Porady

Najczęściej leasingowane auta 2021 - co wybierali polscy kierowcy?

10.01.2022

Leasing samochodowy w 2021 r. przeżywał prawdziwy rozkwit! Każdy segment branży przyniósł większe zyski niż rok wcześniej, dzięki czemu dynamika polskiego rynku leasingowego uplasowała się na poziomie 41,2% - to imponujący wynik. Podsumowanie minionych dwunastu miesięcy mamy już za sobą, a dziś przyjrzymy się najczęściej leasingowanym autom w 2021 r. w ALPINA Leasing - Škodzie, Toyocie, BMW i Audi.

Najczęściej leasingowane auta - 2021 rokiem Škody w ALPINA Leasing!

Octavia i Fabia - to one były liderkami na polskich drogach w roku 2020, ale ich sukces trwa już kilka dobrych lat. Leasingobiorcy w 2021 r. podążali za trendem, ale przede wszystkim za niezawodnością czeskiego producenta. Branża leasingowa się rozwijała, a jednocześnie wzrastała liczba leasingowanych samochodów osobowych marki Škoda. Reprezentują przede wszystkim uniwersalność - sprawdzają się jako auta klientów prywatnych, małych przedsiębiorstw czy międzynarodowych korporacji. Wśród najpopularniejszych modeli znalazły się:

  • Škoda Octavia - należy do najchętniej kupowanych aut w całej Europie. W Polsce cieszy się uznaniem kierowców wybierających zarówno leasing, jak i kupno nowego samochodu. Octavia to trzy wersje nadwozia: liftback, kombi i Scout. Najnowsze osiągnięcia w zakresie tego modelu to poddana liftingowi Škoda Octavia 3, a także nowa Škoda Octavia RS IV - samochód czwartej generacji, który jest nowoczesnym autem hybrydowym ze sportowym rysem, przestronnym wnętrzem i imponującą szybkością.
  • Škoda Fabia - nastepczyni modelu Felicia, w której znajdziesz trwałość i solidność w rozsądnej cenie. Tak można najkrócej opisać kolejną ulubienicę polskich leasingobiorców. Idealna do jazdy po mieście dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, a jednocześnie wyposażona w przestronny bagażnik. Atrakcyjnym kompromisem jest też wysoka jakość w dobrej cenie - Fabia jest niedroga w utrzymaniu.

Leasing samochodu w 2021 r. - Toyota

Drugi najpopularniejszy przedmiot leasingu to z kolei nasi dużo dalsi sąsiedzi - japońska Toyota, która zaskarbiła sobie największą sympatię modelami Corolla i Yaris. Kto zgłębił kiedyś historię Toyota Motor Corporation, ten wie, że sukces firmy pochodzi od dwóch wizjonerów - Sakichi Toyody i jego syna - Kiichirō. Celem młodszego, który przejął biznes po śmierci ojca, było konkurowanie z takimi graczami na rynku jak Ford czy Chevrolet. A jak jest dziś?

  • Toyota Corolla - leasing samochodu osobowego Toyota Corolla cieszy się popularnością na równi z najbardziej cenionymi modelami Škody. Polscy kierowcy najczęściej wybierają wersję hatchback i kombi, które zasilają szeregi ich flot - Corolla to bardzo często spotykany model wśród przedsiębiorców.
  • Toyota Yaris - „jariski” widzimy na polskich drogach od dekad. Obserwujemy więc bardzo ważną wartość w branży motoryzacyjnej - zaufanie. Toyota Yaris jest wybierana zarówno przez klientów prywatnych, jak i przedsiębiorców decydujących się na leasing auta osobowego. W 2021 r. zadebiutowała Toyota Yaris trzeciej generacji, która zdobywa coraz większą popularność u kierowców wybierających leasing operacyjny.

Leasing samochodowy 2021 - marki premium

Do najczęściej leasingowanych aut w 2021 roku w ALPINA Leasing należą również marki luksusowe - Audi i BMW. Kupno modelu z segmentu premium jest dla wielu przedsiębiorców zbędnym lub niedostępnym wydatkiem, natomiast leasing opłacalną alternatywą. Audi Q5 czy BMW 3 należały do najchętniej wybieranych prestiżowych samochodów. Szczególną popularnością cieszył się leasing operacyjny dla przedsiębiorców, którzy oczekują od auta ponadczasowego designu i imponujących osiągów, a od producenta gwarancji trwałości i solidności każdego z komponentów.

W ofercie ALPINA Leasing Audi zajmuje szczególne miejsce, właśnie ze względu na swój status auta premium dla najbardziej wymagających klientów. Modele, które zyskały uznanie w oczach naszych leasingobiorców to m.in. przestronne SUV-y: Audi e-tron, Q3, Q4 czy Q5, a także ponadczasowe Audi A6 w wersji kombi.

Samochody osobowe - leasing liderów się opłaca!

Jakie korzyści przyniesie kierowcy leasing auta należącego do naszej ścisłej czołówki najpopularniejszych modeli? Oto niektóre z nich:

  • Najczęściej leasingowane auta w 2021 r. nie bez powodu znalazły się w tym artykule - wynika to z ich bezawaryjności, sprawności, atrakcyjnych kosztów utrzymania i komfortu jazdy. Nie każdy jest fanem eksperymentów i niespodzianek - a tym bardziej na drodze. Wybierając niezawodną Škodę czy Audi, możemy z pewnością zaufać producentowi i cieszyć się bezproblemową eksploatacją przez cały okres trwania umowy leasingowej.
  • Dla osób, które biorą pod uwagę sprzedaż auta wykupionego z leasingu, najpopularniejsze modele będą trafnym wyborem. Nie będzie problemu z wypuszczeniem ich na rynek wtórny i zasileniem swojego konta. Nawet po kilku latach intensywnego użytkowania znajdują się chętni na szybką transakcję, jeśli w grę wchodzą bardzo popularne samochody.
  • Atutem jest również duża dostępność i stosunkowo niski koszt części zamiennych i akcesoriów. Z rzadziej leasingowanymi modelami nie zawsze mamy ten komfort.

Leasing operacyjny czy finansowy - jak działa leasing samochodowy?

Określany jako wynajem długoterminowy, leasing samochodów osobowych jest korzystną alternatywą dla kredytu czy kupna. Mimo że kierowca nie jest właścicielem samochodu, może go dowolnie użytkować, a przy tym obniżyć podatki. Ponadto formalności są dużo łatwiejsze do załatwienia i szybsze niż w przypadku kredytu samochodowego.

W każdym z dwóch rodzajów leasingu dla firm ulgi od kosztów podatkowych i charakter umowy kształtują się nieco inaczej:

1. Leasing operacyjny

Firmy leasingowe są zgodne co do popularności leasingu operacyjnego - kierowcy wybierają go zdecydowanie najczęściej. Leasingobiorca nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych i nie wykazuje auta w składnikach majątku przedsiębiorstwa. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć raty leasingowe, czynsz inicjalny i wydatki eksploatacyjne.

Umowa leasingowa jest zawierana na usługę, a podstawę opodatkowania stanowi wartość raty netto. W leasingu operacyjnym VAT jest rozłożony na wszystkie raty leasingowe, a od każdej można odliczyć połowę podatku. Po wygaśnięciu umowy kierowca może wykupić auto, ale nie musi. Leasing z możliwością wykupu daje dużą swobodę i pozwala na odsunięcie decyzji o wydatku w czasie.

2. Leasing finansowy

W przypadku leasingu finansowego to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a auto jest wykazywane w ewidencji środków trwałych. W koszty uzyskania przychodu można wrzucić część odsetkową raty, odpisy amortyzacyjne i koszty eksploatacji pojazdu. Leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu po zakończeniu umowy, zaraz po zapłaceniu ostatniej raty razem z zapisaną w umowie kwotą wykupu. Jeśli chodzi o podatek VAT, płacimy go jednorazowo z góry na początku trwania umowy. W leasingu finansowym umowa ma charakter dostawy towarów.

FAQ:

1. Ile kosztuje leasing samochodu?

Żeby wziąć samochód w leasing, trzeba uiścić opłatę wstępną (odsetek wartości samochodu) i comiesięczne raty przez cały czas trwania umowy. Im większa wartość samochodu, tym większa będzie opłacalność finansowania w porównaniu do kupna czy kredytu, jeśli wartość auta nie przekroczy 150 000 zł. Dokładne koszty można obliczyć w kalkulatorze leasingowym.

2. Jakie są korzyści z leasingu samochodów popularnych w 2021 r.?

Najpopularniejsze modele nie bez powodu znalazły się na szczycie - możemy być pewni ich bezawaryjności i wysokiego komfortu jazdy. Części zamienne i akcesoria są łatwo dostępne, a sprzedaż wykupionych aut szybka i bezproblemowa. 

3. Czy jest możliwy leasing samochodów używanych?

Tak - z najpopularniejszych modeli samochodów w 2021 r. można skorzystać również w ramach leasingu używanego auta.