Porady

Ile trwa procedura uzyskania leasingu samochodowego - leasing krok po kroku

28.04.2021

Leasing jest obecnie bardzo popularną formą finansowania samochodów osobowych przede wszystkim wśród przedsiębiorców. Wyniki branży leasingowej w 2020 roku wskazały, że pojazdy lekkie stanowiły aż 47,5% wszystkich przedmiotów finansowanych przez leasing. Dla wielu osób rozważających tę inwestycję sam proces jest jednak wielką niewiadomą. Wobec tego w dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak wygląda i ile trwa procedura uzyskania leasingu krok po kroku.

Krok 1. Czym właściwie jest leasing?

Żeby zdecydować się na jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, należy jak najlepiej przyjrzeć się jego specyfice. Umowa leasingowa ma dwie strony - leasingodawcę i leasingobiorcę (czyli Państwa). Na jej podstawie leasingobiorca może korzystać z konkretnego przedmiotu (w tym przypadku samochodu osobowego) przez określony czas i za określoną miesięczną opłatą. W leasing można wziąć auto nowe lub używane. W trakcie trwania umowy osoba użytkująca auto nie jest jego właścicielem, ale może (nie musi) nim zostać po jej zakończeniu. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na leasing? Można go, potocznie mówiąc, wrzucić w koszty. To jednak tylko jedna z jego wielu zalet.

Krok 2. Kto może wziąć samochód w leasing?

Leasingobiorcą może zostać praktycznie każdy, niezależnie od tego, czy jest osobą prywatną czy przedsiębiorcą. Ponadto, w przeciwieństwie do kredytu czy pożyczki na auto udzielanej przez bank, wzięcie samochodu osobowego w leasing jest możliwe bez posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Jest to więc bardzo elastyczna forma finansowania pojazdu, którą zawsze warto rozważyć jako atrakcyjną alternatywę dla pożyczki czy kupna na raty. Ze względu na typ leasingobiorcy można ją podzielić na dwa rodzaje: leasing dla firm oraz leasing konsumencki, czyli umowa zawierana z osobą prywatną.

Krok 3. Wybór jednego z rodzajów leasingu

Istnieją dwa główne rodzaje leasingu do wyboru:

1. Leasing operacyjny:

 • częściej wybierany wariant;
 • samochód nie wchodzi w skład majątku leasingobiorcy;
 • osoba korzystająca z auta może wrzucić miesięczne raty leasingowe i opłatę wstępną w koszty uzyskania przychodu;
 • podatku VAT nie płaci się przy podpisywaniu umowy, tylko dolicza się go do każdej z rat;
 • leasingobiorca nie ma obowiązku dokonywania odpisów amortyzacyjnych;
 • po zakończeniu umowy przedsiębiorca ma dwa wyjścia: wykupuje przedmiot leasingu lub zwraca go leasingodawcy.

2. Leasing finansowy:

 • przedmiot leasingu wchodzi w skład majątku osoby, która z niego korzysta;
 • leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych;
 • w kosztach uzyskania przychodu można uwzględnić tylko część odsetkową raty leasingowej;
 • VAT płaci się w całości wraz z pierwszą ratą po odbiorze samochodu;
 • po uiszczeniu ostatniej raty leasingobiorca staje się właścicielem samochodu.

Który z nich wybrać? Odpowiedź na to pytanie należy ustalić na podstawie indywidualnych uwarunkowań finansowych i korzyści podatkowych, a także oczekiwań odnośnie czasu trwania umowy i kwestii amortyzacji. Więcej o różnicach można dowiedzieć się z wpisu Kiedy leasing operacyjny, a kiedy finansowy?.

Krok 4. Wybór leasingodawcy

W zależności od rodzaju leasingodawcy decyzja o przyznaniu leasingu zostanie podjęta na innych zasadach, dlatego wybór odpowiedniej instytucji jest bardzo ważnym krokiem. Samochody osobowe często są brane w leasing od brokerów leasingowych. Oprócz atrakcyjnych warunków finansowania można dzięki nim zyskać dodatkowe korzyści. W przypadku ALPINA Leasing jest to m.in.:

 • bezpłatna opieka posprzedażowa przez cały okres trwania umowy,
 • pakiety ubezpieczeniowe dobierane do wymagań leasingobiorcy,
 • możliwość wliczenia ubezpieczenia komunikacyjnego w raty leasingowe,
 • finansowanie aut sprowadzanych z zagranicy.

Samochód osobowy można wziąć w leasing nabywając go też od banku, producenta, osoby prywatnej, a także dealera czy z komisu.

Krok 5. Wybór przedmiotu leasingu

Oprócz firmy leasingowej należy oczywiście wybrać także samochód. W leasing można wziąć auto dowolnego typu i dowolnej marki, a także w różnym wieku. Wiele leasingodawców oferuje bowiem samochody osobowe używane. Od wartości przedmiotu leasingu zależą oczywiście koszty związane z tą formą finansowania. Orientacyjny plan comiesięcznych rat z uwzględnieniem wartości auta można określić po wpisaniu jej do tzw. kalkulatora leasingowego, którego funkcje zostaną bliżej określone w kolejnym kroku.

Krok 6. Określenie kosztów leasingu

Najważniejszym aspektem tego, jak wygląda leasing krok po kroku, są oczywiście związane z nim koszty. Na start leasingobiorcę czekają następujące opłaty:

 • wpłata początkowa - wynosi określony odsetek wartości samochodu;
 • ubezpieczenie - większość firm leasingowych zawiera umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, by następnie zaproponować leasingobiorcy dopasowany do niego pakiet ubezpieczeniowy; auto można też ubezpieczyć samodzielnie, jeśli jego właściciel (którym przez czas trwania umowy pozostaje firma leasingowa) się na to zgodzi.

Żeby zapoznać Klientów z warunkami finansowania, firmy leasingowe przygotowują kalkulator leasingowy, dzięki któremu można obliczyć miesięczną ratę i sumę opłat po samodzielnym uzupełnieniu wartości netto auta, liczby miesięcy trwania umowy oraz wysokości opłaty wstępnej (wpłaty własnej) i ceny wykupu. Kalkulator dopasowuje następnie sugerowane oferty aut spełniających wymagania użytkownika portalu.

Rozważając finansowy aspekt leasingu, trzeba wspomnieć o korzyściach podatkowych. Wpłata początkowa oraz comiesięczne raty obniżają podstawę opodatkowania przedsiębiorstwa, ponieważ stanowią koszty uzyskania przychodu. Ponadto przedsiębiorcy mogą odliczyć określony odsetek podatku VAT - szczegółowo opisano to w artykule Czy leasing samochodu osobowego jest opłacalny?

Krok 7. Podpisanie umowy leasingu - formalności

Firmy leasingowe zazwyczaj proponują maksymalnie uproszczone procedury, które pozwalają na szybkie zawarcie umowy leasingu. Nie obędzie się jednak bez niewielkich formalności. Firma leasingowa przeprowadza weryfikację przedsiębiorstwa pod względem wiarygodności płatniczej. Na życzenie analityka mogą Państwo zostać poproszeni o dodatkowe, wymagane w określonej sytuacji dokumenty lub wyjaśnienia.

Żeby mogło dojść do podpisania umowy leasingu, należy złożyć wniosek zgodnie z procedurą wymaganą przez wybranego leasingodawcę. Klient jest następnie informowany o tym, czy uzyskał zgodę na finansowanie od firmy leasingowej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje podpisanie umowy leasingowej oraz uiszczenie pierwszej wpłaty. Leasingodawca przygotowuje wówczas pojazd do odbioru.

Ile trwa zawarcie umowy leasingu?

W zdecydowanej większości przypadków, jeśli wniosek o leasing zostanie rozpatrzony pozytywnie, wyżej wymienione formalności można załatwić już tego samego lub kolejnego dnia. Obecnie jednak przez wydłużenie procesu rejestracji auta może to zająć maksymalnie tydzień. Warto wspomnieć, że początkujący przedsiębiorca może starać się o leasing samochodu osobowego już od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Decyzja o przyznaniu leasingu - podsumowanie

Najlepiej zacząć od określenia rodzaju leasingu, który będzie dla nas odpowiedni - dla firm czy konsumencki, operacyjny czy finansowy. Następnie pozostaje nam wybór przedmiotu leasingu i określenie wszystkich kosztów. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem kalkulatora niezależnego brokera leasingowego ALPINA Leasing, który pokaże nam wszystkie opłaty związane z finansowaniem w jednym miejscu. Na koniec pozostaje już tylko złożenie wniosku i dopełnienie pozostałych formalności.

Wiedząc, jak wygląda leasing krok po kroku, łatwiej podjąć decyzje dotyczące tego sposobu finansowania samochodu osobowego. Można wówczas określić, jakie warunki umowy będą najlepiej dopasowane do sytuacji finansowej konkretnej firmy lub osoby prywatnej.

FAQ:

1. Jak wygląda leasing krok po kroku?

Żeby skorzystać z leasingu na auto, należy wybrać leasingodawcę, typ i przedmiot leasingu oraz złożyć wniosek.

2. Ile czasu mija od wysłania wniosku do zawarcia umowy leasingu?

Jeśli przyszły leasingobiorca pozytywnie przejdzie sprawdzenie jego wiarygodności płatniczej, samochód można odebrać już po okresie od 3 do 7 dni.

3. Jakie dokumenty są wymagane do podpisania umowy leasingowej?

Zależy to od określonej procedury (uproszczona, standardowa lub pełna) oraz wymogów określonych przez leasingodawcę.