Blog

Czy warto wziąć samochód marki Ford w leasing?

01.08.2023

Samochody Forda są jednymi z najczęściej wybieranych do firmy i użytku prywatnego. To niezawodne i bezpieczne auta, które łączą świetne osiągi i komfort podróżowania z nowoczesnym designem. Choć dość przystępne cenowo, nie należą jednak do najtańszych. Jak więc sfinansować zakup – postarać się o kredyt czy wziąć auto w leasing? Ford w leasingu w naszym poradniku – zapraszamy do lektury!

Firmowy ford – finansowanie kredytem czy leasing?

Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. W leasingu płaci się w zasadzie za korzystanie z danego środka trwałego przez określony czas, a to pozwala na niższe raty miesięczne niż w przypadku kredytu. Leasing łatwiej też uzyskać – zwłaszcza w pierwszym lub trudniejszym okresie prowadzenia działalności. Z drugiej strony kredyt daje możliwość nabycia własności przedmiotu finansowania na samym początku umowy. Natomiast nowy ford mustang to koszt od 260 tysięcy. A kilkuletni ford mondeo wymaga co najmniej 100 tysięcy złotych budżetu, więc są to relatywnie wysokie kwoty pożyczki.

Warto również zwrócić uwagę na aspekt podatkowy obu rozwiązań. Leasing pozwala na odliczenie i odsetek, i części kapitałowych rat leasingowych od podstawy opodatkowania – a to przekłada się na wyższe dochody firmy. W przypadku kredytu można natomiast zaliczyć w poczet KUP wyłącznie odsetki od kapitału oraz amortyzację środka trwałego. A ponadto leasing nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, gdyż nie jest uznawany za dług w bilansie firmy.

Jeśli więc firma potrzebuje elastyczności w zarządzaniu swoimi środkami trwałymi i chce zyskać na korzyściach podatkowych, leasing może być lepszym rozwiązaniem. Z kolei kredyt jest odpowiedni dla przedsiębiorców, którzy chcą zostać właścicielami finansowanych środków trwałych już na samym początku umowy, jednak są w stanie ponieść wyższe koszty miesięczne. Warto dokładnie przeanalizować koszty obu form finansowania – zapraszamy do ALPINA Leasing, a pomożemy podjąć decyzję.

Leasing – ford w formie już od pierwszych dni działalności

Leasing jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają własną działalność gospodarczą. W początkowym okresie prowadzenia firmy zwykle brakuje środków na zakup samochodu. Dzięki leasingowi można go nabyć bez konieczności angażowania dużych pieniędzy i wikłania się w pożyczkę lub kredyt. Wystarczy wpłacić niewielki wkład własny, a resztę rozłożyć na dogodne raty. W ALPINA Leasing oferujemy czynsz inicjalny od nawet zaledwie 1% wartości auta.

Leasing to także szybka i elastyczna forma finansowania, która pozwala dostosować warunki umowy do indywidualnych potrzeb lub możliwości przedsiębiorcy. Decyzje leasingowe są podejmowane znacznie szybciej niż w przypadku kredytu bankowego. Od przedsiębiorców nie wymagamy określonego stażu firmy i wykazania dochodów na odpowiednio wysokim poziomie. Przy niskim wykupie po zakończeniu umowy leasingu auto przechodzi na własność leasingobiorcy w zasadzie bez większego wydatku.

Ford – leasing: opcje na trudny czas i uproszczone procedury udzielania finansowania

Jednym z kluczowych aspektów, które przyciągają przedsiębiorców do leasingu, jest szybkość podejmowania decyzji i minimum formalności. Od podpisania umowy leasingu do odbioru zarejestrowanego auta mija zwykle kilka dni. W porównaniu z kredytem w banku proces zawierania umowy leasingowej jest więc znacznie mniej skomplikowany i czasochłonny. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą się skupić na rozwijaniu swojej firmy, nie tracąc czasu na załatwianie formalności. Mało tego, w ALPINA Leasing jeszcze znajdziemy dla Państwa odpowiedni samochód.

Leasing daje również większą elastyczność w zarządzaniu finansami firmy. Przedsiębiorca może wybrać dogodne dla siebie warunki spłaty – takie jak okres trwania umowy, wysokość rat, wartość wykupu i czynsz inicjalny. W trudnym czasie istnieje możliwość obniżenia miesięcznych kosztów poprzez zmiany w umowie leasingu. A w podbramkowej sytuacji można zdecydować się na cesję leasingu.

Korzyści podatkowe dla przedsiębiorców i zdolność kredytowa

Leasing jest nie tylko elastycznym, ale również korzystnym podatkowo rozwiązaniem dla przedsiębiorców. W przypadku leasingu operacyjnego koszty związane z opłatami leasingowymi można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Są to raty leasingowe, w których możemy zawrzeć też ubezpieczenie i pakiet Assistance, czynsz inicjalny i kwota wykupu samochodu. A dzięki temu firma może obniżyć obciążenie podatkowe, co przekłada się na oszczędności finansowe.

Ponadto leasing nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, bo nie jest traktowany jako dług w bilansie firmy. Przedsiębiorca może więc swobodnie korzystać z innych form finansowania, łatwiej dostanie kredyt na rozwój działalności, może też liczyć na wyższą jego kwotę.

Leasing konsumencki – Ford dla każdego

Warto też wiedzieć, że istnieje taka możliwość jak leasing konsumencki – czyli usługa finansowania, która pozwala klientowi indywidualnemu na korzystanie z samochodu marki Ford bez konieczności jego zakupu. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się nowym autem, ale nie angażować w długoterminowe zobowiązania finansowe, czy też obawiają się utraty wartości pojazdu na przestrzeni lat. Po zakończeniu umowy leasingu klient indywidualny nie musi decydować się na wykup pojazdu (a mało tego – może podpisać umowę gwarancji odkupu auta). Może wziąć w leasing kolejny nowy wymarzony model forda, czyli korzystać z najnowszych i najlepszych aut na rynku bez obciążania swoich finansów.

Zapraszamy do kontaktu z ALPINA Leasing. Jako broker pomożemy Państwu ocenić opłacalność i korzystność formy finansowania, jaką jest leasing. Kalkulator leasingu, który pozwoli Państwu zorientować się w kosztach, udostępniamy na naszej stronie – zachęcamy do skorzystania z niego już teraz!

FAQ:

  • Czy leasing obciąża zdolność kredytową przedsiębiorcy?

Nie – leasing nie obciąża zdolności kredytowej firmy. Od początku zawarcia umowy leasingowej ta forma finansowania nie jest traktowana jako zadłużenie w firmowym bilansie, a przedsiębiorca ma szansę uzyskać korzystny kredyt bankowy.

  • Jakie koszty leasingu można odliczyć od podstawy opodatkowania firmy?

W leasingu operacyjnym firma może zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu wszystkie wydatki związane z leasingiem, czyli czynsz inicjalny, raty (część odsetkową i kapitałową) i kwotę wykupu pojazdu. W racie leasingowej mogą też zostać zawarte takie usługi jak ubezpieczenie, Assistance czy karta serwisowa.

  • Czy można w leasingu podpisać umowę gwarancji odkupu auta?

Tak – niektóre firmy leasingowe bądź dealerzy stosują takie rozwiązania w leasingu operacyjnym oraz konsumenckim. Firma nabywa samochód w cenie równej wartości końcowej auta wskazanej w umowie (przy założeniu normatywnego zużycia pojazdu i całkowitego przebiegu zadeklarowanego podczas podpisywania umowy odkupu).