Blog

5 najczęstszych powodów odmów w leasingu

12.09.2023

Leasing daje liczne korzyści firmom. Przedsiębiorcy chwalą sobie szybkie decyzje, uproszczone procedury weryfikacyjne, minimum formalności, a jednak czasem po złożeniu wniosku przychodzi zła wiadomość – odmowa leasingu. Z czego to może wynikać? Jakie są motywy firm leasingowych? Poznaj 5 najczęstszych przyczyn odrzucania wniosków i dowiedz się, co w takiej sytuacji zrobić.

1. Odmowa udzielenia leasingu przez negatywną historię w bazach dłużników

Decydując się na leasing samochodu, maszyny bądź drogiego sprzętu, warto najpierw sprawdzić siebie oraz firmę w podstawowych bazach dłużników. Do najczęstszych powodów odmowy leasingu należą niespłacone zobowiązania finansowe, figurowanie jako dłużnik w KRD lub zła historia w BIK-u. Firmy leasingowe sprawdzają różne bazy, niektóre tylko te podstawowe (stosują uproszczoną procedurę weryfikacji wiarygodności finansowej). Jako brokerzy leasingowi w ALPINA Leasing dobrze się w tym orientujemy i współpracujemy z większością podmiotów na rynku. I jeśli mają Państwo taki problem, zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy.

Z punktu widzenia firmy leasingowej nieuregulowane zobowiązania nierzadko wpływają na warunki umowy leasingowej usługa staje się droższa, zatem mniej opłacalna. W takim przypadku, gdy dług nie jest duży, to np. jeden wpis w KRD opiewający na kilka tysięcy złotych, warto go spłacić. Uzyskanie finansowania będzie sporo łatwiejsze i korzystniejsze. Niektóre z instytucji finansowych proponują także „leasing bez BIK i KRD”. Należy jednak mieć świadomość, że jest on zazwyczaj sporo droższy niż ten „zwykły”.

2. Odmowa leasingu ze względu na krótki staż firmy i zbyt niskie dochody

Czasem powodem odmowy jest także brak zdolności leasingowej, wynikający ze zbyt krótkiego stażu przedsiębiorstwa bądź za niskich dochodów. W ALPINA Leasing uzyskujemy finansowanie już od pierwszych dni działalności, bez potrzeby wykazania zarobków na odpowiednio wysokim poziomie, z niskim wkładem własnym (od 1% wartości przedmiotu leasingu). Natomiast jesteśmy brokerami – mamy umowy z większością firm, banków i dealerów i dobrą pozycję negocjacyjną. Przy bezpośrednim ubieganiu się o finansowanie firma leasingowa może wymagać od klienta stażu firmy – od co najmniej 3 miesięcy nawet do minimum 2 lat.

Brak zdolności kredytowej, leasingowej może uratować wysoki wkład własny, a także wykazanie jak największego majątku. Jeżeli natomiast spotyka Państwa odmowa udzielenia leasingu na maszyny czy sprzęt, warto przedstawić wszelkie nowo uzyskane kontrakty bądź kontrahentów, dzięki którym – i uzyskaniu leasingu – firma podniesie swoje dochody.

3. Kiedy odmowa leasingu nie zależy od firmy, ale od przedmiotu

Mali przedsiębiorcy, na początku swojej przygody z firmą lub z niskimi przychodami często szukają przedmiotów leasingu na rynku wtórnym, np. używanego pojazdu albo maszyny. Tutaj pułapką okazuje się… za wysoki wiek samochodu bądź sprzętu. Warto wtedy porozmawiać z kilkoma firmami. W ALPINA Leasing takich limitów nie narzucamy, więc zachęcamy do współpracy.

W przypadku składania wniosku o udzielenie leasingu na przedmiot używany firma leasingowa prawdopodobnie sprawdzi też (polskie, zagraniczne) rejestry zastawów. I jeśli – przykładowo – samochód jest gdzieś zastawiony, leasingodawca go nie nabędzie i nie wyleasinguje, czyli wnioskujący spotka się z odmową. Dzieje się tak dlatego, że zastaw może obciążyć nowego właściciela, czyli firmę leasingową. Jeśli został na niego wzięty kredyt, a poprzedni właściciel go nie spłaci, bank wyegzekwuje tę należność od nowego posiadacza. Może być również tak, że wpis w rejestrze jest już nieaktualny. Warto więc skontaktować się z poprzednim właścicielem, aby ubiegał się o wykreślenie zastawu z rejestru, natomiast to może trochę potrwać.

4. Odmowa ze względu na za duże zobowiązania finansowe

Nierzadko ten brak zdolności leasingowej nie wynika z braku stażu i dochodów, ale ze zbyt wysokiej wartości przedmiotu leasingu, zwłaszcza przy planowanym niskim wkładzie własnym. Nowo zarejestrowana firma najprawdopodobniej nie otrzyma w leasing wyposażenia wartego pół miliona czy milion złotych, zwłaszcza bez poręczyciela. W takim przypadku zwykle trzeba zredefiniować oczekiwania, czyli np. zmienić przedmiot leasingu na bardziej dopasowany do możliwości finansowych. Gdy planują Państwo wziąć kilka rzeczy w leasing, polecamy również „rozłożyć” je na kilka firm (mniejsza kwota to niższe ryzyko dla leasingodawcy).

Naturalnie może się też wydarzyć odwrotna sytuacja, czyli przedmiot leasingu ma za niską wartość – firmie leasingowej transakcja się po prostu nie opłaca. Jest to jednak kwestia indywidualna dla każdego podmiotu. Niektórzy leasingodawcy mają minimalne progi finansowania, np. już od 1000 złotych.

5. Negatywne powiązania firmy lub nieodpowiedni dostawca

Firma leasingowa może sprawdzić Krajowy Rejestr Dłużników bądź Biuro Informacji Kredytowej także pod kątem powiązanych z firmą spółek, wspólników czy też udziałowców. Ich zadłużenie i negatywna historia kredytowa również mogą skłonić firmę leasingową do odrzucenia wniosków. I w tym przypadku czasem jest to po prostu błąd lub nieporozumienie, wynikające np. ze zbieżności adresów (pod tym samym działa podmiot zadłużony). Natomiast gdy jest jakiś problem w innej Państwa spółce bądź u wspólnika, najczęściej trzeba go najpierw rozwiązać. Firmy weryfikują powiązania kapitałowe, osobowe i adresowe.

Leasingodawcy często mają też kłopoty z samymi sprzedawcami danej maszyny czy pojazdu: np. to podmiot im nieznany, mało wiarygodny bądź wpisany na „czarną listę” ze względu na wcześniejsze złe doświadczenia we współpracy. I tu pozostają tylko dwa wyjścia, czyli zmienić leasingodawcę lub poszukać innej oferty na potrzebny przedmiot.

W leasingu nie ma sytuacji bez wyjścia – także w przypadku odmowy jego udzielenia. Zachęcamy do skonsultowania się z nami, a je znajdziemy i zajmiemy się całym tym procesem od wyszukania przedmiotu leasingu po dostarczenie go w Państwa ręce.

FAQ:

  • Odmowa leasingu: jakie są najczęstsze powody?

Odmowa udzielenia leasingu wynika z różnych przyczyn. Zazwyczaj są to niespłacone zobowiązania leasingobiorcy, negatywna historia kredytowa, za krótki staż firmy oraz niskie dochody. Czasem problem może być w samym przedmiocie (np. jest za stary).

  • Kiedy odmowa leasingu jest niemal pewna?

Odmowy leasingu można spodziewać się przy dużym zadłużeniu (swoim lub firmy) i przy zbyt wysokiej wartości przedmiotu umowy leasingu w stosunku do możliwości finansowych. Leasingodawca nie udzieli też finansowania przedmiotu zastawionego.

  • Gdzie sprawdzić długi firmy?

Zadłużenie firmy można sprawdzić np. w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) czy w Krajowym Rejestrze Dłużników.