Blog

Ubezpieczenie wieloletnie w leasingu, czyli jak zaoszczędzić na corocznym wzroście kosztów ubezpieczeń.

29.04.2016

Analizując ostatnie lata, możemy mieć pewność, że zakup ubezpieczenia staje się i będzie dla nas coraz bardziej kosztowny. To wynik decyzji KNF, która uznała, że polisy są zbyt tanie. Ceny polis zaczęły rosnąć - w tym roku kosztują 19% procent więcej niż w ubiegłym. Czy można temu jakoś zaradzić? Na rynku jest produkt, który może być odciążeniem dla naszych finansów, to ubezpieczenie w leasingu zawierane na cały okres umowy.

W przypadku zakupu samochodu za gotówkę – czasami, by zaoszczędzić – kupujemy tylko obowiązkowe OC i rezygnujemy z ubezpieczenia AC (Autocasco). W przypadku leasingu samochodu nie mamy takiej możliwości. Firma leasingowa narzuci nam zakup pakietu OC i AC oraz warunki ubezpieczenia, ponieważ firmy leasingowe dbają o swoją własność. Aby nie tylko ubezpieczalnia wyszła na swoje, warto rozważyć zakup polisy na kilka lat, a nawet na cały okres trwania umowy leasingowej. Taki pomysł może objąć wszystkie pojazdy: osobowe, dostawcze i ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, pojazdy fabrycznie nowe oraz używane.

Dlaczego warto wybrać pakiet ubezpieczenia w leasingu na kilka lat?

Decydując się na pakiet AC i OC, dostaniemy gwarancję stałej i niezmiennej składki ubezpieczeniowej na cały okres umowy. Cena ubezpieczenia nie będzie się zmieniać, nawet wtedy, gdy podczas umowy będą miały miejsce szkody na pojeździe. Nie obejmie nas też dodatkowa składka z tytułu wypłaty odszkodowania za szkodę. Nie poniesiemy opłat za możliwość rozłożenia składek na raty. Składki za obie polisy nie powinny być w leasingu wyższe niż przy jednorocznym ubezpieczeniu i dodatkowo ich wysokość będzie stabilna. Kiedy w następnym roku inni kierowcy zapłacą już za kolejne podwyżki, my nie :)

OC i AC w leasingu z aprobatą Ministerstwa Finansów

Zwolennikiem takiego rozwiązania jest też Rzecznik Ministra Finansów. Przytacza podobne argumenty jak firmy leasingowe i trzeba mieć na uwadze, że jest to komentarz bezstronny. Zwraca uwagę, że zakup umowy AC na kilka lat to gwarancja tej samej wysokości składki bez względu na liczbę wypadków. Ale jest też mały haczyk - takie polisy są niestety nie do kupienia na wolnym rynku. Są dostępne tylko w ramach umów leasingowych.

Standardowa, podstawowa oferta stosowana przez firmy leasingowe proponujące ubezpieczenie wieloletnie:

  • wieloletnia umowa ubezpieczenia komunikacyjnego ze stałą stawką przez cały okres,
  • możliwość podpisania umowy na nowe i używane pojazdy osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy itp.;
  • możliwość opłaty składki w ratach,
  • stałe ubezpieczenie od szkód;
  • brak konieczności opłaty dodatkowej do składki w przypadku wypłaty odszkodowania (brak zwyżek w trakcie umowy),
  • odgórnie obliczony procentowy spadek wartości pojazdu z każdym kolejnym miesiącem umowy i użytkowania;

W obliczu stale rosnących cen ubezpieczeń, z pewnością jakość i ilość ubezpieczeń wieloletnich będzie rosła. Potencjał rozwoju rynku w tym segmencie jest duży – możemy zatem spodziewać się nie tylko podwyżek, ale i korzystnych dla kierowców rozwiązań, by taniej i całościowo ubezpieczyć leasingowane auto w pakiecie OC i AC.