Blog

Jakie są zalety leasingu samochodowego w porównaniu do wynajmu długoterminowego?

26.02.2024

Dzisiaj przedsiębiorcy (czy konsumenta) nie musi być stać na zakup auta. Nie trzeba inwestować dużych pieniędzy, aby jeździć nowym albo dobrym używanym samochodem. Nie trzeba też pożyczać środków, wikłając się w kredyt i wszystkie związane z nim ograniczenia. Można auto wynająć lub zdecydować się na leasing. A czym w praktyce różnią się te rozwiązania? Leasing czy wynajem – co daje więcej korzyści? Sprawdzamy!

Leasing czy wynajem? Podstawowa różnica, czyli za co zapłacisz!

Porównanie leasingu i wynajmu długoterminowego jako dwóch najpopularniejszych dziś form finansowania samochodu warto zacząć od kluczowej sprawy – czyli za co w rzeczywistości się płaci. W przypadku leasingu jest to spłata kapitału, wartości pojazdu, powiększona o marżę firmy leasingowej. W przypadku wynajmu długoterminowego – tylko rekompensata za użytkowanie auta i utratę jego wartości w czasie trwania umowy. Rata miesięczna za wynajem może być niższa, lecz w wielu przypadkach w ogólnym rozrachunku te koszty są podobne. Umowa najmu zwykle nie wiąże się z żadną opłatą początkową. W leasingu czynsz inicjalny jest, lecz (w odpowiedniej firmie lub z pomocą brokera takiego jak ALPINA Leasing) można go obniżyć do symbolicznej kwoty 1% wartości rynkowej samochodu.

Leasing jest więc korzystniejszym rozwiązaniem dla osób, które w bliższej lub dalszej perspektywie chcą mieć auto na własność. A najem długoterminowy dla tych, których nie interesuje posiadanie samochodu, a jedynie go potrzebują i są gotowi zapłacić za samo jego użyczenie. Natomiast decydując się na leasing operacyjny, po zakończeniu umowy przedsiębiorca zwykle może także umówić się z leasingodawcą, że ten sprzeda pojazd, i rozliczyć się z tej transakcji: nie musi koniecznie trzymać tego samochodu w firmie przez kolejne lata.

Wynajem długoterminowy a leasing – wykup samochodu

Powyższe kwestie wpływają przede wszystkim na możliwości i koszty wykupu auta. W leasingu koszt wykupu samochodu najczęściej jest symboliczny – wynosi od jednego do kilku procent jego wartości. W przypadku najmu są to już znacznie wyższe koszty, oczywiście, jeśli wynajmujący zgodzi się na jego sprzedaż, bo nie wszystkie firmy to praktykują. Leasing samochodu polega na tym, że w trakcie obowiązywania umowy leasingobiorca spłaca (ratalnie) jego wartość. Najem w ogóle nie uwzględnia spłaty kapitału – i płaci się tylko za użyczenie auta. Jeśli więc chce się mieć je na własność, trzeba finalnie zapłacić kwotę zbliżoną do rynkowej, co z reguły po prostu się nie opłaca.

Dostępność i wygoda użytkowania samochodu – leasing kontra najem

Różnice między leasingiem a wynajmem długoterminowym auta uwidaczniają się też w okresie trwania umowy. W przypadku wynajmu jest to maksymalnie 60 miesięcy, z reguły jednak mniej. A umowę leasingową można podpisać na nawet 7 lat, ale także na znacznie krótszy czas zależnie od preferencji. To oczywiście zaleta lub wada – w zależności od punktu widzenia. Jeśli jednak przedsiębiorca chce przygotować flotę w perspektywie wieloletniej i nie ma ochoty co kilka czy kilkanaście miesięcy zajmować się przedłużaniem lub podpisywaniem umów, szukaniem auta czy negocjacjami, leasing może być wygodniejszym rozwiązaniem.

Co do zasady wynajem długoterminowy samochodu wiąże się z obowiązkiem zwrotu pojazdu firmie wynajmującej. Choć opłaty miesięczne uwzględniają co prawda utratę jego wartości, to jednak zwracany przedmiot umowy najmu powinien być w dobrym, oczekiwanym przez wynajmującego stanie. Dlatego z reguły usługa wiąże się z takimi obostrzeniami jak restrykcyjne przeglądy, zakaz wprowadzania modyfikacji czy ograniczenie liczby kilometrów. Przebieg jest dokładnie monitorowany, a w większości przypadków przekroczenie go oznacza po prostu dodatkowe opłaty. Poza tym wszelkie czynności związane z eksploatacją pojazdu bierze na siebie najmujący, a to może wiązać się z ograniczeniami dla przedsiębiorcy – który np. nie wymieni opon we własnym zakresie, kiedy będzie miał na to czas.

Wynajem długoterminowy czy leasing a sam przedmiot umowy leasingu/najmu

Wielu przedsiębiorców podchodzi do pojazdów we flocie pragmatycznie, praktycznie. Potrzebują po prostu dobrego, niezawodnego, ładnego auta, ale nie musi być nowe i z najwyższej półki. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może okazać się leasing – jego przedmiotem może być też samochód używany, i to bez limitu wieku, a nawet sprowadzony bezpośrednio z zagranicy. Takie starsze i sprowadzone auto będzie znacznie tańsze, a to oznacza niższy koszt leasingu i raty miesięczne oraz krótszy okres zobowiązania. Natomiast wynajem długoterminowy auta wiąże się już z wyłącznie nowymi, maksymalnie dwuletnimi pojazdami. Być może lepiej postawić na nieco tańsze auto i po wygodnym, w miarę krótkim okresie stać się jego właścicielem, niż zapłacić podobną kwotę za kilkanaście miesięcy wynajmowania nowego pojazdu z salonu? Warto to przynajmniej rozważyć w ten sposób.

Najem długoterminowy a leasing – korzyści podatkowe dla firmy

Leasing stał się popularny wśród przedsiębiorców zwłaszcza ze względu na korzyści podatkowe. Oczywiście zalet tej formy finansowania jest więcej (to np. indywidualnie ustalany czas trwania umowy, wysokość rat i pozostałych opłat, szybkie decyzje, mało formalności), ale obniżenie podstawy opodatkowania jest jedną z najważniejszych. W porównaniu z wynajmem długoterminowym działa to natomiast podobnie. Zarówno leasing operacyjny, jak i najem wiążą się z możliwością zaliczenia do KUP rat miesięcznych. W przypadku leasingu koszty uzyskania przychodu powiększa także opłata wstępna i kwota wykupu, a w ramach rat można zawrzeć m.in. ubezpieczenie, assistance, kartę serwisową – czyli opcji na optymalizację podatkową jest nieco więcej.

Podsumowując, trudno jednoznacznie stwierdzić, co daje więcej korzyści: leasing czy wynajem długoterminowy. To dwie różne formy finansowania i spełniające odmienne oczekiwania czy potrzeby. Jeśli je poznamy, chętnie Państwu doradzimy: zapraszamy do kontaktu ze specjalistami ALPINA Leasing.

FAQ:

  • Kto jest właścicielem pojazdu w leasingu operacyjnym?

W leasingu operacyjnym właścicielem pojazdu do czasu zakończenia umowy leasingu jest firma leasingowa. Późniejszy wykup pojazdu jest możliwy do majątku firmowego lub prywatnego.

  • Czy najem długoterminowy podnosi koszty uzyskania przychodu?

Tak, jako koszt uzyskania przychodu można zaliczyć raty miesięczne, podobnie jak w przypadku leasingu operacyjnego (część kapitałowa i odsetkowa).

  • Jak długo trwają umowy w wynajmie długoterminowym?

To zależy od firmy oferującej najem długoterminowy, jednak zwykle maksymalnie 60 miesięcy. Część firm umożliwia indywidualnie przedłużenie zawartej umowy na krótszy okres.