Blog

Czy warto wziąć samochód marki Suzuki w leasing?

26.02.2024

Odkąd w 1937 r. Michio Suzuki zdecydował współtworzyć japoński rynek motoryzacyjny, postawił na innowacje i ekonomiczność. Dziś samochody marki jak Suzuki Swift, Vitara bądź Ignis wciąż łączą te cechy, oferując np. niższe zużycie paliwa (napęd hybrydowy), wszechstronność (napęd 4×4), bezpieczeństwo (asystenci), łatwość obsługi i nowoczesny design. Warto o nich pomyśleć w kontekście firmy – tylko czy zdecydować się na leasing Suzuki, kredyt, a może zainwestować gotówkę? Podpowiadamy!

Firmowe Suzuki – finansowanie kredytem leasing czy gotówka?

Nowe Suzuki kosztuje od około 70 tysięcy złotych (Swift, Ignis), przy czym ceny SUV-a (np. Vitara, S-cross) są już nieco wyższe i wynoszą od około 100 tysięcy. Kilkuletnie, używane auta marki w dobrym stanie to nieco niższy wydatek, natomiast wciąż rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Spora inwestycja – nawet dla firmy, która dysponuje takim kapitałem. Czy warto go zamrażać? To osobista decyzja, ale warto uwzględnić fakt, że firmowe środki mogłyby pracować i mnożyć się, wspierając rozwój przedsiębiorstwa. A poza tym w niepewnych czasach takie oszczędności nieraz pomagają zachować płynność finansową.

Jeśli firma nie dysponuje takim kapitałem lub nie chce go zamrażać, może kupić auto na kredyt celowy lub wziąć je w leasing. Ewentualnie też zdecydować się na wynajem długoterminowy, ale to najmniej opłacalna opcja. Zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing są godne uwagi, przy czym firmy częściej wybierają leasing – ze względu na prostsze procedury czy korzyści podatkowe. Koszty obu form finansowania mogą być zbliżone, lecz w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw leasing łatwiej uzyskać, zwłaszcza na początku działalności. Najlepiej indywidualnie porównać obie te możliwości, w czym chętnie pomożemy w naszej firmie brokerskiej ALPINA Leasing – zapraszamy do kontaktu.

Leasing Suzuki to szybkie decyzje i ograniczone formalności

W stosunku do kredytu leasing Suzuki ma tę przewagę, że całość procedury jest sporo szybsza, prostsza, bo formalności ograniczają się do minimum. Wszystko można załatwić zdalnie i w ciągu kilku dni odebrać samochód. Weryfikacja możliwości finansowych i zadłużenia nie jest też tak restrykcyjna, jak przy kredycie, więc łatwiej wynegocjować korzystną ofertę. A jeśli do tego firma skorzysta z pomocy brokera leasingowego, to w zasadzie ograniczy swój udział w tym przedsięwzięciu do przygotowania dokumentów i złożenia paru podpisów. W ALPINA Leasing oferujemy wsparcie już od znalezienia odpowiedniego samochodu aż po jego rejestrację. A przez cały okres leasingu jesteśmy do dyspozycji w przypadku problemów, wątpliwości.

Finansowanie Suzuki leasingiem zwykle ma też zaletę w postaci większej dostępności aut. Firmy leasingowe współpracują w tym zakresie z dealerami, dlatego też z reguły na nowy samochód nie trzeba czekać (ani go zamawiać).

Leasing operacyjny dla nowo powstałych firm bez wkładu własnego

Przy wsparciu brokera podpisać umowę na leasing Suzuki mogą nawet dopiero założone firmy – od pierwszych dni działalności. W naszej ofercie opłata wstępna wynosi od zaledwie 1% wartości samochodu. Czyli przedsiębiorca nie musi wykazać określonego stażu i dysponować dużym kapitałem, co jest wymagane w przypadku kredytu. Miesięczna rata również nie musi znacząco obciążać budżetu, bo okres finansowania możemy rozłożyć nawet na 7 lat. A gdy do tego dodamy tzw. niski wykup, po zakończeniu umowy firma może przejąć samochód za symboliczną kwotę.

Elastyczność i poczucie bezpieczeństwa w leasingu Suzuki

Kolejną korzyścią z leasingu w stosunku do kredytu jest możliwość dostosowania jego parametrów w zakresie opłaty wstępnej, raty miesięcznej, kwoty wykupu czy okresu finansowania do własnych potrzeb i preferencji. Gdy je poznamy, w taki sposób ukształtujemy powyższe kalkulacje, by leasing jednocześnie maksymalnie się opłacał oraz nie nadwyrężał zanadto budżetu.

Pod kątem dopasowania zobowiązań leasing jest elastyczny, ale również zachowuje tę elastyczność w trakcie trwania umowy. Leasingobiorca w trudnym dla firmy okresie może wynegocjować z leasingodawcą obniżenie miesięcznych rat poprzez np. wyższą kwotę wykupu lub wydłużenie okresu finansowania. Wiele firm leasingowych oferuje też takie możliwości jak czasowe odroczenie płatności. W sytuacji bez wyjścia pozostaje zawsze cesja leasingu, możliwość scedowania umowy na inny podmiot (naturalnie za zgodą wszystkich stron). Wówczas przedsiębiorcy negocjują odstępne, a firma oddająca leasing odzyskuje już ulokowane w inwestycji środki.

Suzuki w leasingu a korzyści podatkowe i finansowe dla firmy

W praktyce natomiast największą zaletą leasingu Suzuki są korzyści podatkowe. Dla firmy leasing operacyjny oznacza możliwość uznania wszystkich kosztów z nim związanych za koszty uzyskania przychodów (z zastrzeżeniem limitów opisanych w artykule „Czy leasing samochodu osobowego jest opłacalny”). A to obniża podstawę opodatkowania. W poczet KUP można zaliczyć czynsz inicjalny, opłatę końcową i raty miesięczne wraz z częścią kapitałową i odsetkową oraz ujętymi w nich usługami – jak ubezpieczenie, pakiet Assistance lub karta serwisowa. Niższe podatki przekładają się na wyższe dochody, a zatem zyski firmy. Do tego leasing nie jest traktowany jako dług (nie widnieje w BIK-u), więc również nie obciąża zdolności kredytowej firmy. Dzięki temu przedsiębiorca wciąż może korzystać z innych form finansowania np. kredytów na atrakcyjnych warunkach.

Leasing konsumencki – Suzuki nie tylko dla firm

Suzuki Motor Corporation tworzy auta, które sprawdzają się nie tylko w firmie, także w codziennym użytku. Leasing zaś nie jest zarezerwowany tylko dla przedsiębiorstw, ale również dla osób prywatnych. Nieprowadzący działalności gospodarczej może zdecydować się na leasing konsumencki Suzuki. W dodatku nie ma też obowiązku wykupu pojazdu po zakończeniu umowy – może go oddać leasingodawcy i podpisać umowę na kolejny, nowszy czy lepszy model.

Jak każde zobowiązanie finansowe, leasing wymaga solidnego przeanalizowania oraz zastanowienia się nad możliwościami. W ALPINA Leasing z przyjemnością Państwa w tym wesprzemy – doradzimy najlepsze rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu oraz do skorzystania z przygotowanych na naszej stronie narzędzi takich jak kalkulator czy wyszukiwarka samochodów.

FAQ:

  • Jaki jest najniższy możliwy wkład własny w leasingu?

Wysokość wkładu własnego (opłaty wstępnej – czynszu inicjalnego) zależy od polityki danej firmy leasingowej. Może być nawet symboliczna i wynosić 1% wartości auta.

  • Ile trwa wzięcie samochodu w leasing?

Z reguły od podpisania umowy leasingowej do odbioru auta mija nie więcej niż kilka dni, a czasem zaledwie kilkadziesiąt godzin. Procedurę można zrealizować zdalnie.

  • Czy nowa firma może wziąć auto w leasing?

To zależy od polityki firmy leasingowej, natomiast ze wsparciem dobrego brokera jest jak najbardziej możliwe. Przykładowo w ALPINA Leasing nie wymagamy wykazania określonego (np. rocznego) stażu ani przychodów firmy na wysokim poziomie.