Porady

Leasing sprzętu komputerowego

09.10.2020

Choć leasing najczęściej kojarzy się z motoryzacją, jest obecny także w świecie technologii komputerowych. W leasing można bowiem wziąć praktycznie każdy przedmiot, który jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym przedsiębiorcy często decydują się na leasing laptopa, komputera stacjonarnego lub innych urządzeń elektronicznych. Czy to się opłaca?

Na czym polega leasing sprzętu IT?

Leasing to na tyle uniwersalna forma finansowania, że pozwala ona na zakup prawie każdego środka trwałego. Można zaliczyć do tego również sprzęt komputerowy. Jak wiemy, praktycznie żadna współcześnie działająca firma nie może sprawnie świadczyć swoich usług bądź sprzedawać towaru bez komputera. Dostęp do sieci i dokumentacji elektronicznej, dokonywanie płatności, obsługa strony internetowej i mediów społecznościowych, kontakt z kontrahentami i klientami, a nawet spotkania online - to wszystko jest możliwe właśnie przy wykorzystaniu komputera stacjonarnego lub laptopa.

Leasing sprzętu komputerowego to forma leasingu polegająca na odpłatnym korzystaniu przez leasingobiorcę z określonego przedmiotu IT. W praktyce wygląda to tak, że leasingodawca przekazuje leasingobiorcy wybrane urządzenia IT na ustalony czas i określoną kwotę płatną w systemie ratalnym. Dzięki korzystnym warunkom i wygodnej formie finansowania leasing na laptopa, komputer stacjonarny, sprzęt audiowizualny, a nawet oprogramowanie, staje się coraz bardziej popularną formą wsparcia małych i średnich firm. Nierzadko taki rodzaj zakupu sprzętu biurowego pozwala zachować płynność finansową firmy oraz utrzymać jej kapitał obrotowy.

Według informacji statystycznych od Związku Polskiego Leasingu (http://leasing.org.pl/pl/statystyki/2019) wartość sprzętu IT finansowanego przez firmy leasingowe w 2019 roku wyniosła ponad miliard złotych. Liczby mówią same za siebie.

Jaki sprzęt komputerowy lub biurowy można wziąć w leasing?

Leasing sprzętu IT może dotyczyć urządzeń, takich jak:

  • laptopy,
  • komputery,
  • monitory,
  • serwery,
  • routery,
  • switche,
  • kopiarki,
  • drukarki,
  • nagłośnienie,
  • sprzęt audiowizualny i telekomunikacyjny.

Jeśli potrzebujesz nowego komputera do pracy, chcesz wymienić drukarkę na lepszą albo wiesz, że dobry sprzęt telekomunikacyjny przyczyni się do zadowolenia Twoich klientów oraz pracowników - jesteś w dobrym miejscu.

Dla kogo leasing sprzętu komputerowego jest dobrym rozwiązaniem?

Na leasing mogą zdecydować firmy z każdej branży. Najczęściej decyzję o wyborze sprzętu IT w takiej formie podejmują przedsiębiorstwa, które nie mają wystarczających środków własnych na zakup urządzeń IT lub chcą te środki przeznaczyć na inny cel.

Przykład:

Właściciel 5-osobowej firmy, która jeszcze nie ma zdolności kredytowej oraz wystarczających środków własnych na zakup sprzętu elektronicznego (działa na rynku dopiero kilka miesięcy), może skorzystać z leasingu na laptopa o wartości 4000 zł. Przedsiębiorca nie musi od razu wydawać całej kwoty na zakup tego sprzętu, przez co nie jest zmuszony do cięcia kosztów w firmie. Tym samym właściciel firmy nie musi kupować używanego lub najtańszego sprzętu komputerowego, który nie sprawdzi się w codziennej pracy. Może rozłożyć raty leasingowe za komputer na 2 lub 3 lata, uiszczając niewielki procent wpłaty własnej oraz wykupu sprzętu po zakończonym okresie leasingowym.

Im dłuższy czas trwania umowy, tym niższa kwota raty miesięcznej, ale wyższa suma całkowitych opłat za sprzęt komputerowy. Na sumę opłat leasingowych wpływa także rodzaj przedmiotu, dostawcy oraz indywidualnie przygotowana oferta przez doradcę.

Mechanizm podzielonej płatności a leasing komputerów

Jeszcze przed podjęciem decyzji o tym, by wziąć komputer w leasing, przedsiębiorcy powinni dowiedzieć się, czy dany towar lub usługa wymaga płatności split payment (mechanizmu podzielonej płatności). W tym mechanizmie płatność za nabyty produkt lub usługę jest automatycznie dzielona na wartość netto, która jest przekazywana na rachunek rozliczeniowy dostawcy oraz na kwotę VAT z faktury, która zostanie wpłacona na specjalny rachunek bankowy dostawcy (rachunek VAT). Według przepisów obowiązek MPP dotyczy m.in. przedmiotów elektronicznych, takich jak części komputerowe, telefony, laptopy, notebooki itd. Oznaczenie mechanizmu podzielonej płatności na fakturze dotyczy między innymi sytuacji, gdy wartość faktury wynosi 15 tysięcy złotych lub przekracza tę kwotę.

Leasing na komputer - ALPINA Leasing

W naszej ofercie okres leasingu na komputer może wynosić nawet 60 miesięcy, a opłaty wstępne są dostępne już od 0%. Gwarantujemy szybką decyzję, indywidualnie dopasowane pakiety ubezpieczeniowe, a także możliwość wzięcia leasingu przez nowe podmioty, które działają na rynku mniej niż 12 miesięcy.

Szukasz firmy leasingowej, która przygotuje korzystną ofertę i doradzi najkorzystniejsze rozwiązania? Jesteśmy do Twoich usług! Skontaktuj się z nami, a przekonasz się, że naprawdę warto. Nie musisz wydawać własnych oszczędności lub naginać budżetu w swoim przedsiębiorstwie, żeby wyposażyć je w nowoczesny sprzęt komputerowy. Zadbaj o komfort własnej pracy, zadowolenie Twoich klientów oraz bezpieczeństwo firmowych danych. Już dziś wybierz leasing laptopa lub komputera stacjonarnego i nie przepłacaj!

FAQ:

1. Czy leasing laptopa jest opłacalny?

Opłacalność leasingu zawsze zależy od przedmiotu leasingu i zaproponowanych warunków. W ALPINA Leasing oferujemy korzystne warunki współpracy, indywidualne doradztwo i pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania względem leasingu sprzętu komputerowego.

2. Jaki sprzęt komputerowy można wziąć w leasing?

Każdy, który jest niezbędny do prowadzenia Twojej działalności. Możesz wziąć leasing na komputer stacjonarny lub przenośny, notebooka, drukarkę, monitor, a także sprzęt nagłaśniający czy telekomunikacyjny i wiele innych.

3. Dlaczego warto wziąć laptopa w leasing?

Dla wielu przedsiębiorców comiesięczne raty leasingowe są przystępniejszą formą - właściciele mniejszych i średnich firm mogą zachować płynność finansową, utrzymać kapitał obrotowy i przeznaczyć zarobione lub zaoszczędzone środki na inne cele przyczyniające się do rozwoju działalności.