Porady

Leasing a branża metalowa

15.01.2020

Leasing to usługa ciesząca się popularnością w różnych dziedzinach i branżach. Naturalnie pierwsze skojarzenie wiąże się z firmowymi autami, jednak coraz częściej zwraca się uwagę na zalety leasingu w finansowaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń przemysłowych. Branża metalowa, która ulega znacznym przeobrażeniom w czasie, nie jest tu wyjątkiem, a nawet wręcz przeciwnie – jej przedstawiciele bardzo chętnie korzystają z pojawiających się atrakcyjnych produktów finansowych. Dlaczego tak się dzieje?

Perspektywy branży metalowej   

Branża metalowa w Polsce to rozwinięta i stosunkowo stabilna część gospodarki. Jak podaje Gazeta Finansowa, działa w niej obecnie ponad 45 tys. podmiotów, z których znaczna większość to małe i średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające poniżej 50 osób). Z racji dużej konkurencji oraz niedoboru pracowników branża z roku na rok ulega znacznym przeobrażeniom, modernizacji, a przede wszystkim – automatyzacji. Naturalnie zapowiadane spowolnienie gospodarcze i dalsze problemy z pozyskaniem odpowiednich specjalistów mogą przyspieszyć ten proces.

Okazuje się bowiem, że inwestycje stanowią bardzo chętnie wykorzystywany sposób na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa. Specjalistyczne maszyny są jednak drogie i angażują znaczne środki firmowe. Doskonałe rozwiązanie stanowi leasing, który jest coraz częściej wybierany przez przedsiębiorstwa o różnej specyfice. Związek Polskiego Leasingu przywołuje dane, które wskazują, że w trzech pierwszych kwartałach 2018 roku wartość wszystkich umów leasingowych w branży metalowej wyniosła niemal 1,2 mln zł. 

Leasing w branży metalowej

Dlaczego leasing jest tak ważny dla rozważanej branży? Przede wszystkim pozwala na finansowanie niezbędnych inwestycji przy minimalnym angażowaniu własnych środków, a do tego umożliwia korzystanie z tarczy podatkowej. Dla przedsiębiorstw z sektora MŚP jest to niezwykle istotne, ponieważ najczęściej nie dysponują one wystarczającymi środkami na zakup danych urządzeń, a kredyty czy pożyczki bankowe są najczęściej bardziej kosztowne i trudniejsze do uzyskania.

Leasing pozwala na szybkie nabycie i rozpoczęcie korzystania z maszyny przy stosunkowo niewielkim miesięcznym obciążeniu finansowym. Najpopularniejszy model operacyjny ma jeszcze jedną dodatkową zaletę. Mianowicie sprzęt może być użytkowany na zasadach przypominających najem długoterminowy. Po zakończeniu okresu trwania umowy można wykupić dany sprzęt, lecz nie trzeba tego robić – wiele firm decyduje się na wymianę urządzenia na nowsze i bardziej wydajne. 

Jakie są pozostałe zalety leasingu?

Oczywiście powyższe powody nie wyczerpują całkowicie tematu. Dlaczego jeszcze leasing cieszy się taką popularnością w branży metalowej?

  • Oprócz tego, że raty najczęściej rzeczywiście są niewielkie (w stosunku do ceny maszyny), to można je jeszcze w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. To zaś pozwala na znaczną optymalizację podatkową.
  • Leasing nie zmniejsza zdolności kredytowej, a więc istnieje możliwość pozyskiwania dodatkowych środków na rozwój niezwiązany bezpośrednio z zakupem środków trwałych z innych źródeł.
  • W przypadku zakupu maszyn zdarza się, że firmy nie decydują się na pobieranie opłaty początkowej, uznając samą maszynę za zabezpieczenie transakcji. Usuwa to konieczność poniesienia jednorazowo dużego wydatku.
  • Leasing to znacznie bardziej elastyczna forma finansowania niż standardowe kredyty bankowe i inne formy pozyskiwania kapitału. 

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę perspektywy gospodarcze na następne lata, firmy z branży metalowej muszą postawić na rozwój, unowocześnianie swoich zakładów oraz mechanizację procesów. Najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie zamierzonych celów okazuje się leasing maszyn. W zależności od możliwości oraz indywidualnych preferencji można zdecydować się na model finansowy (który jest bardziej kosztowny, ale i pozwala uzyskać większą elastyczność) lub operacyjny, stanowiący podstawę rynku leasingowego.

Warto na koniec pamiętać o tym, żeby dokonując wyboru firmy leasingowej, upewnić się co do jej wiarygodności oraz możliwości zapewnienia korzystnych rozwiązań. Oferty są zwykle bardzo zróżnicowane, a korzystając z pomocy niezależnego brokera możemy uniknąć niepotrzebnych stresów przez cały okres trwania umowy.