Porady

Inflacja a leasing – jaki ma wpływ na raty leasingowe?

05.09.2022

Rada Polityki Pieniężnej 7 lipca 2022 roku dziesiąty raz z rzędu dokonała podwyżki stóp procentowych referencyjnych do 6,50%. Także tylko w tym miesiącu inflacja wyniosła 15,6%, co w porównaniu do czerwca 2022 roku daje wzrost o 0,1 pkt proc. Sytuacja na rynku nie jest łatwa – jak zatem wpływa na koszt leasingu?

Stopy procentowe a oprocentowanie leasingu

Leasing samochodów był do tej pory jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na zakup nowego auta. Jednak przy obecnej sytuacji ekonomicznej w kraju i Europie, należy rozpatrzeć tę opcję pod wieloma względami. Faktem jest, że w okresie 10 miesięcy stopa procentowa wzrosła z 0,1% do 6,5% w lipcu 2022. Takie zmiany mają bezpośredni wpływ na wysokości raty umowy leasingowej. Jednak są pewne detale, o których warto wiedzieć.

Jakie czynniki wpływają na wysokość raty leasingu?

W zrównoważonych warunkach jest ich kilka. Główny to wartość przedmiotu leasingu, czyli w tym przypadku auta, wniesienie wkładu własnego oraz czas finansowania. Co ważne, nie zawsze dłuższy okres spłaty spowoduje zmniejszenie dotkliwości raty. Równie istotna jest kwota wykupu na koniec trwania umowy leasingowej. Na te wszystkie wymienione kwestie leasingobiorca ma ogromny wpływ – wręcz zależą tylko od niego i jego możliwości finansowych.

Jednak istnieją pewne czynniki, na które w żaden sposób nie można oddziaływać. Oczywiście związane jest to ściśle z wysokością stóp procentowych. Przy leasingu ze zmiennym oprocentowaniem w skład całościowego kosztu finansowania wchodzi wskaźnik WIBOR – Warsaw Interbank Offered Rate. Dla firm leasingowych jest on ważny, ponieważ określa wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. Rosnące stopy procentowe mają na niego bezpośredni wpływ, ponieważ na ich podstawie każdego dnia następuje wyliczenie nowego wskaźnika WIBOR.

Wyższa rata leasingu a WIBOR

Oprocentowanie leasingu najczęściej określa się na podstawie WIBOR 3M i 1M. Te dwa wskaźniki pokazują, ile pieniędzy w przeciągu 1 lub 3 miesięcy banki są w stanie pożyczać między sobą. Osoby korzystające z leasingu muszą więc liczyć się z tym, że miesięczna rata może zmieniać się właśnie co taki okres. Dlatego przy braku chęci wydawania pieniędzy w zmieniających się kwotach, należy rozsądnie spojrzeć na popularne oprocentowanie zmienne, aktualnie gwarantujące wzrost rat. Dobrze jest rozważyć wykup leasingu ze stałym oprocentowaniem.

Raty leasingu – inflacja: stałe czy zmienne oprocentowanie?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że wzrost stóp procentowych oddziałuje tylko na leasing ze zmiennym oprocentowaniem. Dlatego należy zwrócić uwagę na opcję ze stałym oprocentowaniem. W stabilnych lub sprzyjających warunkach rynkowych zazwyczaj prezentuje się ona niekorzystnie. Jednak biorąc pod uwagę to, co w ostatnim czasie dzieje się na scenie polityczno-ekonomicznej, warto dobrze rozważyć tę propozycję. W przypadku dalszych, regularnych zwiększania się stóp, takie rozwiązanie pozwoli zahamować wzrost raty dla przedsiębiorców i klientów indywidualnych.

Mimo wszystko eksperci otwarcie mówią, że konieczna jest szczególna ostrożność przy podejmowaniu takich decyzji. Nigdy bowiem nie wiadomo jak i kiedy zmienią się realia rynku. Zalecane jest nieprzyzwyczajanie się do panującej obecnie sytuacji. Nie da się podejść do tego tematu bez potrzeby dokonania dokładnych obliczeń.

Leasing a inflacja – czy decydować się na wydłużenie okresu spłaty?

Stopy procentowe bezpośrednio wpływają na raty kredytów oraz koszt leasingu. Należy w takiej sytuacji odpowiedzialnie podejść do tematu. Rozwiązaniem dla niektórych konsumentów może być wynajem długoterminowy. Choć ta opcja i duża kwota wykupu wraz ze zmiennym oprocentowaniem prowadzi to do naprawdę niekorzystnej sytuacji. Dlatego jeśli Państwa działania nie prowadzą do ściśle uzasadnionego interesu, aktualne stopy procentowe szybko i łatwo spowodują niekontrolowany wzrost kosztu finansowania przy opisanym wariancie.

Czy warto zainteresować się wysokim wykupem?

Przy tak szalejącej inflacji takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ powoduje, że miesięczna rata jest o wiele niższa. Dodatkowo przy spadku wartości pieniądza kwota wykupu zadeklarowana przy zawieraniu umowy, w przyszłości będzie się pomniejszać. W taki sposób spłacą Państwo cenę odpowiadającą spadkowi wartości pojazdu. Ustalenie wykupu w ten sposób jest aktualnie praktyczniejsze od zwiększenia wysokości raty i zmniejszenia wykupu.

Jak przygotować się na ewentualny wzrost raty?

Co w takim razie zrobić? Jeśli zastanawiacie się Państwo nad leasingiem auta, warto skorzystać z dostępnego na stronie kalkulatora leasingowego. Ponadto dobrze będzie porozmawiać z profesjonalnymi brokerami. Nasi eksperci wezmą pod uwagę szereg czynników, które samemu czasem bardzo ciężko wyodrębnić. Zespół na pewno wyczerpująco odpowie na wszystkie nurtujące kwestie – na przykład czy któraś z opcji gwarantuje obniżenie całkowitego kosztu leasingu, czy może lepiej w Państwa sytuacji skupić się na zminimalizowaniu miesięcznych obciążeń.

FAQ

1. Oprocentowanie leasingu – inflacja zmienia też jego zasady?

Dotychczas wiele osób decydowało się na leasing aut. Było to bardzo opłacalne. Jednak ze względu na obecną sytuację ekonomiczną w Polsce i poza jej granicami, rosnąca stopa procentowa zmniejsza popyt na tę opcję. Istnieje jednak wiele rozwiązań, dzięki którym leasing samochodu nadal będzie korzystny dla konsumentów i przedsiębiorców.

2. Co wpływa na wyższe raty leasingowe?

Na pewno takie czynniki jak wartość auta, wkład własny, kwota wykupu, okres finansowania i możliwości leasingobiorcy. Ponadto stopy procentowe oraz ich zmieniające się wysokości, ponieważ oddziałują one bezpośrednio na wskaźnik WIBOR M1 i M3, które określają wysokość raty.

3. Czy zdecydować się na stałe oprocentowanie?

Takie wyjście na pewno uchroni przed niekontrolowanym wzrostem raty miesięcznej, ponieważ rosnące stopy procentowe i wskaźnik WIBOR mają bezpośredni wpływ tylko na oprocentowanie zmienne. Należy jednak bacznie obserwować zachowanie rynku i konsultować wybory z ekspertami.