Blog

Kluczowe aspekty do zrozumienia przed podpisaniem umowy leasingowej

03.10.2023

Leasing to coraz chętniej wybierana forma finansowania. Trudno się temu dziwić – można uzyskać go łatwiej niż kredyt, a w dodatku wiele firm leasingowych czy banków oferuje korzystne warunki spłaty rat dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jednak przed podpisaniem umowy leasingu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą zaważyć na całej procedurze. Co powinno wzbudzić czujność podczas czytania umowy leasingowej? Jakie działania świadczą o profesjonalizmie firmy leasingowej? O tym w poniższym artykule.

Po pierwsze – sprawdzenie reputacji leasingodawcy

Jeszcze przed wzięciem umowy leasingu do ręki, a nawet przed udaniem się do siedziby firmy leasingowej i rozpoczęciem rozmów, warto sprawdzić, jak przedstawia się wiarygodność finansującego. W końcu jeśli ma koncie jakieś niepożądane działania względem dotychczasowych klientów, to dlaczego nie miałby dalej działać w ten sam sposób? Najprościej można to sprawdzić, wyszukując informacje na temat danej firmy leasingowej w internecie. Jeśli istnieje już na rynku od wielu lat, a w dodatku wygląda na to, że jej stabilność finansowa nie ulega wątpliwości, bez obaw można podpisać umowę leasingową. Jednak w przypadku jakichkolwiek obiekcji, lepiej zdecydować się na firmę o niezaprzeczalnej reputacji. Warto pamiętać, że zawsze można skorzystać z usług brokera, np. ALPINA Leasing. Pracownicy takiej firmy doskonale znają sytuację leasingodawców i podpowiedzą, którzy z nich są godni zaufania, co pozwoli na znaczną oszczędność czasu i zyskanie pewności względem dokonanego wyboru.

Po drugie – dokładna analiza rat leasingowych

Raty leasingowe mogą znacznie różnić się w zależności od firmy udzielającej leasingu, a co więcej obejmować dodatkowe opłaty. Aby przekonać się, czy konkretna opcja na pewno jest opłacalna, warto dokładnie przeanalizować umowę leasingu i porównać części składowe rat z ofertami innych firm leasingowych. Trzeba także pamiętać, aby przeliczyć, czy zaproponowany harmonogram spłaty należności jest osiągalny. Jeśli leasingobiorcy nie uda się zapłacić raty na czas, leasingodawca może naliczyć dodatkową opłatę za zwłokę i wyznaczyć ostateczny termin do zapłacenia zaległości. Co więcej, w przypadku bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu firma leasingowa ma prawo do wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym. W przypadku korzystania z usług brokera wszelkie tego rodzaju kwestie nie muszą już być oczywiście zadaniem leasingobiorcy. Unika się też dzięki temu ewentualnych pomyłek podczas porównywania ofert.

Po trzecie – dopasowanie leasingu do swoich potrzeb

Wielu leasingodawców oferuje elastyczną umowę, w ramach której można dopasować finansowanie do swoich potrzeb i możliwości. Czasami jednak otrzymane oferty potrafią przytłoczyć, a klient, niezajmujący się na co dzień danymi kwestiami, nie będzie wiedział, którą z opcji wybrać. Leasing finansowy czy operacyjny? A może leasing zwrotny? Przed podpisaniem umowy leasingu koniecznie trzeba dowiedzieć się, jakie istnieją różnice między danymi rodzajami finansowania. Zazwyczaj można także negocjować kwoty miesięcznych rat, a także długość leasingu, lecz w wielu przypadkach będzie to zależeć od sytuacji oraz historii finansowej leasingobiorcy. Jeśli jakieś aspekty wzbudzą podejrzenia firmy leasingowej, może ona prosić o wyższy wkład własny lub wymagać poręczyciela.

Po czwarte – przygotowanie odpowiednich dokumentów

Choć podpisanie umowy leasingu wiąże się z mniejszą liczbą formalności oraz krótszym czasem oczekiwania niż w przypadku kredytu, nie oznacza to, że żadne dodatkowe dokumenty nie będą potrzebne. Wręcz przeciwnie – aby umowa leasingowa mogła zostać podpisana, należy uprzednio dostarczyć wszelkie wymagane przez firmę leasingową dokumenty. Jaka to dokumentacja? Można dowiedzieć się tego podczas rozmowy z konsultantem wybranej firmy lub wybranym brokerem. Dodatkowo może się okazać, że aby wziąć leasing, leasingodawca będzie musiał zajrzeć do Księgi Wieczystej lub poprosi o poręczyciela. Takie kwestie i ewentualne dodatkowe kroki zależą od wysokości umowy leasingu, a także historii finansowej leasingobiorcy. We wszystkich tych zadaniach pomoże oczywiście sprawdzony broker taki jak ALPINA Leasing.

Po piąte – ustalenie warunków korzystania z przedmiotu leasingu

Przedmiot leasingu najczęściej stanowi auto. Jeśli więc umowa leasingu miałaby zawierać jakiekolwiek ograniczenia względem korzystania z niego (np. określony limit kilometrów), może to być niewygodne dla leasingobiorcy. Każda umowa leasingu musi określać tego rodzaju kwestie, dlatego wystarczy dokładnie ją przeczytać przed podjęciem decyzji, a w razie niekorzystnych warunków dojść do porozumienia z leasingodawcą. Warto również zwrócić uwagę na postanowienia umowy dotyczące zużycia przedmiotu leasingu – w przypadku zwrotu samochodu po zakończeniu umowy zostanie on oceniony zgodnie z określonymi kryteriami. Należy więc dokładnie sprawdzić, jakie oznaki zużycia auta będą akceptowalne, a jakie mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Po szóste – przedterminowe wygaśnięcie umowy leasingu

W każdej umowie leasingu powinna znaleźć się informacja, w którym momencie umowa może przedterminowo wygasnąć. Najczęściej dzieje się tak w przypadku stwierdzenia szkody całkowitej, czyli sytuacji, gdy przedmiot leasingu ulegnie tak dużemu zniszczeniu, że jego naprawa przestaje być opłacalna. Może także zdarzyć się, że leasingodawca zastrzeże sobie możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy w przypadku wystąpienia określonych warunków. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto oczywiście dopytywać albo wybrać inną, korzystniejszą opcję, np. z szerokiej gamy ofert ALPINA Leasing.

FAQ:

  • Na co zwrócić uwagę, wybierając leasingodawcę?

Przede wszystkim należy sprawdzić wiarygodność firmy leasingowej lub banku, który będzie udzielał leasingu. Jeśli posiada odpowiedni kapitał, a także cieszy się nieposzlakowaną opinią – bez wątpienia można mu zaufać i wybrać daną ofertę.

  • Kiedy umowa leasingu może wygasnąć?

Umowa leasingowa wygasa przede wszystkim, gdy zostanie stwierdzona szkoda całkowita przedmiotu leasingu, czyli jego naprawa staje się nieopłacalna. Warto również sprawdzić, czy leasingodawca nie określił własnych sytuacji, gdy może wypowiedzieć umowę.

  • Czy można negocjować warunki umowy z leasingodawcą?

Jak najbardziej! Często firmy leasingowe wręcz oferują możliwość dopasowania leasingu do swoich potrzeb. Natomiast jeśli któryś z zapisów umowy leasingowej nie będzie spełniał oczekiwań klienta, może on poprosić potencjalnego leasingodawcę o uwzględnienie zmian. Wszystko zależy jednak od konkretnego żądania, a także historii finansowej klienta.