Blog

5 korzyści płynących z leasingu samochodu dla małych firm

19.04.2023

Prowadzący rodzinną spółkę lub jednoosobową działalność gospodarczą – niezależnie od jej stażu bądź dochodów – często dzisiaj decydują się na leasing firmowego auta. I ta forma finansowania ma sporą przewagę nad kredytem i gotówką. Dlaczego? Sprawdź 5 korzyści płynących z leasingu samochodu dla małych firm i zobacz jak jeszcze same się mnożą.

1. Zdolność kredytowa i pracujący kapitał

Dziś prowadzą Państwo małą spółkę albo jednoosobową działalność gospodarczą, ale być może za jakiś czas pojawią się nowe plany na rozwój przedsiębiorstwa, wyzwania albo problemy, których rozwiązanie będzie wymagać sporego nakładu finansowego. Decydując się na leasing operacyjny zamiast finansowania zakupu auta gotówką bądź kredytem, przedsiębiorca zyskuje więcej możliwości oraz swobody działania. Kapitał inwestuje, a zatem pieniądze pracują i nie tracą na wartości, ale zarazem nie obciąża swojej zdolności kredytowej – wciąż może ubiegać się o kredyt.

Samochód w leasingu operacyjnym w żaden sposób nie wpływa negatywnie na ocenę zdolności kredytowej. Ta forma finansowania nie jest traktowana jako zadłużenie, nie ewidencjonuje się jej w bazach dłużników.

2. Leasing samochodu dla małych firm bez wkładu własnego i stażu

Zakładając firmę jednoosobową, trudno uzyskać wystarczająco wysoki kredyt – bank wymaga od firmy zabezpieczeń i określonego stażu, zazwyczaj przynajmniej roku na rynku, weryfikuje dochody, przeprowadza dokładną ocenę wiarygodności finansowej. W leasingu operacyjnym przedsiębiorca otrzyma samochód nawet w pierwszych dniach prowadzenia działalności – już na samym starcie zyskuje potrzebne do pracy narzędzie. Naturalnie firma leasingowa także ocenia możliwości finansowe leasingobiorcy, ale ta procedura jest znacznie uproszczona i mniej restrykcyjna.

Kolejna bardzo ważna sprawa to wkład własny. Decydując się na leasing samochodu osobowego, przedsiębiorca uiszcza opłatę wstępną, tzw. czynsz inicjalny, lecz ta może wynosić nawet symboliczny 1% wartości pojazdu. Takie rozwiązanie proponujemy Klientom ALPINA Leasing – niezależnie od tego, czy decydują się na leasing na firmę jednoosobową, czy na małą spółkę albo osobę fizyczną. Opłatę wstępną można naturalnie podnieść, co w konsekwencji obniży raty leasingu, jednak nawet nie dysponując wysoką kwotą, zapewnią Państwo firmie nowe porządne auto.

3. Minimum formalności i indywidualna umowa leasingu

Od momentu podjęcia decyzji o leasingu do otrzymania pojazdu przedsiębiorcę dzieli zwykle zaledwie kilka dni, a nie długie tygodnie wyczekiwania i dopełniania formalności.

Jako broker leasingowy w ALPINA Leasing dodatkowo wspieramy przy załatwianiu wszystkich kwestii formalnych – od wypełnienia wniosku przez objaśnienie zapisów, jakie zawiera umowa leasingowa, aż po samą rejestrację pojazdu. Samochód czy inny przedmiot leasingu od razu ubezpieczamy, a w pakiecie proponujemy Assistance oraz kartę serwisową. Do zawarcia umowy leasingu zazwyczaj wystarcza tylko dokument tożsamości, zaświadczenie o numerach NIP i REGON oraz wpis do CEIDG.

Umowa leasingu zawiera indywidualne ustalenia, dopasowane do potrzeb zarówno czynsz inicjalny, jak i wysokość rat, okres leasingu oraz wartość wykupu samochodu dostosowujemy do możliwości finansowych i preferencji. Wszystkie te czynniki wpływają natomiast na całkowity koszt leasingu – więc również na jego opłacalność. W ALPINA Leasing pomożemy pogodzić obie kwestie. Już teraz mogą Państwo skorzystać z naszego kalkulatora leasingu i wstępnie, bez zobowiązań zorientować się, jak te koszty mogą się kształtować.

4. Wydatki na leasing zaliczane do kosztów uzyskania przychodów

Jedną z zalet leasingu operacyjnego są korzyści podatkowe dla firmy. W koszty uzyskania przychodu wlicza się opłatę wstępną, każdą z rat leasingowych z częścią odsetkową oraz wydatki eksploatacyjne na serwis, przegląd, zakup i wymianę płynów, opon itd. (przedsiębiorca nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych). Raty leasingu mogą uwzględniać ubezpieczenie, Assistance oraz inne dodatki jak GPS bądź kartę serwisową. Przedsiębiorca decydujący się na wykup samochodu do kosztu uzyskania przychodu zaliczy także ten wydatek i gdy samochód zostanie w firmie, ma możliwość odliczenia podatku VAT od ostatniej raty leasingowej. A po 6 latach może sprzedać pojazd nowemu nabywcy lub też jako spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza wprowadzić go do majątku prywatnego bez opodatkowania.

Podsumowując – zapewniają Państwo firmie nowy, dobry samochód, nie zamrażają kapitału, nadal mają zdolność kredytową, a wszystkie wydatki ponoszone w związku z leasingiem wrzucają w KUP, co bezpośrednio przekłada się na niższe podatki.

5. Możliwość cesji i nieobowiązkowy wykup przedmiotu leasingu

Leasing samochodu osobowego w małej firmie jest również niezwykle bezpieczną i elastyczną formą finansowania, w której nie ma sytuacji bez wyjścia. Gdy raty zaczynają ciążyć, można obniżyć ich wysokość przez wydłużenie okresu umowy i zwiększenie wartości wykupu pojazdu. Wielu leasingodawców proponuje odroczenie i zawieszenie płatności bądź jeszcze inne formy pomocy w trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Zawsze pozostaje opcja awaryjna – cesja leasingu, scedowanie umowy na inną firmę z uzyskaniem tzw. odstępnego.

Gdy umowa leasingu finansowego dobiega końca, samochód przechodzi na własność leasingobiorcy, jednak w przypadku leasingu operacyjnego, który wybiera większość przedsiębiorstw, firma leasingowa może sprzedać auto oraz rozliczyć się z klientem z transakcji. Przedsiębiorca nie musi więc wykupić pojazdu, ma szansę zapewnić sobie nowy, decydując się znów na leasing lub na inną formę finansowania.

Z przyjemnością indywidualnie doradzimy i opowiemy o możliwościach, zaletach czy wadach leasingu w przypadku Państwa firmy – zachęcamy do kontaktu.

FAQ:

  • Czy leasing wlicza się w koszty uzyskania przychodu?

Tak, w przypadku leasingu operacyjnego do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wszystkie opłaty związane z leasingiem w tym raty razem z częścią odsetkową, a także wydatki eksploatacyjne.

  • Czym różni się leasing finansowy i operacyjny?

W leasingu finansowym przedmiot leasingu wchodzi w skład środków trwałych firmy oraz staje się własnością leasingobiorcy po zapłaceniu ostatniej raty. Leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych i do KUP zalicza część odsetkową rat. W leasingu operacyjnym leasingobiorca ujmuje w KUP wszystkie koszty leasingu i może wykupić przedmiot.

  • Jaka jest wysokość opłaty wstępnej przy leasingu samochodu?

Wysokość opłaty wstępnej przy zawieraniu umowy leasingu zależy od polityki firmy leasingowej, zwykle jest również elastyczna i można ją dopasować do swoich potrzeb. W ALPINA Leasing proponujemy czynsz inicjalny od 1% wartości pojazdu.