Porady

Leasing samochodu elektrycznego – czy warto?

23.02.2021

Leasing jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych form finansowania pojazdu w Polsce. Decydują się na niego zarówno właściciele film, jak i osoby prywatne. Od niedawna podpiszesz umowę nie tylko na tradycyjny samochód, lecz także na model elektryczny. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w auto zasilane samym prądem.

Formalności związane z leasingiem samochodów elektrycznych

Procedury związane z leasingiem samochodów elektrycznych są takie same jak w przypadku podpisania umowy dotyczącej auta spalinowego. Czas od złożenia wniosku do odebrania pojazdu wynosi zazwyczaj 2-4 dni w przypadku wyboru nowego samochodu, a do 7, jeżeli postawisz na model używany. Przed rozpoczęciem procedury należy poszukać leasingodawcy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie porównaj ze sobą wszystkie interesujące Cię oferty. Pamiętaj, że ważny jest nie tylko model samochodu, lecz także koszty związane z jego użytkowaniem oraz ogólne warunki umowy.

Jeśli nie jesteś pewny, który leasing będzie dla Ciebie najlepszy, możesz skorzystać z doradztwa naszych niezależnych specjalistów. Dzięki temu, że znają oni uznane firmy oferujące opisywany sposób finansowania, mogą szybko znaleźć korzystną dla Ciebie ofertę (zamiast ofertę proponuję “rozwiązanie”). Ponadto doskonale znają prawo odnoszące się do leasingu samochodów elektrycznych, co również pomaga im w doborze najlepszych warunków finansowania dla danego Klienta. Stawiając przede wszystkim na Twoją satysfakcję, nasz zespół może wynegocjować też specjalne warunki finansowania.

Warto zauważyć, że większość formalności związanych z leasingiem samochodu elektrycznego można przeprowadzić przez telefon i pocztę elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu. Po wypełnieniu formularza wystarczy wysłać wymagane dokumenty. Następnym krokiem jest weryfikacja dostawcy, a także samego auta podlegającego finansowaniu. Jeżeli wszystkie kroki zostaną zakończone pozytywnie, możesz podpisać umowę, a później odebrać wybrany samochód elektryczny.

Ile kosztuje leasing samochodu elektrycznego?

Choć pojazdy zasilane energią elektryczną są zwykle droższe od ich klasycznych odpowiedników, leasing samochodów elektrycznych może być opłacalny. Wiąże się to z wyższym limitem podatkowym tych aut. Dla modeli spalinowych wynosi on 150 tysięcy złotych, co oznacza, że jeżeli za wybrany model musisz zapłacić więcej, w koszt przychodu możesz wliczyć wyłącznie kwotę określoną rządowym ograniczeniem. W przypadku pojazdów elektrycznych limit ten został zwiększony aż do 225 tysięcy złotych, dzięki czemu wybór tego typu samochodów staje się korzystny. Należy jednak zauważyć, że kwota ta nie dotyczy aut hybrydowych.

Koszty związane z leasingiem samochodu elektrycznego wiążą się także z kwestią opłaty VAT. Jeśli pojazd osobowy jest wykorzystywany prywatnie oraz przez firmę, możesz odliczyć 50% tego podatku. Całą kwotę masz prawo odjąć, jeżeli pojazd służy wyłącznie danemu przedsiębiorstwu. Pamiętaj również, że sam koszt użytkowania auta elektrycznego jest niższy od modeli spalinowych. Zasilanie pojazdu z własnego źródła pozwala na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy. Trudno jednak określić dokładną cenę za przejechanie danym samochodem, np. 100 km, ponieważ zależy to od jego wielkości oraz dokładnego sposobu ładowania.

Jakie jeszcze zalety ma leasing samochodu elektrycznego?

Pojazdy zasilane za pomocą energii elektrycznej mają znacznie więcej zalet. Chętnie wybierają je właściciele firm, ponieważ wciąż są one rzadkością na polskich drogach. Pozwala to na wyróżnienie się na tle innych marek, a tym samym – zwiększenie swojej rozpoznawalności. Ponadto leasing samochodu elektrycznego jest dziś uznawany za wyraz troski o środowisko naturalne, co stanowi ważną kwestię dla wielu konsumentów.

Warto jednak mieć na uwadze, że kwestię ekologii samochodów elektrycznych łatwo podważyć, ponieważ energię elektryczną w Polsce pozyskuje się dziś z nieodnawialnych źródeł. Faktem jest, że opisywane auta nie produkują zanieczyszczających środowisko spalin, które są niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o czyste powietrze inwestując w samochód elektryczny w leasingu, zadbaj również o to, żeby mieć dostęp do alternatywnych źródeł energii.

Osoby poruszające się autami zasilanymi na prąd mogą liczyć też na inne udogodnienia. Bardzo często kierowcy tego rodzaju pojazdów nie muszą płacić za miejskie parkingi. Dla wielu osób jest to istotna zaleta, szczególnie że w ostatnim czasie opłaty za postój znacznie wzrosły. Co więcej, za wyborem leasingu samochodu elektrycznego przemawia również możliwość poruszania się tym pojazdem po buspasach w wielu miastach. Pozwala to uniknąć porannych oraz popołudniowych korków.

Samochód elektryczny w leasingu – o czym musisz pamiętać?

Podczas podpisywania umowy, należy wziąć pod uwagę nie tylko to, ile kosztuje leasing samochodu elektrycznego, lecz także to, w jaki sposób chce się dane auto wykorzystywać. Trzeba pamiętać, że pojazdy zasilane za pomocą energii elektrycznej nie są w Polsce jeszcze tak popularne, jak w innych krajach, dlatego mniej jest tutaj miejsc, w których możesz zasilić samochód podczas dłuższej jazdy. W związku z tym pojazd sprawdzi się do codziennej jazdy po mieście, lecz prawdopodobnie nie spełni oczekiwań osób często wyjeżdżających w dłuższe podróże.

Należy mieć jednak na uwadze, że sektor produkujący pojazdy zasilane prądem cały czas się rozwija. W związku z tym inwestycja w te maszyny jest coraz bardziej opłacalna, a koszty samego leasingu samochodu elektrycznego będą prawdopodobnie maleć. Dziś w internecie znajdziesz również mapę ładowarek opisywanego rodzaju aut, dzięki czemu możesz zaplanować swoją podróż tak, aby móc w jej trakcie zasilić pojazd.

Czy samochód elektryczny w leasingu to dobry wybór dla Ciebie?

Leasing samochodu elektrycznego to dobry wybór dla osób chcących jeździć autem zasilanym na prąd, które jednak nie mają funduszy na zakup tego pojazdu. Na opisane rozwiązanie powinni również postawić właściciele przedsiębiorstw, którym zależy na zwiększeniu rozpoznawalności oraz prestiżu danej firmy. Pamiętaj też, że możesz dziś wybierać spośród wielu modeli tego rodzaju pojazdów.

Inwestycja w auto elektryczne zapewni Ci więcej klientów, którzy chcą poprzez swoje codzienne wybory dbać o środowisko naturalne. Co więcej, samochód elektryczny w leasingu ostatecznie generuje znacznie mniejsze koszty utrzymania, więc jeżeli zależy Ci na ograniczeniu wydatków, auto zasilane prądem jest doskonałym wyborem. Jako kierowca takiego pojazdu możesz też liczyć na udogodnienia, które coraz częściej oferują duże miasta.

FAQ:

1. Kto powinien zdecydować się na leasing samochodu elektrycznego?

Na tę formę finansowania samochodu elektrycznego powinny postawić przede wszystkim osoby, którym zależy na wyróżnieniu się na tle innych oraz ludzie dbający o środowisko naturalne.

2. Czy formalności związane z leasingiem samochodu elektrycznego różnią się od tych dotyczących pojazdów spalinowych?

Nie, procedura leasingowa przebiega w taki sam sposób w obu przypadkach.

3. Jaki jest limit podatkowy w leasingu samochodów elektrycznych?

Limit podatkowy dotyczący samochodów elektrycznych wynosi 225 tysięcy złotych, co sprawia, że leasing takiego auta jest korzystny finansowo dla użytkownika pojazdu.