Informacje

Przedmiot leasingu – co może nim być?

01.08.2019

Leasing to jedna z najpopularniejszych i zarazem całkiem efektywna pod kątem ekonomicznym metoda, dzięki której można wygodnie finansować różne inwestycje. To przede wszystkim szansa na zdobycie sprzętów oraz technologii, których zdobywanie za pomocą kredytu, a tym bardziej środków własnych często jest niemożliwe. Warto więc zastanowić się, co może być przedmiotem leasingu.

Co można wziąć w leasing?

Właściwie nie ma tu większych ograniczeń. W leasing można wziąć praktycznie wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia działalności. Co więcej, mogą to być zarówno rzeczy nowe, jak i używane, ruchome i nieruchome, maszyny, samochody osobowe i ciężarowe, a także linie produkcyjne i technologiczne. Ponadto sfinansować w ten sposób można też zakup urządzeń biurowych, sprzętu komputerowego i innych niezależnie od ich wartości. Leasing jest usługą skierowaną najczęściej do osób prowadzących działalność gospodarczą. W ten sposób można finansować tylko rzeczy, które są wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności.

Specjalizacje firm leasingowych mogą być różne

Firmy leasingowe nie zawsze świadczą ten sam zakres usług. Niektóre skupiają się tylko na wybranych segmentach rynku. Można wobec tego trafić na firmę, która specjalizuje się wyłącznie w jednym rodzaju sprzętu. Dlatego warto wcześniej zorientować się w ofercie i wybrać tę firmę leasingową, która świadczy szeroki zakres usług lub chociaż usługę, z której zamierza się skorzystać. Dziś bez większego trudu można znaleźć firmę, która oferuje szeroki zakres dostępnego sprzętu i właśnie z tą warto nawiązać współpracę. Z leasingiem samochodu nigdzie nie powinno być żadnego problemu. Jednak jeżeli chodzi o sprzęty i to te bardziej specjalistyczne, może już być różnie.

Firmy mają różne podejście do klientów

Każda firma leasingowa postępuje według własnej filozofii. Niektóre zwracają uwagę na to, aby sprzęt był dla nich bezpieczny, to znaczy, by cechował się dużą zbywalnością, a także niską utratą wartości w okresie trwania umowy. Nie chcą być na tym przedsięwzięciu stratne, co jest zupełnie zrozumiałe. Inne firmy leasingowe są bardziej elastyczne, a co za tym idzie, wyróżniają się bardziej indywidualnym podejściem do klientów. Nierzadko już na samym wstępie dokonują oceny kondycji finansowej kontrahenta. Klienci, którzy dobrze wypadają w tej ocenie, mają szansę na leasing każdego sprzętu. Warto mieć na uwadze to, że odmowa leasingu konkretnego sprzętu w jednej firmie nie oznacza, że nie będzie można dostać go w innej. Trzeba w związku z tym zorientować się, jakie oferty i warunki mają inne firmy leasingowe.

Co najchętniej firmy biorą w leasing?

Firmy najczęściej biorą w leasing samochody. 48 proc. to samochody lekkie, a 24 proc. samochody ciężarowe powyżej 3,5 t. Tak więc wszystko wskazuje na to, że ponad 72 proc. usług w ramach leasingu dotyczy właśnie samochodów. Zainteresowanie pojazdami wynika właściwie z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że leasingobiorcami zazwyczaj są firmy z sektora mikro, małych oraz średnich firm. Poza tym samochód osobowy w dzisiejszych czasach jest podstawowym narzędziem pracy większości podmiotów. Pojazd ten, nawet jeżeli jest w leasingu, można częściowo używać do celów prywatnych. Badania i obserwacje wykazały, że wartość rynku leasingu w Polsce rośnie, a w 2018 roku wynosiła ponad 146 milionów złotych. Wygląda na to, że to o 23 proc. więcej niż w roku ubiegłym. O tego rodzaju wsparcie finansowe wciąż ubiegają się przedsiębiorstwa z sektora mikro i małych firm. Wzrost ten wskazuje na to, że małe firmy rozwijają się bardzo dynamicznie. Co więcej, młodzi przedsiębiorcy chętniej wchodzą na rynek i odważnie sięgają po tego rodzaju rozwiązania. Ze względu na minimalne formalności i niewielkie ryzyko strat, firmy zdecydowanie wolą leasing operacyjny zamiast przykładowo kredytu na samochód firmowy.

Warto także dodać, że choć w 2018 roku odnotowano tak duży 23 proc. wzrost udziału leasingu w rynku, wraz z początkiem 2019 roku nastąpił spadek. Być może było to spowodowane zmianami, jakie na leasingobiorców czekały właśnie w bieżącym roku. Co prawda, choć wiele zapowiadano, zmiany okazały się minimalne. W każdym razie w temacie samochodów leasingowych niewiele się zmieniło.

Zmiany w zakresie leasingu firmowych samochodów osobowych

  1. Biorąc pod uwagę samochody używane w firmach, kosztem wciąż jest 100% wydatków eksploatacyjnych (paliwo).
  2. Uwzględniając używane samochody osobowe przez firmy i w zakresie prywatnym, kosztem jest 75% wydatków eksploatacyjnych (serwis, naprawa, paliwo).
  3. Wzrostowi uległ limit amortyzacji, gdy chodzi o pojazdy osobowe o wartości do kwoty 150 tys. zł (samochody spalinowe i hybrydowe) oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych.
  4. Wspomniany powyżej limit został objęty leasingiem operacyjnym pojazdów osobowych. Należy podkreślić, że wcześniej takiego limitu nie było.
  5. Wydatki, jakie są związane z leasingiem, nie zostały objęte limitem 75% zaliczenia w koszty z wyjątkiem przypadku, w którym w racie leasingu znajdują się opłaty eksploatacyjne. Właśnie ta część raty została objęta limitem 75%, a z kolei koszt finansowania nie.

Eksperci twierdzą, że leasing pomimo wprowadzenia wspomnianego limitu 150 tys. zł, wciąż może być bardzo korzystnym podatkowo rozwiązaniem, porównując je chociażby z kredytem czy nawet kupnem za gotówkę. Na zmianach obowiązujących od 2019 roku stracili przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód nie tylko do użytku firmowego, ale również prywatnego. Ponadto stracą też przedsiębiorcy, którzy planują wziąć w leasing samochód droższy niż 150 tys. zł. Z uwagi na wprowadzone zmiany stracą również ci, którzy będą sprzedawać nie całościowo zamortyzowany samochód osobowy, który w czasie kupna nie kosztował więcej niż 150 tys. zł. Kto w takim razie zyska na zmianach? Przedsiębiorcy, którzy już posiadają lub dopiero chcą kupić samochód bądź też wziąć kredyt na samochód osobowy, przekraczający kwotę 86 tys. zł, ale jednak tańszy niż 150 tys. zł (w przypadku samochodów spalinowych i hybrydowych) oraz 225 tys. zł (biorąc pod uwagę samochody elektryczne).

Jeżeli chcesz uniknąć czasochłonnego poszukiwania odpowiedniej firmy leasingowej przy zachowaniu optymalnych parametrów podatkowych umowy, warto skorzystać z usług brokera leasingowego, który zajmie się wszystkim za Ciebie i przeprowadzi przez wszelkie formalności.