Blog

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy korzystaniu z leasingu?

01.08.2023

Leasing to korzystna forma finansowania, zwłaszcza dla przedsiębiorców – pozwala wyposażyć firmę w najlepszy sprzęt i pojazdy bez zamrażania i pożyczania środków. Mimo to ma pewne wady. I łatwo też popełnić błędy w leasingu, przez które zmniejszy się opłacalność i komfort rozwiązania. Na co trzeba uważać i jakie są pułapki związane z leasingiem? Sprawdź!

Najczęstsze błędy w leasingu a opieka brokera leasingowego

Leasing może stać się najkorzystniejszą formą finansowania samochodów, maszyn i urządzeń w firmie. Jednak nie musi: może być też kulą u nogi przedsiębiorcy, i to przez lata. Warto więc poznać nie tylko zalety, ale i wady leasingu i związane z nim pułapki. Warto także dokładnie ocenić opłacalność tej formy finansowania względem kredytu, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację i możliwości finansowe przedsiębiorcy. A do tego należy dobrze dostosować parametry leasingu – tak, aby uzyskać jak największe korzyści podatkowe i spokój finansowy przy jak najniższym jego koszcie.

Niewielu leasingobiorców zna ten rynek bądź ma czas na dokładną analizę dziesiątek ofert. I pierwszym błędem jest samodzielne działanie zamiast skorzystania z pomocy specjalistów, czyli brokera leasingowego. Broker zna słabsze strony tej formy finansowania i pułapki związane z leasingiem. Pomoże ich uniknąć, a także – dzięki dobrej pozycji negocjacyjnej i współpracy z firmami, bankami i dealerami – zadba o najkorzystniejsze i indywidualne warunki umowy. Dobry broker wyręcza też swoich klientów w wielu formalnościach. Przykładowo w ALPINA Leasing pomożemy m.in. wypełnić wniosek i skompletować dokumenty oraz zarejestrujemy pojazd.

Sporym błędem jest także maksymalne odkładanie organizowania leasingu – fakt, cała procedura trwa bardzo krótko, lecz warto mieć czas na solidną analizę sytuacji i porównanie ofert. Na leasing można zdecydować się już na samym początku prowadzenia działalności, w pierwszych dniach, więc warto pomyśleć o nim wcześniej.

Wybór niewłaściwej formy finansowania

Po pierwsze, nie zawsze leasing opłaca się najbardziej – czasem korzystniej jest wziąć np. kredyt samochodowy. Dobry broker leasingowy doradzi w tej kwestii, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku, zmiany prawne, korzyści podatkowe i możliwości finansowe klienta, również w perspektywie późniejszej zdolności kredytowej.

Ponadto bardzo istotny jest też wybór rodzaju umowy leasingu. Najczęściej firmy decydują się na leasing operacyjny, lecz to nie jedyne rozwiązanie. Jest jeszcze leasing finansowy i pożyczka leasingowa. Umowa leasingu operacyjnego pozwala odliczyć od kosztów uzyskania przychodu wszystkie związane z nią wydatki, w tym część zarówno kapitałową, jak i odsetkową rat. Leasing finansowy i pożyczka mogą natomiast dać więcej korzyści niektórym nievatowcom.

Leasing bez porównania ofert i negocjacji warunków umowy leasingu

Naturalnie – można udać się do pierwszej firmy leasingowej i załatwić sprawę w kilka chwil. Jednak tylko analiza różnych propozycji pozwoli wybrać najkorzystniejszą oraz dostosowaną do indywidualnych potrzeb czy możliwości finansowych. Warto zwrócić uwagę na wysokość opłaty wstępnej, miesięcznych rat i oprocentowania i ewentualne dodatkowe koszty. Błędem jest także założenie, że minimalny wkład własny wynosi 10%, a maksymalny okres finansowania 5 lat, skoro takie warunki nakłada większość firm. Przykładowo w ALPINA Leasing oferujemy finansowanie już od 0% wartości przedmiotu leasingu i umowę nawet na 7 lat, co jest optymalne dla wielu początkujących lub rozwijających się przedsiębiorców.

Najkorzystniej jest współpracować na tym polu z brokerem leasingowym. Doradca po pierwsze zaproponuje optymalne warunki leasingu i po drugie – podejmie negocjacje z firmą leasingową, by je uzyskać. Dodatkowo zadba o rozwiązania awaryjne, takie jak możliwość obniżenia rat z wydłużonym okresem spłaty leasingu i zamrożenia na jakiś czas płatności oraz cesji umowy. Sprawdzi też, czy nie pojawiają się jakieś błędne zapisy w umowie leasingowej, i zweryfikuje klauzule umowne.

Pułapki związane z leasingiem: zaniedbana historia kredytowa

Zaniedbanie analizy własnej historii kredytowej może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek podczas procesu ubiegania się o leasing. Firmy leasingowe sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów – a wpisy w bazach dłużników mogą skutkować odrzuceniem wniosku. Warto więc najpierw zadbać o terminowe spłaty zobowiązań i zaległości i na bieżąco monitorować swoją sytuację finansową.

W przypadku, gdy przedsiębiorca ma negatywną historię kredytową, może ona wpłynąć na warunki oferowane przez firmę leasingową, jednak to jeszcze nie oznacza, że zostaje „drogi” leasing – że trzeba godzić się na wysokie opłaty wstępne, wyższe raty bądź krótszy okres finansowania. Warto wówczas skorzystać z pomocy brokera leasingowego – wiarygodny i współpracujący przez lata z daną firmą broker ma silną pozycję negocjacyjną.

Wykup przedmiotu leasingu przed upływem 40% okresu amortyzacji

Aby urząd skarbowy uznał umowę leasingu, powinna ona trwać co najmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji jej przedmiotu*, czyli przykładowo dla auta osobowego są to dwa lata. W przeciwnym razie fiskus może w trakcie kontroli żądać usunięcia z firmowych kosztów rat leasingu i uiszczenia zaległego podatku. Co więcej, w sytuacji zamknięcia umowy leasingu (przed upływem tego czasu) firma leasingowa jest zobowiązana do sprzedaży przedmiotu leasingu po wartości rynkowej lub pozostałej do spłaty, ale bez zdyskontowanych odsetek zależnie od tego, która jest wyższa. Gdy leasingobiorca zdecydował się na wysoki czynsz inicjalny oraz spłacił większą część kapitału, wykup przedmiotu leasingu może być skrajnie niekorzystny.

* W ostatnim czasie pojawiło się innowacyjne rozwiązanie pozwalające na zwrot auta lub wykup w dowolnym momencie trwania umowy. Po szczegóły zapraszamy do najbliższego przedstawiciela ALPINA Leasing.

Wady leasingu: problemy z nadpłacaniem umowy

Myśląc o ewentualnym nadpłacaniu umowy leasingu, najlepiej zadbać o odpowiednie do tego warunki przy podpisywaniu dokumentów – wynegocjować stosowne zapisy z firmą leasingową. W innym razie może to nie przynieść korzyści – i tak firma co miesiąc wystawi fakturę na kwotę zgodną z harmonogramem spłat. Te dodatkowe środki zostaną zatem niejako zamrożone u leasingodawcy, i to naturalnie na nieoprocentowanym rachunku. Najlepiej wówczas ubiegać się o aneks do umowy zmieniający harmonogram spłat, umożliwiający jednorazową wpłatę nieco większej kwoty. Może się to jednak wiązać z dodatkowymi kosztami operacyjnymi.

Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami ALPINA Leasing. Przeanalizujemy Państwa sytuację, doradzimy wybór formy finansowania i wynegocjujemy korzystne warunki umów. Zostajemy z naszymi Klientami aż do zakończenia leasingu – i przez cały ten czas jesteśmy do dyspozycji. Zapraszamy!

FAQ:

  • Jaki jest maksymalny okres leasingu samochodów?

Zwykle firmy leasingowe proponują okres finansowania do 5 lat. Natomiast może też być on dłuższy – przykładowo w ALPINA Leasing proponujemy nawet 7 lat.

  • Czy firmy leasingowe dopuszczają możliwość nadpłaty?

Tak, natomiast nie zawsze jest to korzystne – najlepiej w tej kwestii porozumieć się z brokerem lub przedstawicielem firmy leasingowej zaangażowanej w ten proces, aby zmodyfikować harmonogram spłaty rat uwzględniający nadpłatę.

  • Kiedy można spotkać się z odmową udzielenia leasingu?

Firmy leasingowe sprawdzają wiarygodność finansową potencjalnych klientów (choć zwykle jest to procedura uproszczona). Jeżeli klient widnieje np. w Krajowym Rejestrze Dłużników jako dłużnik, to może spotkać się z odmową udzielenia leasingu, zwłaszcza gdy są to wyższe kwoty (z punktu widzenia firmy leasingowej jest to ryzykowne).