Porady

Czy warto wziąć samochód marki Opel w leasing?

21.07.2021

Nowe i używane Ople są jednymi z najczęściej wybieranych aut przez kierowców szukających różnych rozwiązań - samochodów miejskich, rodzinnych, furgonów i wielu innych. Zarówno firmy, jak i klienci indywidualni mogą sfinansować samochód, korzystając z leasingu. W dzisiejszym artykule pomożemy Ci zdecydować, czy to właśnie Oplem przejedziesz kolejne kilometry.

Leasing Opla - dlaczego warto?

„Żyjemy autami” - tak swoją markę reklamuje Opel w dobrze znanym sloganie Wir leben Autos. Samochodami tej słynnej marki żyje też niejeden Polak ze względu na liczne atuty, które wyróżniają produkcje Opla. Po pierwsze inwestycja w tę markę jest opłacalna pod względem całkowitego kosztu posiadania i użytkowania, czyli TCO (total cost of ownership). Oznacza to, że analizując wydatki związane z utratą wartości samochodu, ubezpieczeniem, serwisem, spalaniem i ogólną eksploatacją, Ople wypadają bardzo korzystnie na tle wielu konkurentów. W swoich segmentach utrzymują cały czas wysoką pozycję, proponując kierowcom modele przeznaczone do różnych celów - miejski Opel Astra, SUV Opel Mokka, bus Vivaro, rodzinny Combo, crossover Crossland, majestatyczny Grandland, Opel Movano furgon czy luksusowa Omega. Natomiast najdłużej, bo aż niemal czterdzieści lat produkowana jest Corsa, która cały czas jest jednym z najchętniej kupowanych aut w Europie.

Nowe samochody marki Opel korzystają z technologii na rzecz podniesienia komfortu kierowcy i pasażerów. Proponując swoim nabywcom takie opcje jak inteligentne oświetlenie zapewniające bardzo dobrą widoczność w nocy czy wentylowane skórzane fotele marka pokazuje, że nowoczesność może iść w parze z ergonomicznością. Nie można zapomnieć również o wysokiej dynamice jazdy dzięki silnikom o odpowiednio dużej mocy.

Jaki wkład w produkcję Opla mają Polacy? Pełnowymiarowe fabryki marki w Polsce, czyli Opel Manufacturing Poland znajdują się w Gliwicach i Tychach.

Prowadzenie firmy a leasing - Opel dla przedsiębiorców

W zależności od konkretnego modelu i jego możliwości Opel może pełnić różne funkcje w przedsiębiorstwie. Czasami przedsiębiorca decyduje się na służbowe auto tylko przez wzgląd na własną wygodę lub reprezentacyjną rolę pojazdu, ale nierzadko samochód jest niezbędnym narzędziem pracy. Jeśli już podejmiemy decyzję o wzbogaceniu naszego przedsiębiorstwa o nowego Opla, pozostaje tylko kwestia wyboru finansowania. W wielu przypadkach ze względu na korzyści podatkowe najkorzystniejszym wyjściem może okazać się leasing. Opel znajduje się wśród marek proponowanych przez niezależnego brokera leasingowego ALPINA Leasing. Wybierać można spośród:

  • Hatchbacków: Opel Corsa, Astra, Crossland X, Insignia,
  • Kombi: Opel Insignia, Combo, Astra,
  • Kombi Vanów: Zafira Life,
  • SUV-ów: Crossland X, Grandland X,
  • Furgonów: Opel Vivaro, Movano, Insignia.

Co ważne - z oferty leasingu można skorzystać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Do wyboru każda firma ma dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Nowe Ople podlegają najprostszej procedurze leasingu, więc załatwianie formalności nie trwa długo.

Opel - leasing operacyjny czy finansowy?

Model operacyjny jest przez wielu przedsiębiorców utożsamiany z tarczą podatkową. I słusznie - może przynieść im wiele korzyści finansowych. Comiesięczne raty, koszty użytkowania samochodu oraz opłata wstępna (odsetek wartości auta) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu i tym samym obniżyć podstawę podatkową. Na koniec umowy leasingobiorca nie musi przejmować auta na własność, dlatego warto wziąć Opla w leasing z dużym wykupem.

Z kolei w modelu finansowym leasingobiorca decyduje się na wykupienie auta po zakończeniu umowy leasingu, więc auto wchodzi w skład jego majątku. Jest zatem uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez czas trwania umowy. Ponadto podstawę podatkową można obniżyć przez wrzucenie części odsetkowej rat w koszty prowadzenia działalności.

Opel - leasing konsumencki

Z korzystnej formy finansowania mogą skorzystać nie tylko firmy. Dla klientów indywidualnych przeznaczony jest leasing konsumencki. Opel prosto z salonu to marzenie wielu kierowców, którzy nie muszą korzystać z kredytu konsumenckiego, tylko wybrać często korzystniejszą opcję. Dlaczego leasing konsumencki jest warty rozważenia? Po pierwsze nie obciąża historii kredytowej - nie jest w niej odnotowywany, więc nie stanowi problemu w otrzymaniu innych kredytów, np. hipotecznego. Samochodu nie trzeba więc wykazywać w majątku osobistym.

Kolejnym powodem, dla którego samochody osobowe lepiej finansować leasingiem, jest procedura - szybka i nieskomplikowana, czego nie można powiedzieć o kredycie udzielanym przez banki. Formalności takie jak rejestracja Opla czy ubezpieczenie są załatwiane przez firmę leasingową.

Opel w leasing - kalkulator

Zastanawiając się, jak tak naprawdę leasing samochodu wpłynie na nasze finanse, warto kierować się twardymi danymi, a nie domysłami. Z tego względu najlepiej skorzystać z kalkulatora leasingowego, który pozwala na obliczenie wszystkich kosztów leasingu danego modelu Opla - od wpłaty własnej, przez comiesięczne raty, aż po wysokość wykupu. Wystarczy, że wprowadzisz do kalkulatora długość trwania umowy, wysokość wpłaty wstępnej i cenę wykupu. Narzędzie obliczy wysokość raty, a jeśli stwierdzisz, że Ci nie odpowiada, zmień wprowadzone dane i rozważ różne opcje.

Dla przykładu przeanalizujmy jedną z opcji dla Opla Corsy z nadwoziem typu Hatchback.

1. Dla przedsiębiorców

Wybierając leasing na pięć lat z maksymalną wartością wykupu (14 500 zł) i uiszczając opłatę wstępną o wysokości 10 tys. zł, rata netto będzie wynosić 739 zł na miesiąc. Przy takiej samej opłacie wstępnej, ale umowie na rok rata wyniesie natomiast 1 069 zł.

2. Dla konsumenta

Stawki są w tym wypadku nieco wyższe, więc przy maksymalnej wartości wykupu i pięcioletniej umowie możemy zapłacić na początek 10 tys. zł, a co miesiąc 965 zł. Jeśli natomiast zwiększymy opłatę wstępną do 30 tys. zł, miesięczna rata spadnie do 590 zł.

FAQ:

1. Czy leasing samochodów Opel się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie można poznać po obliczeniu początkowych, comiesięcznych oraz końcowych kosztów leasingu konkretnego modelu. Warte uwagi są również kwoty obniżające podstawę podatkową.

2. Jak wziąć Opla w leasing?

Najlepiej skontaktować się z firmą leasingową, mającą w ofercie samochody marki, której szukamy lub skorzystać z formularza obecnego na jej stronie.

3. Kto może sfinansować samochód za pomocą leasingu?

Opel w leasing może wziąć zarówno przedsiębiorca (leasing operacyjny lub finansowy), jak i klient indywidualny (leasing konsumencki).