Blog

10 korzyści z leasingu auta dla Twojej firmy

07.11.2023

Dzisiaj w zasadzie każdy może wziąć samochód w leasing: także, jeśli nie prowadzi firmy. Niemniej to właśnie przedsiębiorcy najchętniej decydują się na tę formę finansowania i to w przypadku zarówno jednego pojazdu, jak i całej firmowej floty. Dlaczego? Ponieważ leasing auta na firmę jest wygodny i elastyczny, daje poczucie bezpieczeństwa i przynosi wymierne korzyści w sferze ekonomicznej, organizacyjnej i logistycznej. Poznaj je!

1. Leasing auta na firmę już od pierwszych dni działalności

Przy wsparciu dobrego brokera samochód w leasing weźmie nawet świeżo otworzona firma – także jednoosobowa. W firmie brokerskiej ALPINA Leasing nie wymagamy wykazania określonego stażu ani poziomu dochodów. W porównaniu choćby z kredytem samochodowym leasing na firmę (jednoosobową, spółkę) znacznie łatwiej uzyskać – i tym samym zadbać o naprawdę dobre narzędzia do pracy i rozwoju swojej działalności już w pierwszych dniach jej prowadzenia.

2. Leasing samochodu dla firm nie wymaga dużego wkładu i nie zamraża kapitału

Na początku prowadzenia działalności kapitału zwykle brakuje. A nawet jeśli nie albo firma jest już jakiś czas na rynku i prosperuje, wolne środki powinny raczej pracować i wspierać rozwój przedsiębiorcy, a nie – zamrożone – marnować się i tracić wartość. Leasing jest pod tym względem niezwykle elastyczny. W ALPINA Leasing minimalny wkład własny (przy spełnieniu pewnych warunków) to zaledwie 1% wartości pojazdu, co pozwala uniknąć dużej inwestycji, a zadbać o naprawdę porządny, także nowy samochód. Z drugiej strony, decydując się na wyższy czynsz inicjalny, obniżamy miesięczne raty leasingowe.

3. Leasing samochodu dla firm nie obciąża zdolności kredytowej

W leasingu operacyjnym samochód w trakcie trwania umowy wciąż należy do firmy, która go udzieliła. Leasing najczęściej nie jest rejestrowany w BIK-u, nie stanowi zadłużenia – więc nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy. To bardzo ważne, gdy firma wciąż może korzystać z innych form finansowania i uzyskać wysokie finansowe wsparcie na atrakcyjnych warunkach. Takie rozwiązanie pomaga rozwijać działalność i zwiększać zyski, ale też przydaje się w kryzysowym czasie.

4. Leasing operacyjny w całości wlicza się do kosztów uzyskania przychodu

To jedna z największych korzyści leasingu operacyjnego. Zarówno czynsz inicjalny, części kapitałowe i odsetkowe rat, jak i kwota wykupu obniżają podstawę opodatkowania firmy (w przypadku osobowych aut spalinowych do limitu wartości auta 150.000zł netto), a niższe podatki oznaczają wyższe zyski. W ALPINA Leasing proponujemy dodatkowo włączenie do raty leasingowej m.in. ubezpieczenia, pakietu Assistance i karty serwisowej. Dla VAT-owców istnieje ponadto możliwość odliczenia podatku VAT (50 lub 100% w zależności od sposobu użytkowania auta).

5. Prosta i szybka droga do podpisania umowy leasingowej

Firma leasingowa również sprawdza ewentualne zadłużenie i możliwości finansowe klienta, natomiast ta procedura weryfikacyjna jest uproszczona i o wiele szybsza w porównaniu z ubieganiem się o kredyt w banku. Bardzo często od wysłania wniosku do odbioru auta i kluczyków mija zaledwie kilka dni, a w całym tym procesie można liczyć na pełne wsparcie brokera leasingowego. Ponadto brokerzy, firmy leasingowe współpracują z dealerami i zazwyczaj mają pierwszeństwo zakupu nowych modeli: nie trzeba zamawiać samochodu i na niego czekać.

6. Leasing samochodu osobowego ze wsparciem brokera

Jeśli zdecydują się Państwo na skorzystanie z usług firmy brokerskiej takiej jak ALPINA Leasing, specjaliści przejmą na siebie większość formalności – a w tym również rejestrację pojazdu. Broker także znajdzie odpowiednie auto, a to ogromne ułatwienie i oszczędność: pieniędzy, czasu i nerwów. Specjalista przygotuje porównania i analizy, doradzi w ukształtowaniu parametrów leasingu i wynegocjuje z firmą leasingową atrakcyjne warunki umowy. Pomoże też skompletować dokumenty i przejść przez cały ten proces. Będzie ponadto służyć wszelką pomocą w czasie trwania umowy leasingowej.

7. Dopasowane do możliwości raty leasingowe i inne parametry umowy

Wszystkie parametry umowy leasingowej: czynsz inicjalny, wysokość rat, okres finansowania i kwotę wykupu auta dopasowujemy do potrzeb i możliwości Klientów. Jednocześnie wszystkie one wpływają na całkowity koszt leasingu, a zatem także na jego opłacalność. W ALPINA Leasing pomagamy pogodzić te kwestie – czyli dbamy o to, by leasing był zarówno „lekkostrawny”, jak i maksymalnie tani. Już teraz sprawdzą Państwo szacunkowe koszty inwestycji, korzystając z kalkulatora leasingu, który przygotowaliśmy na naszej stronie internetowej.

8. W leasingu nie ma sytuacji bez wyjścia

Wielu przedsiębiorców chciałoby wziąć auto w leasing, ale martwi się, że nie będzie w stanie go „unieść” w trudniejszym czasie. Dlatego indywidualnie dostosowujemy jego parametry, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Poza tym większość firm leasingowych proponuje wyjścia awaryjne takie jak czasowe odroczenie płatności i obniżenie wysokości rat przez zwiększenie okresu finansowania lub kwoty wykupu. Zawsze istnieje też możliwość cesji leasingu, czyli przeniesienia umowy na inną firmę z zachowaniem tzw. odstępnego, czyli z odzyskaniem ulokowanych środków.

9. Niższe koszty ubezpieczenia i dodatkowe usługi w pakiecie

Leasingodawcy dość często proponują w ramach usługi finansowania zawarcie umów ubezpieczenia samochodu, zapewniają pakiet Assistance i czynności serwisowe takie jak wymiana opon i płynów eksploatacyjnych. Ze względu na stałą współpracę takich firm z dealerami, autoryzowanymi serwisami, z bankami i ubezpieczycielami można liczyć na preferencyjne ceny niezbędnych i pomocnych usług. Dodatkową korzyścią jest możliwość ujęcia ich w racie miesięcznej, a więc też rozłożenie kosztów. Przedsiębiorca nie musi sam się tym zajmować i pamiętać o terminach opłat czy odnawianiu umów, a to ogromna wygoda i oszczędność czasu.

10. Leasing a najnowsze i najlepsze narzędzia pracy w działalności gospodarczej

Ponieważ ta forma finansowania nie wymaga dużego wkładu własnego, już nawet ten początkujący przedsiębiorca bez kapitału ma szansę zadbać o dobre, niezawodne i wygodne auto. Może także co jakiś czas je zmieniać na nowsze ze względu na nieobowiązkowy wykup przedmiotu leasingu – w leasingu operacyjnym firma leasingowa może sprzedać auto i rozliczyć transakcję z klientem. Podobnie zresztą to działa z innymi narzędziami, takimi jak sprzęt komputerowy czy oprogramowanie. To świetny sposób na rozwój firmy i budowanie przewagi konkurencyjnej.

FAQ:

  • Kto może uzyskać leasing auta na firmę?

Leasing samochodów dla firmy może uzyskać każdy przedsiębiorca – niezależnie od formy prowadzenia działalności. Konieczne do spełnienia warunki ustala sama firma leasingowa. W firmie brokerskiej ALPINA Leasing proponujemy finansowanie już od pierwszych dni działalności, a także wkład własny od 1% wartości samochodu.

  • Leasing finansowy a operacyjny – jakie są różnice dla kosztów uzyskania przychodów?

Rzadziej wybierany leasing finansowy polega na tym, że przedmiot leasingu wchodzi w skład środków trwałych firmy, przechodzi na własność leasingobiorcy po opłaceniu ostatniej raty leasingowej. Firma może wliczyć w KUP odsetki od rat i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W leasingu operacyjnym do KUP zalicza wszystkie koszty i może wykupić auto.

  • Czy samochód trzeba wykupić po zakończeniu umowy leasingu?

Przy leasingu finansowym tak, pojazd z automatu zmienia właściciela po zakończeniu umowy. W leasingu operacyjnym leasingodawca może sprzedać to auto i rozliczyć się z klientem. Wykup samochodu nie jest także obowiązkowy dla osób nieprowadzących działalności (przy leasingu konsumenckim).