Zakup niemal dowolnych urządzeń rolniczych to ogromny wydatek – nawet w przypadku dużych i dochodowych gospodarstw oraz przy dotacjach z Unii Europejskiej. W takich okolicznościach wielu rolników decyduje się na skorzystanie z leasingu maszyn rolniczych. Ile kosztuje leasing na ciągnik rolniczy używany, a ile na nowy? Jak wygląda spłacanie rat leasingowych? Jakie są warunki leasingu i jak przebiega procedura zawarcia takiej umowy? O tym wszystkim w poniższym artykule.
Leasing maszyn i urządzeń rolniczych – czy to się opłaca?
Współczesne gospodarstwo rolne potrzebuje różnorodnego i niestety bardzo kosztownego sprzętu. Kombajny, prasy do belowania, przyczepy i ciągniki rolnicze to podstawa, jednak zakup nawet jednej z wymienionych maszyn może zakłócić płynność finansową gospodarstwa. Dotacje unijne nie zawsze są wystarczające, zwłaszcza jeśli we flocie maszyn są duże braki. Pojedynczy znaczny wydatek to także zamrożenie kapitału, który w innym wypadku można by było przeznaczyć na bieżące potrzeby lub inwestycje.
W takim wypadku leasing może być bardzo dobrym pomysłem – maszyna jest dostarczana już w kilka dni po zawarciu umowy i może generować przychody, a wygodnie rozłożone raty leasingowe obciążają budżet przedsiębiorstwa w znacznie mniejszym stopniu niż jednorazowy zakup. Procedura leasingowa jest o wiele szybsza niż gdyby zdecydować się na finansowanie kredytem – dzięki temu maszyna może szybko zacząć pracę w gospodarstwie.
Ile kosztuje leasing ciągnika rolniczego – najważniejsze czynniki wpływające na cenę
W ALPINA Leasing oferujemy Państwu różne rodzaje nowych i używanych maszyn rolniczych w leasingu, włączając w to uniwersalne ciągniki. Jest to jeden z podstawowych sprzętów w niemal każdym gospodarstwie. Nic więc dziwnego, że to właśnie cena leasingu ciągnika jest jednym z najpopularniejszych zagadnień, które interesują przedsiębiorców.
Warto wiedzieć, że ostateczne koszty mogą zależeć od wielu czynników, zatem nie sposób jest wskazać jedną, nawet orientacyjną cenę. Można jednak otrzymać pewną przybliżoną kwotę w danym przypadku – w tym celu zapraszamy Państwa do skorzystania z naszego kalkulatora leasingu.
Należy wprowadzić wartość netto ciągnika lub dowolnego innego sprzętu rolniczego. Następnie trzeba określić preferowaną długość umowy leasingowej – wraz z jej wydłużeniem zmniejsza się wysokość comiesięcznej raty. Następnie ustalamy jaki procent wartości maszyny będzie stanowić nasza opłata wstępna – to również definiuje wysokość rat i całościowych opłat. Przy pomocy odpowiedniego suwaka określmy procentową wartość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy dla leasingu operacyjnego. Otrzymujemy wyliczenia sumy opłat, raty miesięcznej, a także konkretną wartość opłaty wstępnej i kwoty wykupu.
Wykorzystanie kalkulatora do wyliczenia ceny leasingu może być bardzo przydatne przy planowaniu finansowania maszyn rolniczych. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że otrzymane kwoty są jedynie szacunkowe i powstają na podstawie stale zmieniających się stóp procentowych. Mogą także wystąpić dodatkowe opłaty związane np. z opodatkowaniem i ubezpieczeniem maszyny. W celu uzyskania bardziej precyzyjnych wyliczeń należy skontaktować się z jednym z przedstawicieli ALPINA Leasing.
Warunki leasingu maszyn rolniczych
Nawet jeśli cena leasingu jest atrakcyjna dla przedsiębiorstwa, to firmy leasingowe nie zawsze chętnie udzielają finansowania niektórym podmiotom, np. tym działającym od niedawna lub ze złą historią kredytową. W ALPINA Leasing możliwe jest jednak wzięcie leasingu nawet przez firmy obecne na rynku od mniej niż roku. Zdarza się także, że sprzęt rolniczy w leasingu chcą wziąć osoby nie prowadzące działalności rolniczej – jest to jak najbardziej dopuszczalne. Co ważne, przy ustalaniu rat leasingu bierzemy pod uwagę sezonowy charakter działalności rolniczej – dzięki temu spłata zobowiązania jest bezstresowa i nie obciążająca dla budżetu.
Procedura leasingowa na nowe i używane maszyny rolnicze jest prosta i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy wybrać potrzebny sprzęt, skontaktować się z naszym przedstawicielem, ustalić warunki umowy, by po krótkiej weryfikacji i złożeniu podpisów móc niemal od razu korzystać z leasingowanej maszyny. Po spłacie wszystkich rat istnieje możliwość wykupu maszyny.
Leasingobiorcy zwykle decydują się na leasing operacyjny maszyn rolniczych, który daje dużą elastyczność w kwestii ewentualnego wykupu sprzętu po zakończeniu umowy. Leasing finansowy oznacza natomiast, że po zakończeniu umowy sprzęt rolniczy automatycznie przechodzi na własność przedsiębiorcy.
W ALPINA Leasing proponujemy Państwu maszyny rolnicze w leasingu finansowym lub operacyjnym, a także kredyt na ciągnik rolniczy – używany oraz nowy. Zachęcamy do kontaktu w celu ustaleniu szczegółów umowy na leasing maszyn rolniczych.
FAQ:
- Czy można wziąć maszynę w leasing na nową działalność rolniczą?
Tak, w ALPINA Leasing maszynę rolniczą mogą wziąć w leasing nawet nowo założone gospodarstwa, co pozwoli im szybko zacząć niezbędne prace. Może to być dobry pomysł, by sfinansować pierwszy sprzęt potrzebny przy prowadzeniu działalności.
- Czy finansowanie leasingiem maszyny rolniczej oznacza liczne formalności?
Nie z ALPINA Leasing. Nie wymagamy zaświadczeń z ZUS, KRUS, UG, ani wielu innych dokumentów, a całą procedurę można przeprowadzić zdalnie. Nasi agenci optymalizują kwestie podatkowe i zajmują się większością formalności, a cały proces jest niezwykle szybki – maszyna rolnicza już po kilku dniach może pracować w gospodarstwie.
- Czy koszty leasingowe mogą uwzględniać sezonowość produkcji rolnej?
Tak, uwzględniamy fakt, że dochody rolnika nie są jednorodne w ciągu roku i ustalamy harmonogram rat tak, by były dogodne i nie obciążały budżetu. Wystarczy skontaktować się z naszymi specjalistami, a na pewno uda się znaleźć optymalne rozwiązanie.