Porady

Czy samochód w leasingu musi być ubezpieczony przez firmę leasingową?

20.12.2016

Z reguły większość firm leasingowych preferuje, aby ubezpieczać samochód za ich pośrednictwem. Wynika to przede wszystkim z tego, że leasingodawca chce mieć kontrolę nad przedmiotem leasingu poprzez zawarcie ubezpieczenia z towarzystwem ubezpieczeniowym, który daje pewne gwarancje i odpowiedni zakres ubezpieczenia. Dzięki temu firma leasingowa czuje się „pewniej”. Dodatkowy argument jest też oczywiście finansowy – firmy leasingowe zarabiają na pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Oczywiście w większości przypadków można ubezpieczyć samochód we własnym zakresie tylko należy pamiętać, że musi być ono dokonane zgodnie z wymaganiem właściciela samochodu tj. firmy leasingowej. Firmy leasingowe zawsze wskazują na jakich warunkach musi być zawarte ubezpieczenie i wskazują listę akceptowalnych towarzystw ubezpieczeniowych. Ponadto często jest pobierana opłata za zgodę na ubezpieczenie zewnętrzne – z reguły ok. 200-250 zł netto / rok.

Z uwagi na wzrost kosztów stawek ubezpieczeniowych i troskę o naszych Klientów, zawsze negocjujemy w ich imieniu stawki proponowane przez firmy leasingowe. Szczegóły techniczne tego procesu najlepiej uzgodnić z doradcą leasingowym na etapie procesowania wniosku leasingowego.