingodawcy właściwie nie ma różnicy, kto będzie uiszczał kolejne raty, dlatego rzadko kiedy można spotkać się z odmową przepisania umowy. Istotne jest jedynie to, by nowy leasingobiorca miał prawną możliwość zawarcia umowy oraz przeszedł pozytywnie ocenę zdolności kredytowej. Oprócz tego zwykle trzeba uiścić opłatę manipulacyjną, której wysokość zależy od firmy leasingowej. Zwykle jest to 500-1000 złotych.
FAQ:
- Czy cesja umowy leasingu jest trudna do zrealizowania?
Nie, zasadniczo leasingodawcy nie robi większej różnicy, kto spłaca raty pozostałe do końca umowy. Znaczenie ma jednak to, czy nowy leasingobiorca ma zdolność prawną do zawarcia umowy oraz czy przeszedł pozytywnie weryfikację zdolności kredytowej.
- Ile kosztuje cesja leasingu?
Cesja leasingu samochodu lub innego środka trwałego to zazwyczaj koszt między 500 a 1000 złotych. Wartość ta zależy jednak od zasad panujących w konkretnej firmie leasingowej.
- Kiedy płaci się odstępne przy cesji leasingu?
Odstępne zazwyczaj płaci się wtedy, gdy do końca umowy pozostało już niewiele rat do spłacenia. Wówczas stanowi ono wyrównanie do wartości rynkowej samochodu lub urządzenia. Nie płaci się go, jeżeli umowa jest przenoszona na wczesnych etapach jej trwania.