Porady

Polski Ład - leasing w 2022 r.

10.01.2022

Po ogłoszeniu zmian podatkowych, które weszły w życie od stycznia 2022 roku, zawrzało w branży leasingowej. Polscy przedsiębiorcy zaczęli z niepokojem patrzeć w przyszłość. Niepokój jest natomiast zawsze wzmagany przez dezorientację, dlatego w dzisiejszym artykule poruszamy ważne zmiany, jakie czekają leasingobiorców od tego roku. Polski Ład a leasing - wyjaśniamy!

Sprzedaż poleasingowego auta bez podatku dochodowego - jak było?

Co sprawiło, że rządzący zdecydowali się zmodyfikować ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli PIT? Problemem były według nich dotychczasowe zasady dotyczące wykupu pojazdów z leasingu firmowego na cele prywatne. Ministerstwo Finansów uznało postępowanie leasingobiorców za proceder na granicy prawa. Nie podobało im się, że sprzedając auto wykupione z leasingu, mogliśmy uniknąć płacenia podatku dochodowego. Jak to wyglądało w praktyce?

Samochód, który przedsiębiorca wziął w leasing na firmę, można wykupić na cele prywatne po zakończeniu umowy leasingu (dotyczy wyłącznie jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych). Problem - według rządzących - pojawia się, gdy takie wykupione auto chcemy dalej sprzedać. Rozliczenie leasingu, a dokładnie rozliczenie sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu do majątku prywatnego, przynosiło nam korzyści podatkowe, jeśli odczekaliśmy z transakcją pół roku. Po 6 miesiącach mogliśmy sprzedać samochód jako osoba prywatna, nie płacąc przy tym podatku dochodowego.

Opisany proceder był korzystny dla wielu leasingobiorców, którzy od początku zakładali niski wykup pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej, a następnie sprzedaż jako osoba prywatna. Modyfikacje przepisów w ramach Polskiego Ładu spowodowały niekorzystne dla wielu przedsiębiorców zmiany.

Wykup auta z leasingu do majątku prywatnego - jak jest?

Zacznijmy od fundamentalnych zmian, czyli modyfikacji przepisów. W ramach Polskiego Ładu do art. 10 ust. 2 ustawy o PIT dodano pkt 4, a do art. 14 ust. 2 dodano pkt 19. Jak to będzie funkcjonować w rzeczywistości?

Obecnie przychód ze sprzedaży samochodu, który wykupimy z leasingu do majątku osobistego, będzie uznawany za przychód z działalności gospodarczej, jeżeli od momentu przejęcia auta z firmy do momentu sprzedaży nie minie 6 lat.

Oznacza to, że podatnik, który zdecyduje się na sprzedaż wykupionego auta szybciej niż po upływie 6 lat, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy ze sprzedaży w ramach działalności, a co za tym idzie - wykazać to w kolumnie 8. KPiR (Pozostałe przychody na podstawie umowy kupna-sprzedaży).

Tutaj tkwi właśnie największa zmiana: Na nieopodatkowaną sprzedaż auta wykupionego z leasingu będziemy musieli czekać nie 6 miesięcy, tylko 6 lat. Nowe przepisy obowiązują dla każdego wykupu od 1 stycznia 2022 r. (nie liczy się data zawarcia umowy leasingu).

Leasing w Nowym ładzie - wykup samochodu a podatek VAT

Dla leasingobiorców planujących wykup samochodu na koniec umowy leasingowej jedną z najważniejszych kwestii jest ostatnia rata, czyli tzw. rata wykupu. Wiąże się z nią wysokość podatku VAT, który jest naliczany w momencie wprowadzenia wykupionego auta do majątku prywatnego. Polski Ład zmienia również tę zależność.

Jak było do końca 2021 r.?

Podatek VAT był naliczany tylko od ostatniej raty leasingowej, która dotychczas często stanowiła bardzo mały odsetek wartości samochodu (od 1 do kilku procent).

Jak jest od stycznia 2022 r.?

Zmiany przepisów w Polskim Ładzie spowodowały, że podatek VAT będzie musiał być zapłacony od realnej wartości rynkowej auta, a nie od kwoty wykupu, czyli niskiej ostatniej raty.

Nowy Ład - leasing od 2022 r.

Zarówno kierowcy, jak i przedstawiciele branży leasingowej starają się przewidzieć, jakie konsekwencje będzie miało wprowadzenie Polskiego Ładu. Najczęściej wspominane spekulacje kształtują się następująco:

  • Kierowcy, którzy nadal będą chcieli sprzedawać auta wykupione z leasingu i skorzystać przy tym z ulg podatkowych, będą musieli odłożyć transakcje w czasie aż o 6 lat. To oznacza, że podpisując umowę leasingową przykładowo na 3 lata, auto sprzedamy dopiero po 9 latach, ponieważ czeka nas jeszcze 6 lat prywatnego użytkowania. Taki obrót spraw może podnieść średni wiek samochodu osobowego na polskich drogach, a co za tym idzie - spotęgować zły stan techniczny pojazdów.
  • Większą popularność może zyskać leasing operacyjny z wysokim wykupem. Do tej pory wielu przedsiębiorców stawiało na wykup 1%, bo podatek VAT płacili tylko od ostatniej raty. Od stycznia VAT zapłacimy natomiast od realnej wartości rynkowej auta. W tej sytuacji korzystniejszy może okazać się leasing operacyjny z możliwością wysokiego wykupu, ponieważ co miesiąc płacimy niższe raty, a na koniec umowy wykup jest opcją, a nie obowiązkiem.
  • Według prognoz firmy leasingowe powinny postawić na dodatkową opcję w swojej ofercie - wynajem długoterminowy, który może okazać się wygodniejszy i korzystniejszy dla niektórych przedsiębiorców.
  • Spekuluje się również o sposobie na obejście sześcioletniego okresu oczekiwania na sprzedaż wykupionego auta bez podatku - darowiźnie. Na razie jest to tylko pomysł. Przekazując wykupione auto osobie bliskiej z zerowej grupy podatkowej, dajemy jej możliwość nieopodatkowanej sprzedaży nie po 6 latach, ale po 6 miesiącach. Czy jest to niezgodne z prawem unikanie podatku? Opiniodawcy nie dają jednoznacznych odpowiedzi.

Polski Ład - leasing samochodu przestanie się opłacać?

Trzeba przyznać, że zmiany podatkowe przewidziane w Nowym Polskim Ładzie pokrzyżują plany niektórym przedsiębiorcom. Szybka sprzedaż wykupionych z leasingu samochodów firmowych bez zapłaty podatku dochodowego będzie niemożliwa. Między wykupem auta a transakcją musi minąć aż 6 lat.

Nadal jednak leasingowany samochód wypada korzystnie w firmowych finansach. Nie zmienią się takie przywileje jak wrzucanie wydatków związanych z leasingiem do kosztów uzyskania przychodu. W leasingu operacyjnym podatek obniżymy o koszty miesięcznych rat leasingowych, eksploatacji auta i opłatę wstępną. W leasingu finansowym będzie to natomiast część odsetkowa raty, koszty eksploatacji auta i odpisy amortyzacyjne - samochód wykazujemy w ewidencji środków trwałych.

Ponadto mamy możliwość systematycznej wymiany auta na nowy model. We wspomnianym wyżej leasingu o wysokiej wartości wykupu możemy zmniejszyć wysokość obciążeń podatkowych naszej działalności gospodarczej, a na koniec umowy oddać auto leasingodawcy i wziąć kolejne - nowsze.

FAQ:

1. Polski Ład a leasing - co się zmieniło?

Nowe przepisy wydłużyły czas, jaki musi minąć od wykupu prywatnego (czyli od momentu wycofania pojazdu z firmy) do sprzedaży auta bez zapłaty podatku dochodowego. Zamiast pół roku musimy czekać 6 lat.

2. Leasing w Nowym Ładzie - czy to koniec z wykupem auta bez VAT?

Niestety nowe przepisy skupiają się na ograniczeniu możliwości wykupienia auta z niskim VAT-em. Teraz przy wykupie prywatnym podatek VAT musimy zapłacić od wartości rynkowej auta, a nie od ostatniej raty leasingowej.

3. Czy w Polskim Ładzie leasingowanie pojazdu przestanie być opłacalne?

Leasing w dalszym ciągu pozostanie niedrogą i łatwiejszą niż kredyt formą finansowania. Przedsiębiorcy nadal będą mogli obniżać koszty prowadzenia działalności o takie wydatki jak raty leasingowe, odpisy amortyzacyjne, koszty eksploatacji pojazdu czy opłata wstępna. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu leasing może natomiast nie opłacić się kierowcom nastawionym na nieopodatkowaną sprzedaż po wykupie prywatnym.