Porady

Leasing samochodowy dla nowych firm - jak długo musi działać firma, aby otrzymać leasing?

28.04.2021

Leasing samochodów osobowych i dostawczych to jedna z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w środowisku biznesowym. Przedsiębiorcy decydują się na niego głównie ze względu na dużą elastyczność w ustalaniu warunków płatności, a także korzyści podatkowe, które niewątpliwie zapewnia. Nie każdy początkujący biznesmen jednak wie, że możliwy jest leasing od pierwszego dnia działalności. Zatem w dzisiejszym artykule rozwiewamy wątpliwości na temat leasingu dla nowych firm.

Leasing dla nowej firmy, czyli jakiej?

Określenie tego, co dokładnie oznacza firma młoda w kontekście umowy leasingowej, będzie zawsze uzależnione od warunków konkretnego leasingodawcy. Ustala bowiem, ile czasu musi istnieć działalność gospodarcza, by móc w ogóle starać się o uzyskanie finansowania samochodu przez leasing dla nowych firm. W znacznej części przypadków koniecznym warunkiem są minimum 3 lub 6 miesięcy istnienia działalności. Okazuje się więc, że wielu początkujących przedsiębiorców będzie wykluczonych z możliwości wzięcia leasingu na start.

Z pomocą przychodzą jednak przedsiębiorstwa leasingowe, które zawierają umowy z całkiem nowymi firmami, przygotowując przeznaczone specjalnie dla nich warunki, które nie wykluczają żadnej z nich ze względu na czas istnienia na rynku. Szczegółowe informacje mogą Państwo uzyskać od niezależnego brokera, jakim jest ALPINA Leasing, gdzie dostępny jest leasing od pierwszego dnia działalności.

Co można wziąć w leasing dla nowych firm?

Nowe samochody osobowe są nie tylko jednym z najczęściej wybieranych przedmiotów leasingu, ale też podlegającym najprostszej procedurze. Nie zamykają jednak listy środków, które młoda firma może sfinansować leasingiem. Mogą to być m.in. samochody dostawcze, pojazdy ciężarowe, ciągniki, maszyny czy urządzenia (np. sprzęt elektroniczny). Nie zawsze będzie to jednak możliwe - tak jak w przypadku auto leasingu - już od pierwszego dnia działalności.

W leasing dla nowej firmy można wziąć każdy typ i markę samochodu. Popularnym wyborem wielu początkujących przedsiębiorców jest np. leasing samochodów dostawczych dla nowych firm zajmujących się nie tylko transportem. Dostawczak świetnie sprawdza się również w przedsiębiorstwach związanych z usługami remontowymi i instalacyjnymi, a także wszelkiego rodzaju handlem. Wzięcie samochodu dostawczego w leasing dla nowej firmy będzie nie tylko atrakcyjne ze względu na korzyści podatkowe. Przychód będzie generowało samo auto używane jako narzędzie codziennej pracy. Tak jak w przypadku osobówek samochód dostawczy podlega uproszczonej procedurze leasingowej.

Leasing samochodów używanych dla nowych firm

Zaletą, która wyróżnia leasing samochodów używanych dla nowych firm, jest oczywiście koszt auta. Traci wartość już po wyjechaniu z salonu, a trzyletni wóz może być nawet o połowę tańszy od nowego modelu. Jeśli chodzi o warunki leasingu, wiek auta gra ważną rolę, ponieważ często zależy od niego dozwolony czas trwania umowy leasingowej (im starszy samochód tym krótsza umowa).

Leasing dla nowych firm - dlaczego warto?

W umysłach wielu młodych przedsiębiorców rodzą się pytania o to, w czym właściwie auto leasing dla nowych firm jest lepszy od tradycyjnej pożyczki i czy warto się w to „bawić”. Odpowiedź brzmi: tak, warto, lecz nie pozostawimy jej bez uzasadnienia.

 1. Ustalając warunki umowy z leasingodawcą, leasingobiorca jest zobowiązany do sprecyzowania sposobu płatności. Określa więc wysokość początkowej wpłaty własnej, miesięcznych rat oraz wykupu. Ten ostatni parametr to kwota (nieulegająca zmianom w czasie), którą przedsiębiorca decyduje się zapłacić na koniec, po uiszczeniu ostatniej raty, żeby móc wykupić samochód od firmy leasingowej i zostać jego właścicielem. Dla młodej firmy decydującej się na tę formę finansowania istotniejsze od posiadania własnego auta za parę lat będzie w tym momencie inwestowanie w jej bieżący rozwój na inne sposoby. Jest to idealna sytuacja do wzięcia leasingu operacyjnego z wysokim wykupem - pozwala to na obniżenie kosztu comiesięcznych rat, a zarazem nie obliguje leasingobiorcy do wykupienia auta po zakończeniu umowy.
 2. Operacyjny leasing dla nowych firm to także sposób na budowanie stabilności finansowej dzięki korzyściom podatkowym. Początkujący leasingobiorca może bowiem zaliczyć comiesięczną ratę za leasing oraz opłatę wstępną do kosztów uzyskania przychodów i w ten sposób obniżyć podstawę podatkową. Natomiast w przypadku leasingu finansowego w koszty można wrzucić amortyzację auta i część odsetkową raty. Dla młodych przedsiębiorców oznacza to kolejny sposób na lokowanie kapitału w bieżących inwestycjach zamiast w aucie.
 3. W czym auto leasing dla nowych firm jest lepszy od tradycyjnej pożyczki? Po pierwsze wyróżnia go dużo prostsza i szybsza procedura. W przypadku młodej spółki pozwala to na dynamiczne rozpoczęcie działalności bez konieczności długiego czekania na rozpatrzenie wniosku o kredyt czy pożyczkę. Ponadto weryfikacja wiarygodności płatniczej przedsiębiorców odpowiedzialnych za daną firmę także jest mniej skomplikowana i trwa krócej niż w przypadku usług finansowych proponowanych przez banki, zwłaszcza jeśli dotyczy to nowych biznesów. Podsumowując, leasing dla nowych firm jest po prostu łatwiej dostępny niż kredyt lub pożyczka.
 4. W leasingu nie ma sytuacji bez wyjścia. Może się zdarzyć, że młodzi przedsiębiorcy niepoprawnie ocenią swoje szanse na rynku lub zmaleją one na skutek przypadkowych przyczyn. W takim wypadku możliwa jest np. cesja leasingu, która pozwala na przekazanie umowy wraz z leasingowanym autem w ręce innej firmy.

Leasing dla nowych firm - sprawdzenie wiarygodności płatniczej

Proces starania się o leasing dla nowej firmy może przebiec szybko i bezproblemowo, tym bardziej jeśli przedmiotem leasingu jest samochód. Nie oznacza to jednak, że leasing od pierwszego dnia działalności można uzyskać bez żadnej weryfikacji wiarygodności płatniczej początkujących przedsiębiorców.

Młoda firma z oczywistych względów nie posiada historii kredytowej. Mogą ją jednak wykazać prowadzący działalność przedsiębiorcy. Leasingodawca sprawdza więc historię kredytową i zawodową właściciela lub właścicieli firmy, żeby zyskać pewność o ich rzetelności.

Weryfikacja wiarygodności Klienta firmy leasingowej jest przeprowadzana zarówno w przypadku osoby fizycznej, która posiada własną działalność, jak i różnego rodzaju spółek. Celem leasingodawcy nie jest wydłużanie i utrudnianie procedury, tylko zminimalizowanie ryzyka, które każdorazowo i tak musi ponieść.

Młoda firma może zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o otrzymanie leasingu na samochód, przedstawiając leasingodawcy np.

 • biznesplan, w którym znajdzie się szczegółowa analiza realnych perspektyw w branży,
 • umowy zawarte z kontrahentami,
 • dokumenty potwierdzające rozwój i doświadczenie przedsiębiorców w swojej branży.

W niektórych sytuacjach bardzo korzystne warunki leasingu dla nowych firm można uzyskać, przedstawiając dodatkowe zabezpieczenie transakcji. Może to być np.

 • poręczenie innej firmy lub osoby prywatnej,
 • hipoteka na nieruchomość,
 • umowa przewłaszczenia majątku,
 • inne zabezpieczenie ustalone z leasingodawcą.

Leasing dla młodej firmy - jak zacząć?

Kluczem do uzyskania jak najlepszych warunków umowy leasingu jest poświęcenie czasu na porównanie różnych propozycji firmy leasingowej. Można to wykonać w prosty sposób, korzystając z kalkulatora leasingowego. Ważna jest też szczegółowa analiza przyszłych inwestycji firmy pod kątem finansów, które początkujący przedsiębiorcy są w stanie poświęcić na leasing.

FAQ:

1. Jak długo musi działać firma, aby otrzymać leasing?

O leasing dla nowej firmy na samochód można starać się już od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

2. Czy leasing dla nowych firm jest dobrym rozwiązaniem?

Zdecydowanie tak - pozwala na korzystanie z samochodu przy jednoczesnej możliwości lokowania kapitału w innych inwestycjach. W ten sposób młode przedsiębiorstwo może się rozwijać i budować swoją stabilność finansową.

3. Jakie zalety ma leasing dla nowej firmy?

Leasing może przynieść przedsiębiorcom m.in. korzyści podatkowe. Można go uzyskać szybko i bezproblemowo, jeśli leasingobiorca pozytywnie przejdzie weryfikację płatniczą. Ponadto w przypadku leasingu z wysokim wykupem znacznie ograniczamy bieżące wydatki na finansowanie auta.