Porady

Czy warto wcześniej spłacić leasing? Wady i zalety

20.12.2022

Sytuacja finansowa każdego człowieka jest dynamiczna. Różni się, lecz zazwyczaj po pewnym czasie ulega ona zmianom, zarówno na lepsze, jak i na gorsze. Jeśli jednak znajdziesz się w korzystnych okolicznościach, a Twój budżet znacznie urośnie, to zaczniesz najprawdopodobniej zastanawiać się, jak na nowo gospodarować pieniędzmi. Wiele osób decyduje się w tym momencie na uregulowanie pożyczek, kredytów bądź interesuje ich wcześniejsza spłata leasingu samochodu. Jednak czy leasing można spłacić wcześniej?

Czym jest leasing i jakie są zalety umowy leasingu

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zaczniemy od tego, czym on w ogóle jest. Otóż zawarcie umowy leasingowej przez leasingodawcę i leasingobiorcę zobowiązuje do płacenia comiesięcznych rat wartości danego przedmiotu. Jest ona podpisywana na czas określony.

Spłata leasingu nie obciąża majątku osobistego, ponieważ leasingobiorca nie jest właścicielem leasingowanego przedmiotu. Poza tym formalności podpisania takiej umowy są uproszczone, a samochód może znaleźć się u Ciebie już w ciągu kilku dni. Na końcu to Ty decydujesz, czy wykupujesz auto, czy zamieniasz je na inne. Zastanówmy się jednak, czy wcześniejszy wykup z leasingu jest możliwy.

Wcześniejsza spłata leasingu – czy to możliwe?

Dobra informacja jest taka, że leasing można spłacić wcześniej. Wszystko zależy jednak od umowy leasingu oraz jego rodzaju. Ma bowiem ogromne znaczenie, czy postawiłeś na leasing operacyjny, czy leasing finansowy.

Istnieje też kilka różnych sposobów, aby wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego i finansowego była możliwa, nawet jeśli leasingobiorca nie ma wystarczających środków do spłaty umowy. Na przykład jest to cesja leasingu.

Polega ona na tym, że umowę leasingu przenosi się na innego leasingobiorcę – firmę lub osobę prywatną. Teraz to ona dokonuje spłaty rat. Poza tym możesz też wykonać podnajem przedmiotu leasingu, czyli wypożyczenie go innemu przedsiębiorstwu. Będzie płacony Ci za to czynsz, który najprawdopodobniej przeznaczysz na spłaty zobowiązania, czyli raty.

Przedterminowa spłata leasingu finansowego

Wypowiedzenie umowy leasingu finansowego może nastąpić z Twojej strony w dowolnym momencie trwania umowy od dnia jej zawarcia. Wszystko dlatego, że to leasingobiorca amortyzuje przedmiot leasingu w swoim majątku. Poza tym w koszty uzyskanego przychodu zalicza się cześć odsetkową rat.

W tym przypadku nie ma więc żadnego problemu, a wcześniejsza spłata to po prostu pokrycie wysokości wcześniej ustalonych rat. Nie płacisz jednak dyskonta. Warto też dokładnie zapoznać się z umową, ponieważ może zdarzyć się, że czeka Cię dodatkowy koszt związany z wcześniejszym jej rozwiązaniem. Wszystko zależy od firmy leasingowej, u której została ona podpisana.

Wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego

Jeśli chodzi o wcześniejszą spłatę leasingu operacyjnego, to sprawa wygląda nieco inaczej. Rozwiązanie umowy w przypadku samochodów osobowych może nastąpić po 2 latach od jej zawarcia. Wszystko dlatego, że dopiero wtedy przeniesienie prawa własności przedmiotu będzie korzystne finansowo. W przypadku leasingu operacyjnego musi minąć 40% normatywnego okresu amortyzacji, co odpowiada wspomnianym 2 latom.

Po tym czasie możesz spłacić leasing, wliczając w koszty wartość rat oraz cenę wykupu samochodu, ustaloną już przy zawieraniu umowy. Dodatkowo przygotuj się na to, że może pojawić się opłata manipulacyjna lub inne koszty uwzględnione w podpisanej umowie.

Wcześniejsze zakończenie leasingu – zalety

Wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego i finansowego pozwoli na szybszy wykup samochodu lub zrezygnowanie z niego. Masz również możliwość podpisania nowej umowy na inne auto, z którego chcesz korzystać. Jeśli masz na to środki i spełniasz warunki dotyczące leasingu operacyjnego, to będzie to dla Ciebie opłacalne.

Jeśli jednak nie masz wystarczających środków, rozważ spłatę rat za pomocą takiego rozwiązania jak cesja leasingu czy podnajem przedmiotu leasingu. Są to opcje, które pozwolą na korzystne zrezygnowanie z przedmiotu.

Wcześniejsza spłata leasingu a koszty podatkowe

Należy również wyraźnie zaznaczyć, że wcześniejsza spłata leasingu nie wpływa w żaden sposób na konsekwencje związane z podatkami. Nie trzeba nawet uwzględniać tego ruchu podczas księgowania dochodów.

Na co musisz uważać, decydując się na wcześniejszą spłatę leasingu?

Wcześniejszy wykup samochodu z leasingu nie zawsze jest korzystny, zwłaszcza w przypadku leasingu operacyjnego. Dlatego też zaznaczyliśmy, że spłacenie go przed terminem opłaca się dopiero po dwóch latach – kiedy minie 40% okresu amortyzacji. W przeciwnym razie należy spłacić auto po cenie rynkowej, bez uwzględnienia dotychczas poniesionych kosztów na opłatę wstępna i raty.

Zwróć też uwagę na samą konstrukcję umowy. Ze wcześniejszą spłatą może bowiem wiązać się kilka dodatkowych kosztów, takich jak np. opłata manipulacyjna. Wszystko bowiem zależy od firmy, u której leasingujesz samochód.

FAQ:

1. Czy możliwa jest wcześniejsza spłata leasingu finansowego i leasingu operacyjnego?

Zakończenie umowy leasingu finansowego nie jest skomplikowane, ponieważ zrobisz to w każdej chwili. Jeśli chodzi o leasing operacyjny, to należy poczekać z rozwiązaniem umowy dwa lata. Istnieje również możliwość cesji leasingu i podnajmu przedmiotu – są to opcje dla tych, którzy nie mają środków na jednorazową spłatę.

2. Jakie zalety ma wcześniejsza spłata leasingu?

Dzięki przedterminowej spłacie szybciej wykupisz samochód lub zmienisz go na inny. Poza tym nie poniesiesz żadnych kosztów podatkowych oraz nie musisz uwzględniać jej podczas księgowania swoich przychodów.

3. Na co musisz uważać, decydując się na wcześniejszą spłatę pozostałych rat leasingowych?

Przede wszystkim na umowę leasingu, która może zawierać w sobie zapisy o dodatkowych kosztach związanych z zerwaniem umowy – na przykład będzie to opłata manipulacyjna. Wcześniejsze spłacenie leasingu może więc wiązać się z ponadprogramowymi płatnościami.