Porady

Czy warto wziąć samochód marki Škoda w leasing?

27.08.2021

Odpowiedzi zdają się już udzielać dotyczące leasingu statystyki Centralnej Ewidencji Pojazdów Ministerstwa Cyfryzacji. W 2020 roku przedsiębiorcy najchętniej sięgali właśnie po auto Škoda Octavia. Leasing bestsellerowej Octavii to jednak niejedyny sukces czeskiego producenta na polskim rynku - trzecie miejsce w rankingu zajęła popularna Škoda Fabia. Dlaczego więc leasing Škody jest tak popularny?

Leasing - Škoda liderem wśród polskich kierowców

Do najpopularniejszych modeli Škody oprócz niezawodnej Octavii i Fabii należy również Škoda Scala czy Škoda Superb. Leasing samochodów tej marki jest cenioną alternatywą dla kupna ze względu na często o wiele korzystniejsze warunki finansowe. Na przodującą pozycję w rankingach leasingowanych aut Škoda zasłużyła dzięki swojej uniwersalności w oczach polskich kierowców. Specjaliści z branży motoryzacji wspominają również o cenionym wśród nieco bardziej świadomych konsumentach rozwoju marki.

Weźmy na przykład pod lupę model Škoda Fabia. Leasing auta będącego następcą słynnej nad Wisłą Felicii jest możliwy dla podstawowej wersji hatchback, ale także dla kombi, sedana czy sportowej RS. Dzisiaj mamy już czwartą generację Škody Fabii, zbudowaną na platformie Grupy Volkswagena - MQB-A0. Znacznie przestronniejsze wnętrze, masywniejsza konstrukcja, aż dziewięć poduszek powietrznych, 150-konny silnik i asystent parkowania to tylko niektóre zalety zmodernizowanego modelu.

Niekwestionowanym liderem pozostaje jednak Škoda Octavia. Leasing tego modelu jest popularny m.in. z powodu jego rozmiarów. Wśród innych kompaktowych aut na rynku Octavia wyróżnia się bardzo korzystną wielkością. Mimo ogromnego bagażnika to nadal kompakt dzięki płycie podłogowej z Golfa.

Jakie auto wziąć w leasing - Škoda z segmentu premium

Wśród nowoczesnych modeli Škody można znaleźć również komfortowe SUV-y. Na uwagę zasługuje Škoda Kodiaq, która zaskakuje wielu kierowców szukających aut z kategorii premium. Nie brakuje w nim dynamicznego silnika, szybkiej skrzyni DSG, funkcjonalnych rozwiązań w postaci systemów ułatwiających jazdę. Miłośnicy multimediów i wysokiego poziomu audio także nie powinni być zawiedzeni, wybierając ten model samochodu Škoda. Leasing Kodiaqa jest możliwy zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów indywidualnych. Czym różnią się te dwa rodzaje leasingu Škody i kiedy są opłacalne? Odpowiadamy w kolejnych częściach artykułu.

Škoda - leasing dla firm

Wbrew powszechnemu przekonaniu Škoda w leasing jest brana nie tylko przez handlowców. Auto marki Škoda może spełniać w przedsiębiorstwie wiele różnych funkcji i służyć osobom na różnych stanowiskach. Wynika to właśnie z tego, że poszczególne modele czeskiego bestsellera mają wiele do zaoferowania dla różnych grup kierowców. Świetnie sprawdzą się, jeśli głównym celem przedsiębiorcy jest wzięcie Škody w leasing wyłącznie dla własnej wygody, ale także jeśli samochód ma być głównym narzędziem pracy.

Škoda w leasing może być wzięta od niezależnego brokera leasingowego Alpina Leasing, który oferuje następujące modele i rodzaje nadwozia:

  • Hatchback: Škoda Octavia, Škoda Scala, Škoda, Superb, Škoda Fabia,
  • SUV: Škoda Karoq, Škoda Kodiaq, Škoda Kamiq,
  • Kombi: Škoda Octavia, Škoda Fabia.

Leasing jest wybierany przez przedsiębiorców głównie ze względu na korzyści finansowe, które wyróżniają tę formę finansowania Škody na tle zakupu czy kredytu konsumenckiego. Co ważne, z leasingu Škody można skorzystać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. W przypadku nowego auta marki Škoda wiąże się z tym szybka i nieskomplikowana procedura. Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rodzaje finansowania: leasing operacyjny i finansowy.

Škoda - leasing operacyjny czy finansowy?

1. Leasing Škody - wariant operacyjny

Wybierając spośród wyżej wymienionych typów leasingu dla firm, zazwyczaj najpierw porównujemy wydatki, które będziemy mogli wrzucić w koszty. W przypadku wzięcia auta marki Škoda w leasing operacyjny często możemy traktować finansowanie jako swego rodzaju tarczę podatkową. Do kosztów uzyskania przychodu możemy wówczas zaliczyć comiesięczne raty leasingowe, koszty użytkowania Škody oraz opłatę wstępną, która stanowi odsetek wartości wybranego modelu. Obniżamy w ten sposób podstawę podatkową.

Na początku umowy nie musimy zobowiązywać się do wykupienia Škody po zakończonym leasingu - możliwy jest zwrot auta. Zawsze możemy więc zawrzeć umowę na leasing z dużym wykupem i zmniejszyć w ten sposób miesięczne koszty inwestycji.

2. Leasing Škody - wariant finansowy

Jeśli leasingobiorca jest zdecydowany na wykupienie Škody po zakończeniu umowy o leasing, może rozważyć leasing finansowy. W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego w leasingu finansowym auto wchodzi w skład majątku przedsiębiorcy, który może dzięki temu dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć część odsetkową miesięcznej raty.

Leasing Škody - finansowanie dla klientów indywidualnych

Przedsiębiorcy to niejedyna grupa odbiorców ceniących markę Škoda. Leasing jest możliwą formą finansowania auta również dla klientów indywidualnych. Można go wówczas określić jako atrakcyjną pod wieloma względami alternatywę dla wzięcia Škody na raty. Korzyści z leasingu konsumenckiego są następujące:

  • nie musimy wykazywać Škody w majątku osobistym,
  • nie zmniejsza zdolności kredytowej leasingobiorcy,
  • nie stanowi przeszkody we wzięciu kredytu, np. hipotecznego,
  • można otrzymać go bardzo szybko, bez nadmiernych formalności i skomplikowanego udowadniania zdolności kredytowej czy wiarygodności płatniczej.
  • Škodę w leasing możemy wziąć nawet z niedużym wkładem własnym.

Gdzie wziąć auto marki Škoda w leasing?

Poza wyborem najbardziej opłacalnej formy leasingu przedsiębiorca lub klient prywatny szuka też najlepszego leasingodawcy. Oferta powinna być dobrze dopasowana do kierowcy zarówno pod względem korzyści podatkowych, jak i cech danego modelu samochodu. W tym celu warto zrobić dobry research wśród leasingodawców. Škoda ma własną ofertę leasingu (Škoda leasing niskich rat), jednak nie jest to jedyna opcja, zwłaszcza jeśli zależy nam na elastyczności w kwestii finansowania. Szeroka oferta leasingu samochodów marki Škoda jest dostępna m.in. u niezależnych brokerów leasingowych, którzy do atrakcyjnych warunków umowy dołączają jeszcze dodatkowe benefity, np. wliczenie ubezpieczenia komunikacyjnego w raty czy spersonalizowany pakiet ubezpieczeniowy w przypadku leasingu w ALPINA Leasing.

Wszystkie kwestie związane z wydatkami na leasingowaną Škodę można poznać, korzystając z kalkulatora leasingowego. Oprócz niskich rat opłata wstępna i końcowa są równie ważne przy obliczaniu wydatków na finansowanie samochodu Škoda.

FAQ:

1. Czy warto wziąć samochód marki Škoda w leasing?

Škoda to najczęściej leasingowane auto w Polsce ze względu na indywidualne zalety poszczególnych modeli. Jeśli leasing opłaca się Tobie lub Twojej firmie, jest to jak najbardziej warty rozważenia sposób finansowania pojazdu.

2. Jaki model Škody najlepiej wziąć w leasing?

Największym powodzeniem kierowców cieszą się Škoda Octavia i Škoda Fabia. Wśród innych modelach również można znaleźć godne uwagi propozycje, np. komfortowy SUV: Škoda Kodiaq.

3. Jak wziąć samochód marki Škoda w leasing na firmę?

Najlepiej rozpocząć od skorzystania z kalkulatora leasingowego na stronie ALPINA Leasing, w którym porównamy różne opcje finansowania i będziemy mogli intuicyjnie przejść do kolejnych kroków procedury brania leasingu.