Blog

Czy warto wziąć samochód marki Iveco w leasing?

08.04.2024

Włoska marka Iveco jest dziś jedną z najczęściej wybieranych przez firmy szukające ekonomicznego samochodu dostawczego lub ciągnika siodłowego. Atutem pojazdów marki jest połączenie dobrych osiągów z wygodą prowadzenia i inteligentnymi rozwiązaniami. A wszystko przy konkurencyjnych cenach. Marka produkuje też pojazdy elektryczne, na biometan i wodór. Do tego szeroko dostępny jest leasing Iveco – wygodne rozwiązanie dla firm. Czy i dlaczego warto z niego skorzystać?

Leasing Iveco, czyli samochody dostawcze z minimum formalności

Pierwszą dużą korzyścią leasingu Iveco są błyskawiczne decyzje i maksymalnie ograniczone formalności. Samochód można odebrać nawet w ciągu kilku dni, a przy dobrych wiatrach już po kilkudziesięciu godzinach od podpisania umowy. W zasadzie cały proces może przejąć firma brokerska taka jak nasza ALPINA Leasing. Przygotowujemy wniosek, kompletujemy dokumenty i negocjujemy warunki umowy, a na końcu jeszcze rejestrujemy pojazd. Współpracujemy z większością dealerów oraz firm leasingowych i banków, stąd jeszcze przyspieszamy cały ten proces. Oczywiście, firmy leasingowe weryfikują zadłużenie czy możliwości finansowe przedsiębiorcy, ale ten etap jest mniej restrykcyjny niż w przypadku kredytu, dlatego trwa krócej.

W leasing można wziąć samochody dostawcze Iveco nowe, z salonu, lub używane (np. Iveco Daily IV – produkowane od 2014 r.). Nie narzucamy rocznika, a oferujemy też finansowanie pojazdów bezpośrednio sprowadzonych z zagranicy. Leasing oznacza także szerszą i szybszą dostępność pojazdów nowych – firmy leasingowe często mają pierwszeństwo zakupu, więc auta nie trzeba zamawiać, ani na nie długo czekać.

Leasing Iveco: finansowanie dla nowych firm bez kapitału

Samochody dostawcze Iveco można wziąć w leasing nawet w pierwszych dniach prowadzenia firmy – nie wymagamy wykazania danego stażu. Skutecznie negocjujemy też umowy z wkładem od zaledwie 1% i atrakcyjne finansowanie dla świeżo upieczonych przedsiębiorców. Dla startujących firm Iveco w leasingu jest znacznie bardziej osiągalne (a często i opłacalne) niż wysoki kredyt samochodowy lub celowy na dobrych warunkach. Przedsiębiorca nie musi też zamrażać kapitału – może wykorzystać go na inne inwestycje, pomnażać lub zostawić na awaryjną sytuację, aby zadbać o płynność finansową firmy.

Każdy przedsiębiorca może dopasować parametry leasingu do swoich potrzeb – także firma początkująca i bez kapitału. Doradzimy, na jaki czynsz inicjalny, kwotę wykupu i okres finansowania zdecydować się przy prognozowanych dochodach. Popularny w firmach leasing operacyjny można wziąć nawet na 5 bądź 7 lat (w zależności od masy całkowitej pojazdu) i z niskim wykupem (od 1% wartości) – i po zakończeniu umowy przejąć samochód za naprawdę symboliczną kwotę.

Leasing samochodów ciężarowych a korzyści podatkowe

Wydatki ponoszone na leasing samochodów dostawczych i ciężarowych można ująć w kosztach uzyskania przychodu. W przypadku leasingu operacyjnego są to czynsz inicjalny, raty (część kapitałowa i odsetkowa) i kwota wykupu. A w poczet raty można zaliczyć również m.in. ubezpieczenie, pakiet Assistance, GPS bądź kartę serwisową. Wyższe koszty uzyskania przychodów obniżają podstawę obliczenia podatku należnego, więc zwiększają dochody firmy – to jedna z częściej stosowanych metod optymalizacji podatkowej. Płatnicy VAT mogą dodatkowo odliczyć 100% bądź część podatku VAT w zależności od statusu pojazdu (czy spełnia definicję samochodu ciężarowego) oraz sposobu użytkowania (tylko w firmie lub także prywatnie).

Ponadto leasing nie obciąża zdolności kredytowej firmy, ponieważ nie traktuje się go jako zadłużenie (nie jest widoczny w BIK-u). W stosunku do kredytu celowego i samochodowego przedsiębiorca ma zatem większą szansę na uzyskanie innych form finansowania na atrakcyjnych warunkach.

Firmowe Iveco: leasing samochodów dostawczych w trudnym dla firmy okresie

Leasing jest popularną formą finansowania także z tego względu, że podczas trwania umowy zawsze można znaleźć dobre wyjście z trudnej czy podbramkowej sytuacji. Do takich opcji należy cesja leasingu – czyli przeniesienie umowy na inną firmę z zachowaniem odstępnego: odzyskaniem zainwestowanym środków (oczywiście za zgodą firmy leasingowej oraz strony trzeciej). W trudniejszym, ale nie krytycznym czasie leasingobiorca zazwyczaj może jeszcze liczyć na takie ułatwienia jak odroczenie jednej czy kilku płatności albo obniżenie miesięcznej raty poprzez wydłużenie okresu finansowania lub zwiększenie kwoty wykupu pojazdu. To daje poczucie elastyczności i bezpieczeństwa, zwłaszcza przedsiębiorcom startującym lub w niepewnej sytuacji.

Leasing konsumencki: Iveco nie tylko dla przedsiębiorcy

Marka Iveco znana jest z produkcji samochodów ciężarowych, ale nie tylko – również mniejszych dostawczaków (w stylu Sprintera czy Ducato). I są to rozwiązania świetne nie tylko dla firm kurierskich, logistycznych czy produkcyjnych: także dla osób, które np. prowadzą działalność nierejestrowaną albo zwiedzają świat na czterech kołach. Leasing konsumencki może wziąć w zasadzie każdy – i jest to dobra alternatywa dla wydawania oszczędności czy zaciągania kredytu bankowego. Plusem rozwiązania jest też to, że konsument nie ma obowiązku wykupu pojazdu. Może go po prostu zwrócić i w razie potrzeby wziąć w leasing kolejny, nowszy czy lepszy model.

FAQ:

  • Kiedy sprawdza się w firmie Iveco Daily?

Zastosowanie Iveco Daily to przede wszystkim przewóz produktów lub materiałów: to solidny samochód dostawczy o DMC do 7 ton i ładowni (w najdłuższej wersji) niemal do 20 m2. Jego zaletą są dobre osiągi i efektywność paliwowa: przy atrakcyjnej cenie. Auto jest dostępne z napędem tylnym lub na cztery koła.

  • Ile kosztuje leasing Iveco?

Na koszt leasingu Iveco składa się wiele czynników, choćby model, stan, cena pojazdu i parametry umowy (czynsz inicjalny, kwota wykupu i okres finansowania). Najlepiej rozpatrzyć go indywidualnie: zapraszamy na konsultacje do ALPINA Leasing.

  • Jak długo można leasingować Iveco?

Okres leasingu może wynosić maksymalnie 5-7 lat w zależności od masy pojazdu. Ten parametr (i pozostałe jak wysokość wkładu własnego, kwoty wykupu) można również dopasować do indywidualnych potrzeb.