Blog

Czy leasing jest dobrym rozwiązaniem dla firm startupowych?

09.06.2023

Większość startupów i nowych firm staje przed ogromnym wyzwaniem – koniecznością pozyskania pieniędzy na działalność czy rozwój projektów. Jedną z możliwości jest leasing – sprzętu komputerowego, maszyn i floty samochodowej, a nawet nieruchomości. Tylko czy to dobre rozwiązanie i czy się opłaca? Jakie są korzyści leasingu dla firm startupowych? O tym w naszym poradniku.

Jak leasing pomaga startupom uniknąć dużej inwestycji początkowej?

Leasing jest dziś jedną z najpopularniejszych form finansowania dla początkujących przedsiębiorców. Powodów jest kilka. A najważniejszy z nich to możliwość uniknięcia inwestowania środków finansowych przy stawianiu pierwszych kroków na rynku.

W przypadku zakupu niezbędnych do rozpoczęcia działalności aktywów – takich jak sprzęt komputerowy, pojazdy i maszyny lub nieruchomość, startup musiałby ponieść duże koszty. Dzięki leasingowi nowa firma może naprawdę dobrze się wyposażyć, a więc zyskać najlepsze urządzenia, niezawodne auto albo wygodny lokal, nie dysponując dużym wkładem własnym. Na przykład w ALPINA Leasing, jako broker leasingowy, proponujemy czynsz inicjalny od 1% wartości danego przedmiotu. Dodatkowo w leasingu operacyjnym podatek VAT doliczany jest do każdej raty, czyli nie trzeba opłacać go z góry.

Zamiast poświęcania często miesięcy na pozyskanie sponsora bądź zaciągania dużego kredytu czy też zamrażania zebranych środków, debiutujący przedsiębiorcy po prostu spłacają dostosowane do swoich możliwości finansowych raty leasingowe.

Jak leasing może pomóc firmom startupowym w rozwoju?

Decydując się na leasing operacyjny, startup ma też szansę przetestować sprzęty, zorientować się na rynku, w dłuższej perspektywie zapewniać sobie nowe rozwiązania – bez ponoszenia dużych wydatków jednorazowych. Gdy zakończy się umowa leasingowa, przedsiębiorca może niejako oddać przedmiot leasingu firmie, by pozyskać nowocześniejszy i jeszcze lepszy model. To szczególnie ważne zwłaszcza w przedsiębiorstwach technologicznych, w których sprzęt starzeje się błyskawicznie. A dzięki temu startup, nawet w początkowej fazie swojej działalności, jest już w stanie dogonić lub prześcignąć konkurencję i pozyskać nowych klientów.

Zalety leasingu dla startupu to również elastyczność i skalowalność, czyli łatwość oraz szybkość dostosowywania aktywów firmy do zmieniających się wraz z rozwojem przedsiębiorstwa potrzeb. Startup ma szansę skalować działalność bez podejmowania znaczących inwestycji w środki trwałe, wyposażać ją odpowiednio w miarę pojawiania się nowych pracowników, projektów i wyzwań.

Leasing pomaga też optymalizować przepływ gotówki w firmie startupowej. Zamiast ponosić dużą inwestycję, przedsiębiorca płaci regularne, miesięczne raty leasingowe. To pozwala sprawniej zarządzać finansami i wykorzystywać dostępne środki na inne potrzeby biznesowe jak marketing, rozwój produktów i projektów czy zatrudnianie najlepszych pracowników.

Jakie są korzyści leasingu dla firm startupowych?

Jeśli chodzi o korzyści leasingu dla firm startupowych, jest ich naprawdę mnóstwo. A pomijając brak dużego wkładu własnego, czyli początkowej inwestycji, są to m.in.:

  • Łatwość zaopatrzenia firmy w niezbędne wyposażenie – uproszczona weryfikacja wiarygodności finansowej, a często i brak konieczności wykazania określonego stażu czy dochodów. To także minimum formalności, gdyż zwykle wystarczy dokument tożsamości, wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub umowa spółki i wypis z KRS oraz zaświadczenie o numerach NIP, REGON.
  • Szybkość pozyskania niezbędnych sprzętów czy pojazdów: zwykle od uzyskania decyzji do odebrania przedmiotu leasingu mija nie więcej niż kilka dni. Poza tym w większości formalności (od wypełnienia wniosku, do zawarcia umowy polisy ubezpieczeniowej i rejestracji pojazdów) może startup wyręczyć broker. I na dodatek wszystko to można zrobić wygodnie przez internet.
  • Indywidualne warunki i umowa leasingowa leasing samochodu bądź sprzętu można ukształtować względem swoich potrzeb i możliwości, ustalając wysokość czynszu inicjalnego, raty leasingowej i kwoty wykupu przedmiotu, a także okres finansowania. Bardzo często parametry umowy leasingowej można także w czasie trwania umowy modyfikować, aby np. obniżyć raty miesięczne.
  • Leasing wliczony do kosztów uzyskania przychodu – jest to zależne od rodzaju umowy, jednak w najpopularniejszym leasingu operacyjnym w poczet KUP można zaliczyć wszystkie wydatki z nim związane, czyli część kapitałową i odsetkową rat (a w ratach także ubezpieczenie, Assistance i kartę serwisową), czynsz inicjalny i koszt wykupu przedmiotu leasingu. A dzięki temu zmniejsza się podstawa opodatkowania przedsiębiorstwa, a zwiększa jego dochód.
  • Bez obciążania zdolności kredytowej firmy. Leasing nie ma też żadnego wpływu na zdolność kredytową, czyli przedsiębiorstwo wciąż może korzystać z innych form finansowania w instytucjach bankowych. To bardzo ważne przede wszystkim na początku działalności, gdy pojawiają się nowe potrzeby, a nadal brakuje odpowiednio dużych środków, aby je zaspokoić.
  • Opcje awaryjne w tarapatach finansowych – w leasingu nie ma także w zasadzie sytuacji bez wyjścia. Firmy leasingowe zwykle proponują obniżenie raty przez wydłużenie okresu finansowania czy odroczenie płatności. Zawsze w podbramkowym położeniu pozostaje jeszcze cesja umowy, czyli przeniesienie jej na inny podmiot z uzyskaniem tzw. odstępnego.

Naturalnie leasing jest formą finansowania i jak każda wiąże się z pewnym kosztem – trzeba zwrócić uwagę na jego opłacalność, a ta zależna jest od wielu czynników. Jeśli zastanawiają się Państwo nad wzięciem w leasing samochodu, maszyn, urządzeń czy sprzętu komputerowego do firmy, to zachęcamy do kontaktu. Specjaliści ALPINA Leasing przeanalizują Państwa indywidualną sytuację i wskażą najlepsze możliwości, biorąc pod uwagę korzyści podatkowe i inne aspekty biznesowe.

FAQ:

  • Jakie są zalety i wady leasingu dla startupów?

Zalety leasingu dla startupu to przede wszystkim niski wkład własny, szybkie decyzje i minimum formalności. Ta forma finansowania nie obciąża zdolności kredytowej i daje wymierne korzyści podatkowe. Do głównych wad leasingu zaliczamy m.in. fakt, że leasingobiorca nie jest właścicielem przedmiotu leasingu, i wyższą kwotę zakupu.

  • Czy leasingobiorca może oddać samochód firmie leasingowej?

W leasingu operacyjnym leasingobiorca nie musi decydować się na wykup pojazdu – najczęściej działa to tak, że firma leasingowa sprzedaje auto i rozlicza tę transakcję ze swoim klientem. Klient może wówczas np. wziąć w leasing kolejny model.

  • Czy leasing wlicza się w koszty uzyskania przychodu?

W leasingu operacyjnym w koszty uzyskania przychodu zalicza się wszystkie wydatki z nim związane, począwszy od czynszu inicjalnego, raty leasingowej (część kapitałowa i odsetkowa), a skończywszy na kwocie wykupu przedmiotu umowy leasingowej.