Porady

Czy warto kupić auto poleasingowe?

16.03.2021

Obserwując rynek używanych aut, łatwo zauważyć, że samochody poleasingowe stanowią liczną grupę nierzadko atrakcyjnych pod względem ceny i jakości pojazdów. Wynika to z faktu, że często są to modele w bardzo dobrym stanie technicznym, które były użytkowane zwykle nie więcej niż 4 lata. Taki samochód może trafić na rynek wtórny i być kupiony przez osobę prywatną. W dzisiejszym artykule przedstawiamy wady i zalety tej inwestycji.

Samochody poleasingowe - co warto o nich wiedzieć?

Żeby móc świadomie zdecydować, czy kupno aut poleasingowych to opłacalna inwestycja, należałoby poznać lepiej cykl życia tego produktu. W kontekście zakupu takiego samochodu leasingobiorcą jest przedsiębiorstwo (również jednoosobowe), a nie osoba prywatna (tzw. leasing konsumencki), dlatego to do firm będziemy odnosić się w niniejszym artykule.

Przedsiębiorstwo bierze w leasing nowy pojazd od leasingodawcy (producenta lub firmy zajmującej się leasingiem aut) po to, by wliczyć tę usługę w koszty prowadzenia działalności, nie zmniejszając przy tym swojej zdolności kredytowej. Ponadto po zakończeniu umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu auta na zasadach ustalonych z góry z leasingodawcą.

Samochód poleasingowy był więc wcześniej przedmiotem wyżej opisanej umowy, czyli stanowił auto firmowe. Po jej zakończeniu pojazd może pozostać w przedsiębiorstwie, które go wykupi i będzie dalej użytkować na własne potrzeby lub znaleźć się w rękach personelu - wiele firm decyduje się na umożliwienie pracownikom wykupienia użytkowanego przez nich auta po zakończeniu umowy leasingowej.

My jednak skupimy się na sytuacji, w której samochody poleasingowe nie zostają ani w firmie, ani w rękach jej pracowników, tylko wracają na rynek wtórny.

Gdzie kupić auto poleasingowe?

Do zalet i wad aut używanych, które są również poleasingowe przejdziemy w kolejnych częściach artykułu. Najpierw warto jednak poznać przedsiębiorstwa, które takie samochody sprzedają.

Zarówno jednoosobowe firmy, jak i większe przedsiębiorstwa mają kilka opcji, które mogą wykorzystać, jeśli nie zamierzają zatrzymać samochodu poleasingowego, ani umożliwić jego kupna pracownikom. To wiąże się z szerokim wyborem miejsc, w których osoba prywatna może kupić auto poleasingowe:

 • internetowy serwis ogłoszeniowy lub aukcyjny - można znaleźć tam m.in. poleasingowe samochody, które zostały wcześniej wykupione przez leasingobiorcę;
 • firma leasingowa - takie przedsiębiorstwo często sprzedaje auta poleasingowe, które nie zostały wykupione przez właścicieli działalności gospodarczych, bądź które wróciły do niej na skutek zaległości w płaceniu rat przez leasingobiorcę;
 • podmiot zawodowo zajmujący się sprzedażą używanych aut - samochody poleasingowe można znaleźć m.in. w stacjonarnych outletach;
 • salony sprzedaży używanych aut przy ASO - mogą tam trafić ciekawe oferty samochodów poleasingowych od dużych firm flotowych;
 • dział aut używanych w salonach firmowych - najczęściej trafiają tam pojazdy w dobrym stanie i z pełną dokumentacją, co wiąże się z wyższą ceną.

Czy warto kupić auto poleasingowe - wady i zalety inwestycji

Dobrą wiadomością jest to, że możliwości kupna aut poleasingowych jest współcześnie bardzo dużo - firmy są jednym z głównych nabywców pojazdów prosto z salonu, przekazując je następnie na rynek wtórny. Nie można jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić samochód poleasingowy, ponieważ wady i zalety tego rozwiązania najlepiej rozpatrywać w kontekście konkretnego modelu. Można jednak wyróżnić ogólne przesłanki, które mogą świadczyć na korzyść lub niekorzyść kupna pojazdu poleasingowego.

Samochody poleasingowe - zalety

Wiele osób uważa kupowanie nowego auta za kompletnie nieopłacalną inwestycję, głównie biorąc pod uwagę natychmiastowy spadek jego wartości po wyjeździe z salonu. Kupno samochodu poleasingowego jest więc ciekawą alternatywą zarówno dla aut nowych, jak i używanych, pochodzących od osób prywatnych, a nie przedsiębiorstw. Poniżej przedstawiamy najczęściej wymieniane mocnej strony tej inwestycji.

 1. Jedną z zalet samochodów poleasingowych jest ich wiek. Umowy leasingowe trwają bowiem zwykle 3-4 lata. Nie da się ukryć, że po tym czasie rynkowa wartość auta znacznie spada w porównaniu z ceną prosto z salonu, jednak często nie ma to dużego przełożenia na stan techniczny pojazdu, który może być nadal na bardzo wysokim poziomie.
 2. Wiele aut poleasingowych ma dokładnie udokumentowaną historię napraw. Oznacza to, że przed zakupem można zapoznać się m.in. z minionymi usterkami, systematycznością serwisu oraz tym, czy wykonywano go w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO).
 3. Samochody poleasingowe można często nabyć w atrakcyjnej cenie, niższej niż np. od sprzedawcy prywatnego.
 4. Jeśli samochód poleasingowy należał do menedżera, prezesa firmy czy innej osoby pełniącej funkcje kierownicze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że auto ma mały przebieg, a także, że nie pokonywało krótkich, miejskich tras, które mocno eksploatują pojazd.
 5. Jeśli auto poleasingowe zostanie zakupione przez firmę lub osobę prowadzącą działalność gospodarczą, można będzie odliczyć podatek VAT od pojazdu.
 6. Część samochodów poleasingowych może podlegać jeszcze gwarancji od producenta.

Tak jak w przypadku każdego innego sposobu kupna auta, wybrany model samochodu poleasingowego warto zweryfikować na podstawie jego numeru VIN, korzystając z rządowego serwisu internetowego.

Czy warto kupić auta poleasingowe - wady

Zastanawiając się, czy i jak kupić auto poleasingowe, nie możemy najpierw nie rozważyć możliwych minusów tej inwestycji, które niezaprzeczalnie istnieją.

 1. Wiele aut poleasingowych było używanych przez handlowców, którzy nie tylko pokonują nim długie trasy, ale także mogą używać samochodu do stałego przemieszczania się po mieście. To bardzo eksploatuje pojazd, przez co przed zakupem warto przeprowadzić przegląd auta.
 2. Wadą związaną z powyższym argumentem jest także wysoki przebieg. Część osób twierdzi jednak, że nie należy się nim kierować przy zakupie auta, które mimo dużej liczby kilometrów mogło być utrzymywane w bardzo dobrym stanie, wliczając w to autoryzowany, systematyczny serwis oraz poruszanie się przeważnie po drogach szybkiego ruchu.
 3. Ciężej jest znaleźć samochody poleasingowe z nowoczesnym wyposażeniem. Dominują podstawowe wersje, które nie zawsze zadowolą nabywcę.
 4. Auta, które są w najlepszym stanie, często trafiają w ręce personelu lub do firm hurtowo skupujących pojazdy poleasingowe i zawodowo zajmujących się handlem, zazwyczaj za wyższą cenę niż ta pochodząca od pierwotnego sprzedawcy poleasingowego.
 5. Tak jak przy innych autach używanych, w przypadku samochodów poleasingowych sprzedawanych przez nieuczciwych handlowców, istnieje ryzyko zmiany wskazań licznika oraz wizualnego maskowania innych wad.

Zakup auta poleasingowego - czy jest opłacalny?

Podsumowując powyższe plusy i minusy inwestycji w auta poleasingowe, dochodzimy do wniosku, że jest to ciekawa alternatywa dla innych typów używanych samochodów, którą zawsze warto rozważyć. Znaczna część atrakcyjnych poleasingowych modeli wędruje w ręce personelu lub handlarzy, jednak nadal można znaleźć wiele interesujących propozycji m.in. u firm zajmujących się leasingiem, które odzyskały pojazd po zakończeniu umowy z leasingobiorcą. Warto pamiętać, że korzystając z usług takiego przedsiębiorstwa, można liczyć na opiekę w zakresie formalności i elastyczność w sposobach finansowania zakupu.

Zawsze należy także pamiętać, by zakup auta poleasingowego był poprzedzony rzetelnym przeglądem technicznym pojazdu, najlepiej wykonanym przez wykwalifikowaną osobę.

Nie należy także na początku zniechęcać się dużym przebiegiem konkretnego modelu. Jeśli auto było regularnie serwisowane i zadbane, posiada kompletną dokumentację, a jego stan został pozytywnie oceniony przez osobę wykonującą przegląd, jak najbardziej można rozważyć jego zakup.

FAQ:

1. Gdzie można kupić auto poleasingowe?

Samochody poleasingowe są sprzedawane m.in. w serwisach i na aukcjach internetowych, w stacjonarnych komisach, a także bezpośrednio przez firmę leasingową lub przedsiębiorstwo, które wykupiło auto po zakończeniu okresu leasingu.

2. Jakie zalety mają samochody poleasingowe?

Są to zazwyczaj auta nie starsze niż 4-5 lat, które prawdopodobnie regularnie serwisowano oraz dokumentowano poszczególne naprawy. Ponadto często można je nabyć w atrakcyjnej cenie.

3. Czy inwestycja w auto poleasingowe jest opłacalna?

Zależy to od wielu czynników, m.in. oczekiwań kupca względem przebiegu i wyposażenia używanego samochodu.