Porady

Leasing w rolnictwie – na czym polega?

01.08.2019

Zastanawiając się nad sposobem sfinansowania zakupu sprzętu rolniczego, warto wziąć pod uwagę leasing maszyn rolniczych. Propozycja ta ma wiele zalet. Łatwość jego uzyskania oraz dostosowanie opłat do możliwości finansowych rolnika to tylko niektóre z nich. Jaki leasing maszyn rolniczych wybrać, a także, co więcej na ten temat warto wiedzieć? O tym w poniższym artykule.

Jaki leasing maszyn rolniczych wybrać?

Przed ostatecznym podjęciem decyzji co do konkretnego rodzaju leasingu, trzeba w pierwszej kolejności zorientować się, jakie w ogóle istnieją i co każdy z nich oznacza. Leasing można podzielić na bezpośredni (rolnik zawiera umowę z producentem) i pośredni (rolnik zawiera umowę z firmą leasingową, która jest w tym przypadku pośrednikiem). Dzieli się go również na leasing operacyjny oraz finansowy. Leasing operacyjny działa na zasadzie najmu czy dzierżawy. Traktuje się go jako usługę. W tym przypadku wygląda to tak, że firma leasingowa kupuje maszynę rolniczą, a następnie wypożycza ją rolnikowi. On z niej korzysta w określonym czasie i tym samym zyskuje prawo do wykupienia za ustaloną sumę pieniędzy. W momencie dokonania zapłaty, rolnik automatycznie staje się jej właścicielem. Wówczas podatek VAT jest płatny razem z każdą kolejną ratą opłacaną przez rolnika. Wartość końcowa w tej sytuacji także jest powiększana o wspomniany podatek. Decydując się na to rozwiązanie, rolnik w pierwszej kolejności dokonuje jednorazowej opłaty wstępnej, a dopiero później opłaca faktury za poszczególne raty przez czas, jaki został określony w umowie już na samym początku. Mówi się, że leasing w tym przypadku jest dużo korzystniejszym sposobem finansowania zakupu, niż inne formy czy źródła finansowania. Warto więc poznać jego zalety i wady, ale jeszcze zanim to nastąpi, „kilka słów” o leasingu finansowym.

Leasing finansowy to wsparcie na zasadzie kredytu. Tak przynajmniej opcja ta jest postrzegana przez wielu rolników. Tu rolnik zalicza użytkowaną maszynę rolniczą do swojego majątku i amortyzuje ją. Natomiast VAT od poszczególnych rat leasingu opłaca jednorazowo i na samym początku.

Leasing operacyjny a finansowy – jakie są różnice?

Różnice między leasingiem operacyjnym a firmowym dotyczą przede wszystkim nabycia prawa własności maszyny, a także sposobu rozliczania podatku VAT, adresata amortyzacji oraz kosztów przychodu rolnika. Kolejna sprawa to własność sprzętu leasingowanego. W przypadku leasingu operacyjnego rolnik ma prawo zakupu maszyny rolniczej w momencie, w którym umowa leasingowa dobiegnie końca. Jeżeli zaś chodzi o leasing finansowy, tu rolnik staje się pełnoprawnym właścicielem sprzętu, kiedy opłaci ostatnią ratę. Inna różnica dotyczy podatku VAT. Chodzi o to, że w leasingu finansowym jest on niższy, a to dlatego, że liczy się go jak od towarów. Z kolei w operacyjnym jest wyższy, ponieważ nalicza się go jak od usługi.

Leasing maszyn rolniczych – zalety i wady

Leasing maszyn rolniczych wiąże się z szeregiem korzyści dla rolnika. Warto więc się nimi podzielić. Być może będzie to zachęta dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie mieli okazji z tego typu oferty korzystać, choć niejednokrotnie się nad tym zastanawiali. W każdym razie okazuje się, że leasing nie jest taki straszny, a wręcz przeciwnie, rolnicy mogą wiele na nim zyskać. Jedną z zalet jest chociażby to, że w przypadku leasingu, każdy klient jest traktowany indywidualnie. Stosuje się bardzo elastyczny harmonogram spłat. Ma to na celu dostosowanie poziomu miesięcznych rat finansowych do możliwości rolnika, który jest w tym wypadku leasingobiorcą. Mówi się, że to największa zaleta leasingu. Wielu rolników właśnie dlatego decyduje się na skorzystanie z tej oferty finansowania zakupu maszyn rolniczych.

Formalności związane z leasingiem można załatwić w dowolnym miejscu, nawet w domu rolnika. Nie wymaga się tu wizyty w firmie leasingowej czy w jeszcze innej lokalizacji, tym bardziej że rolnicy nie zawsze mają na to czas. Formalności są na ogół bardzo proste i szybkie.

W celu sporządzenia wszelkich formalności związanych z leasingiem przeważnie wystarczają dokumenty rejestrowe. Minimalne formalności także motywują rolników do korzystania z tej opcji finansowania zakupów. Leasing maszyn rolniczych to przede wszystkim wygodna forma finansowania już na samym starcie. Nie wymaga to ponoszenia jednorazowych i zarazem dużych nakładów finansowych. Zaletą leasingu jest to, że koszty utrzymania sprzętu rolniczego, które się z nim wiążą, są pokrywane z bieżącej działalności gospodarstwa, z jego przychodów. Rolnicy decydujący się na podpisanie umowy z firmą leasingową zwykle mają szansę na promocje i wszelkiego typu upusty. Z uwagi na to, że firmy te są największymi odbiorcami środków leasingowych, mają szansę na negocjację większych zniżek.

Podsumowanie

Leasing to niejedyny sposób finansowania zakupu maszyn rolniczych. W tym samym celu może posłużyć kredyt lub pożyczka leasingowa (o tym pisaliśmy w odrębnym artykule). Ogromną zaletą tych opcji jest to, że od razu zyskuje się prawo własności kupionej maszyny i zarazem swobodę wyboru produktu. Jednak nie zawsze wiąże się to z tyloma korzyściami, co w przypadku leasingu. Warto pamiętać, iż zmiany, które zachodzą w trendach agro są niezwykle dynamiczne, dlatego konieczne jest bycie na bieżąco, aby umowa leasingu dla rolników była atrakcyjna. Finansowanie maszyn rolniczych względem perspektywy unijnej obowiązującej do 2020 roku jest świetną ofertą dla tego segmentu i tworzy nowe szanse dla rolników.