O ile firmowy samochód osobowy pełni często funkcję reprezentatywną lub jest po prostu miłym dodatkiem, służącym do sprawniejszego wykonywania obowiązków, o tyle dostawczak jest dla wielu przedsiębiorców niezbędnym narzędziem do pracy. Oprócz kredytu czy pożyczki istnieje jeszcze jeden, szczególnie korzystny sposób na sfinansowanie tego typu pojazdu, czyli leasing. W dzisiejszym artykule podpowiemy, kto powinien wziąć pod uwagę leasing samochodu dostawczego, a także przedstawimy najważniejsze korzyści tej formy finansowania samochodu dla firm.
Spis treści:
- Leasing samochodów dostawczych – dla kogo?
- Kredyt, pożyczka, a może leasing samochodu dostawczego?
- Leasing samochodu dostawczego – rodzaje
- Rodzaje leasingu i leasingodawców
- Samochód dostawczy – leasing jako najkorzystniejsza forma finansowania
- Generowanie przychodów i możliwość wliczenia raty w KUP
- Zdolność kredytowa
- Prosta procedura, z której skorzystać mogą także nowe firmy
- Możliwość wykupu lub zwrócenia pojazdu leasingodawcy
- Używane samochody dostawcze bez limitu wieku
- Liczne dodatkowe korzyści
- Jak wziąć samochód dostawczy w leasing?
Leasing samochodów dostawczych – dla kogo?
Dostawczak to auto służące do przewożenia ładunków lub osób. Jego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a pojazd może prowadzić każdy, kto posiada kategorię prawa jazdy B. To niezbędne wyposażenie nie tylko firm zajmujących się transportem, ale także przedsiębiorstw budowlanych.
Na leasing samochodu dostawczego decydują się również marki zajmujące się np. usługami remontowymi i instalacyjnymi, czy handlem artykułami spożywczymi lub meblami. Niezależnie od profilu firmy auto dostawcze zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę. Jeżeli już podjąłeś decyzję związaną z tym, że potrzebujesz samochodu dostawczego, czas pomyśleć o tym, w jaki sposób go sfinansujesz.
Kredyt, pożyczka, a może leasing samochodu dostawczego?
W przypadku kredytów ocenia się zdolność kredytową osoby, która potrzebuje środków na zakup pojazdu. Po zweryfikowaniu jej można uzyskać finansowanie. Po zakupie nowy samochód dostawczy stanowi własność kredytobiorcy lub staje się nią po zakończeniu umowy. Raty miesięcznej kredytu niestety nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Na kredyt samochodowy decydują się przede wszystkim osoby, które chcą mieć możliwość dokonywania zmian w pojeździe i nie chcą być ograniczone limitem kilometrów. Podobnie jest w przypadku pożyczki.
Alternatywę dla tych form finansowania stanowi leasing. Umowę leasingu samochodu dostawczego można zawrzeć bez wychodzenia z domu. Weryfikacja zwykle nie trwa długo, a rata miesięczna może zostać nawet w całości wliczona w koszty uzyskania przychodu. W przypadku leasingu samochodu dostawczego istnieje możliwość finansowania pojazdów bez limitu wieku. Biorąc samochód dostawczy w leasing, samodzielnie ustala się wysokość raty. Można zrobić to, manipulując m.in. wielkością wpłaty własnej czy wykupu. Po zakończeniu umowy samochód dostawczy można wykupić za ułamek wartości lub oddać leasingodawcy.
Leasing samochodu dostawczego – rodzaje
Procedura wzięcia samochodu dostawczego w leasing nie jest trudna, zwłaszcza gdy wybierzemy leasingodawcę, który oferuje pomoc w realizacji wszelkich formalności. Przed zapoznaniem się z poszczególnymi etapami zawierania umowy leasingu i zaletami tego rozwiązania, warto zidentyfikować podstawowe pojęcia związane z tą formą finansowania.
Umowę o leasing samochodów dostawczych można zawrzeć w jednej z dwóch form. Do wyboru jest:
- leasing operacyjny – znacznie popularniejszy niż od leasingu finansowego. Dostawczak nie wchodzi wówczas w skład majątku leasingobiorcy, ale miesięczne raty leasingowe i opłatę wstępną można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Do każdej raty jest doliczany VAT, a więc nie płacimy tego podatku na początku trwania umowy. W zależności od proporcji wykorzystania samochodu w firmie i na cele prywatne, VAT również można odliczyć w części lub w całości. Po zakończeniu umowy leasingowej firma ma prawo do wykupienia auta dostawczego, którego używała, jednak może także zwrócić je w ręce leasingodawcy.
- leasing finansowy – w ramach tej umowy samochód dostawczy wchodzi w skład majątku leasingobiorcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodu można wówczas zaliczyć tylko część odsetkową raty leasingowej. Podatek VAT najczęściej płaci się jednorazowo w całości już przy pierwszej racie po odbiorze auta, jednak firmy leasingowe czasami umożliwiają rozłożenie tej płatności na raty tak, jak w leasingu operacyjnym. Po zakończeniu umowy samochód niejako automatycznie przechodzi w ręce leasingobiorcy, który od tej pory jest jego faktycznym właścicielem.
Rodzaje leasingu i leasingodawców
Leasing samochodów dostawczych można podzielić także na:
- pośredni – właśnie tę formę leasingu oferuje ALPINA Leasing. To chętnie wybierany rodzaj finansowania ze względu na unikalne dodatki do umowy, takie jak np. bezpłatna opieka przez cały okres jej trwania; leasingu pośredniego mogą udzielać także banki i inne instytucje finansowe.
- bezpośredni – oferowany w salonie samochodowym. W takiej sytuacji nie uwzględnia się dodatkowych pośredników, a producent lub sprzedawca oferuje jednocześnie finansowanie. Przeważnie jednak konsumenci wybierają leasing, w którym firma leasingowa pośredniczy w sprzedaży finansowania.
Posiadając już wiedzę na temat poszczególnych rodzajów tej formy finansowania i typów instytucji, które je proponują, warto zapoznać się z zaletami leasingu samochodów dostawczych.
Samochód dostawczy – leasing jako najkorzystniejsza forma finansowania
Leasing samochodów dostawczych jest popularną formą finansowania i ma sporą przewagę nad kredytem czy pożyczką. Zalety wyboru leasingu odnoszą się m.in. do korzyści podatkowych czy możliwości wykupu lub zwrotu pojazdu po zakończeniu umowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto wziąć auto dostawcze w leasing.
Generowanie przychodów i szansa wliczenia raty w KUP
Leasing samochodu dostawczego na firmę jest tak opłacalny, ponieważ:
- można wliczyć w koszty uzyskania przychodów całość lub część miesięcznej raty – dotyczy to zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej;
- istnieje możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym z pomocą leasingu;
- odliczać można także VAT – w całości lub w części.
Jeżeli auto dostawcze jest wykorzystywane wyłącznie do celów firmowych, również takie wydatki jak paliwo, korzystanie z autostrad czy wymianę i zakup opon można w 100% wrzucić w koszty uzyskania przychodu. Oprócz tego, auto dostawcze wykorzystywane w firmie samo w sobie generuje przychody, ponieważ jest narzędziem pracy.
Zdolność kredytowa
Czasami auto dostawcze można wziąć w leasing, nawet jeśli nie posiadamy (np. w oczach banku) wystarczająco dużej zdolności kredytowej. Co ciekawe, leasing nie wpływa na jej obniżenie, w przeciwieństwie do kredytu czy pożyczki. W razie problemów finansowych możliwa jest cesja leasingu, czyli jego przeniesienie na inną osobę.
Prosta procedura, z której skorzystać mogą także nowe firmy
Prosty i szybki proces uzyskania leasingu na samochody dostawcze to zaleta, którą często przeciwstawia się formalnościom w przypadku brania kredytu. Indywidualną ofertę leasingu na auta dostawcze otrzymuje się niezwykle szybko, a umowę można zawrzeć bez wychodzenia z domu. Dużą zaletę stanowi także możliwość finansowania dla nowych firm. Leasing może być przyznany młodym przedsiębiorcom, niemającym udokumentowanych dochodów czy planu biznesowego, co sprawia, że jest świetną opcją dla start-upów.
Możliwość wykupu lub zwrócenia pojazdu leasingodawcy
Cena wykupu samochodu dostawczego jest ustalana na etapie zawierania umowy i nie ulega zmianie w czasie jej trwania. Jeżeli wybór przedsiębiorcy padł na leasing operacyjny, ten po zakończeniu umowy może zwrócić go do leasingodawcy bez żadnych konsekwencji. Przeważnie jednak wykup po prostu się opłaca, gdyż stanowi jedynie kilka procent wartości samochodu.
Używane samochody dostawcze bez limitu wieku
Ponieważ możliwy jest leasing samochodów używanych i nowych, każdy znajdzie coś dla siebie. To jednak nie wszystko – w ALPINA Leasing możesz zawrzeć umowę również na starszy, kilkunastoletni model samochodu. Jeżeli wybór padnie na samochody używane, możesz dzięki temu znacznie obniżyć koszty inwestycji i cieszyć się jeszcze tańszą flotą pojazdów.
Liczne dodatkowe korzyści
Biorąc auta dostawcze w leasing można liczyć na dodatkowe benefity. ALPINA Leasing zapewnia przedsiębiorcom m.in.:
- leasing samochodów dostawczych sprowadzanych zza granicy,
- indywidualną opiekę w czasie trwania umowy,
- pomoc w załatwieniu wszelkich formalności,
- elastyczne warunki finansowania.
Co więcej, klienci mogą wykupić ubezpieczenie samochodu w tym samym miejscu i wliczyć je w miesięczną ratę. Oferujemy szeroki wybór znanych marek pojazdów dostawczych w różnych wersjach wyposażenia, więc łatwo znaleźć model, który odpowie również na specyficzne potrzeby.
Jak wziąć samochód dostawczy w leasing?
Biorąc auto dostawcze w leasing, trzeba dopełnić kilku formalności. Firma leasingowa przeprowadza uproszczoną weryfikację przedsiębiorstwa, by zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Należy więc potwierdzić np. terminowość płacenia składek ZUS, by zaświadczyć o swojej rzetelności. Leasingodawca sprawdza bazy dłużników (BIK, KRD), a także to, czy spółka jest wpisana do KRS.
Firmy, które we wszystkich powyższych etapach weryfikacji wypadną pozytywnie, często mogą liczyć na korzystniejsze warunki umowy, a te zwykle są ustalane indywidualnie z każdym przedsiębiorcą. Podczas ustalania warunków leasingu warto zwrócić uwagę na czynniki, które determinują ostateczny kształt umowy i wysokość miesięcznych rat. Znaczenie ma m.in.:
- wartość samochodu dostawczego,
- okres finansowania,
- opłata wstępna (odsetek wartości auta, może wynosić od 0% i zazwyczaj rośnie wraz z wiekiem samochodu),
- wartość wykupu.
Wielu leasingodawców umożliwia obliczenie wysokości raty za pomocą kalkulatora leasingowego, który uwzględnia wyżej wymienione kwestie. Chociaż wyliczenia mają charakter wyłącznie informacyjny, pozwalają wstępnie rozważyć różne możliwości w domowym zaciszu, jeszcze przed skontaktowaniem się z doradcą.
FAQ:
- Czy leasing samochodu dostawczego się opłaca?
Leasing aut dostawczych jest korzystny, ponieważ ratę można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Nie wymaga dysponowania dużą gotówką, a wysokość wszystkich opłat jest ustalana indywidualnie w zależności od oczekiwań przedsiębiorcy oraz konkretnego modelu samochodu.
- Czy z leasingu na samochody dostawcze mogą skorzystać młode firmy?
Leasingodawca nie wymaga długiej obecności na rynku ani udokumentowania przychodów. To właśnie młodzi przedsiębiorcy często decydują się na leasing ze względu na ograniczone środki na start.
- Jak wziąć w leasing samochód dostawczy?
Najlepiej rozpocząć od zapoznania się z dostępnymi autami dostawczymi na stronie internetowej leasingodawcy oraz przeliczyć wstępne opłaty w kalkulatorze leasingu. Następnie warto skontaktować się z ekspertem ALPINA Leasing.