Porady

Zmiany w leasingu w 2023 roku

09.02.2023

Nowy rok to często nowe zmiany podatkowe, w mniejszym lub większym stopniu wpływające również na środki trwałe nabywane i użytkowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Czy zaplanowano jakieś poważne zmiany w leasingu w 2023 roku? Czy opłaca się wziąć leasing w 2023 roku? Jakie daje korzyści? O tym w naszym poradniku!

Czy zaplanowano jakieś zmiany w leasingu w 2023 roku?

W ciągu ostatnich lat w zakresie leasingu operacyjnego i finansowego doszło do wielu dużych zmian, dotyczących w głównej mierze wykupu pojazdu po zakończeniu okresu leasingu i późniejszej sprzedaży samochodu poleasingowego do majątku prywatnego. 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie jeden istotny przepis Polskiego Ładu, który obowiązuje również w 2023 roku, a obejmuje wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego i ma duże znaczenie dla spółek cywilnych czy jednoosobowych działalności gospodarczych.

Od 2022 roku przychód ze sprzedaży poleasingowego samochodu do majątku prywatnego w okresie krótszym niż po upływie 6 lat (od zakończenia umowy leasingu) wiąże się już z obowiązkiem opłacenia podatku dochodowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i wykazania transakcji w KPiR (kolumna Pozostałe przychody na podstawie umowy kupna-sprzedaży). Wcześniej nieopodatkowana sprzedaż auta była możliwa po zaledwie 6 miesiącach od wykupu.

Jeszcze wcześniej, bo na początku 2019 roku, zaczęły także obowiązywać nowe zasady zaliczania kosztów leasingu samochodu osobowego w koszty uzyskania przychodu – czyli limit wartości pojazdu do 150 000 złotych, do którego w KUP można wrzucić wszystkie opłaty związane z umową. 1 stycznia 2023 roku nie weszły natomiast w życie żadne nowe czy znaczące zmiany w leasingu ani pozytywne, ani negatywne. Tym, co ma jednak spore znaczenie dla finansowania auta firmowego, maszyn, narzędzi, sprzętu, jest wysoka inflacja, rosnące koszty stałe, droższa energia i trudna sytuacja na rynku kredytów – powstaje więc pytanie, czy leasing w 2023 roku wciąż się opłaca?

Leasing 2023 – czy to się opłaca?

Leasing w 2023 roku jest wciąż korzystniejszą formą finansowania niż kredyt i pożyczka, elastyczniejszą, a przy tym mniej ryzykowną – w podbramkowej sytuacji zawsze w grę wchodzi cesja leasingu. Firmy leasingowe proponują możliwość wydłużenia okresu finansowania, obniżenia wysokości raty, odroczenia płatności albo zwiększenia kwoty wykupu – zawsze jest jakieś wyjście. Bardzo ważne jest także to, że leasing nie obciąża zdolności kredytowej leasingobiorcy, zatem przedsiębiorca wciąż ma możliwość skorzystania z tej formy finansowania w przypadku trudniejszej sytuacji w firmie czy konieczności lub wizji wdrożenia nowych inwestycji.

Czy leasing w 2023 roku się opłaca, zależy od wielu spraw i jest kwestią indywidualną – dlatego zachęcamy do rozmowy z naszymi specjalistami ALPINA Leasing, którzy dobrze doradzą i wynegocjują indywidualne warunki finansowania. Nie ma jednak wątpliwości, że zawarcie umowy leasingu operacyjnego daje mnóstwo korzyści i dlatego warto wziąć je pod uwagę.

Jakie korzyści daje leasing w 2023 roku?

Nieobciążanie zdolności kredytowej, możliwość uiszczenia tylko symbolicznej opłaty wstępnej, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu i szybka decyzja przy minimum formalności to zaledwie kilka korzyści z leasingu samochodów, sprzętów, narzędzi do pracy. Co jeszcze przemawia za wyborem tej formy finansowania?

Bez zdolności kredytowej, czyli dla nowej działalności gospodarczej

Leasing operacyjny to rozwiązanie dla każdej firmy, także nowo powstałej: w ALPINA Leasing nie wymagamy określonego stażu bądź dużego wkładu własnego proponujemy opłatę wstępną już od 1%. Weryfikacja wiarygodności finansowej leasingobiorcy nie jest tak restrykcyjna, jak w przypadku ubiegania się o kredyt. A to wszystko sprawia, że na zakup porządnego auta firmowego czy nowoczesnego sprzętu komputerowego można zdecydować się już na początku prowadzenia działalności, a środki finansowe przeznaczyć na inwestycję w rozwój firmy. Leasing nie wpływa na ocenę zdolności kredytowej, więc mogą Państwo skorzystać z kilku różnych form finansowania jednocześnie.

Umowa leasingu operacyjnego – minimum formalności i szybka decyzja

W przypadku zawarcia umowy leasingowej nowy samochód, maszyna czy sprzęt trafi do firmy w ciągu kilka dni od uzyskania decyzji i podpisania dokumentów, a wszystkimi formalnościami zajmują się nasi specjaliści: już począwszy od wypełnienia wniosków, a skończywszy na rejestracji pojazdów. Cały proces można też zrealizować zdalnie. Dla Państwa to oszczędność czasu i nerwów, spokojna inwestycja bez stresu.

Zwiększenie kosztów uzyskania przychodu: korzyści podatkowe

Opłata wstępna, tzw. czynsz inicjalny, rata leasingu wraz z odsetkami i wykup przedmiotu leasingu zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu, więc zmniejszają podstawę opodatkowania. W praktyce co miesiąc obniża się kwota podatku dochodowego do zapłaty. W ALPINA Leasing umożliwiamy też doliczenie do raty leasingu kosztów ubezpieczenia, Assistance, GPS i karty serwisowej. Na bieżąco śledzimy wszelkie zmiany prawne, aby proponować najlepsze warunki finansowania, uwzględniając korzyści podatkowe dla Państwa firmy.

Indywidualna wysokość raty leasingu i opcje awaryjne

Wysokość rat leasingowych, okres finansowania, czynsz inicjalny, a nawet harmonogram spłat dopasowujemy do potrzeb i oczekiwań. Współpracujemy z większością firm leasingowych i banków na rynku, więc mamy możliwość negocjacji indywidualnych i atrakcyjnych warunków leasingu. Z naszymi Klientami zostajemy w kontakcie przez cały okres trwania umowy – doradzamy i pomagamy w trudniejszych sytuacjach takich jak konieczność obniżenia rat czy dokonania cesji leasingu.

Zachęcamy do kontaktu!

FAQ:

  • Czy wprowadzono jakieś zmiany w leasingu w 2023 roku?

W 2023 roku nie zaplanowano poważnych zmian w kwestii leasingu – należy jednak pamiętać o nowelizacji przepisów w ramach Polskiego Ładu, obowiązujących od 2022 roku, w tym wydłużenia okresu, po którego upływie można sprzedać poleasingowy samochód bez uiszczania podatku dochodowego, z 6 miesięcy na 6 lat.

  • Czy leasing samochodu osobowego zalicza się do kosztu uzyskania przychodu?

Tak, w poczet kosztów uzyskania przychodów zalicza się opłatę wstępną, raty razem z odsetkami oraz kwotę wykupu auta. Przygotowując umowę leasingu, leasingodawca może zaproponować również włączenie w kwoty ubezpieczenia czy Assistance.

  • Czy nowa firma może wziąć samochód w leasing?

Tak, w Alpina Leasing nie wymagamy określonego stażu firmy czy też dużego wkładu własnego (minimum to 1% wartości pojazdu). Leasing nie obciąża również zdolności kredytowej, więc jest to korzystne rozwiązanie na start działalności gospodarczej.