Porady

Leasing zwrotny a standardowy: co wybrać dla swojej firmy?

13.04.2023

Jeśli chodzi o wybór leasingu dla Państwa firmy, istnieją dwie główne opcje: leasing zwrotny i standardowy. Każda z nich ma swoje wady i zalety, warto zatem podjąć świadomą decyzję. Dla niektórych przedsiębiorstw bardziej korzystny finansowo okaże się leasing zwrotny, a leasing standardowy będzie lepszy dla innych. Czym różnią się te rozwiązania? Jak działa leasing zwrotny? Zapraszamy Państwa do lektury poniższego poradnika.

Na czym polega leasing zwrotny?

Usługa leasingu zwrotnego (zwanego także leasingiem odwróconym) jest specyficznym rodzajem leasingu. Polega bowiem na spieniężeniu lub zrefinansowaniu posiadanego wcześniej majątku trwałego przez firmę leasingową. Prawnie właściciel danej rzeczy się zmienia, ale osoba korzystająca z niej wciąż pozostaje użytkownikiem – teraz w ramach umowy leasingowej. Użytkownik to zatem zarówno dostawca, jak i odbiorca przedmiotu umowy. Jej zawarcie jest równoznaczne z obowiązkiem spłaty rat – części kapitałowej oraz odsetek.

Przedmiot umowy w leasingu zwrotnym

Przedmiotem umowy leasingu zwrotnego mogą być różne środki trwałe podlegające odpisom amortyzacyjnym. Najczęściej są to jednak kosztowne przedmioty takie jak:

  • nieruchomości przemysłowe i biurowe,
  • samochody dostawcze i osobowe,
  • urządzenia i sprzęt komputerowy,
  • maszyny budowlane i produkcyjne.

Rodzaj umowy leasingowej

Nawiązana cywilnoprawna umowa leasingu zwrotnego przyjmuje formę leasingu operacyjnego lub finansowego. Czym się różnią?

  • Leasing operacyjny – w nim firma finansująca wpisuje przedmiot umowy (np. samochód) do rejestru środków trwałych i przeprowadza amortyzację, a odsprzedane środki stają się aktywem leasingodawcy. W leasingu operacyjnym kosztem podatkowym są opłacane raty leasingowe: część kapitałowa i odsetkowa, a także opłata wstępna oraz opłaty manipulacyjne.
  • Leasing finansowy – tutaj leasing zwrotny samochodu oznacza przekazanie leasingobiorcy, czyli w tym przypadku przedsiębiorcy, możliwość dokonywania amortyzacji. Przedmiot umowy wchodzi wówczas w skład jego aktywów. W leasingu finansowym kosztem są jedynie część odsetkowa i amortyzacja.

Co wybrać? Ostateczną decyzję warto uzależnić od sytuacji finansowej firmy. Leasing finansowy umożliwia Państwu automatyczne wykupienie środka trwałego wraz z ostatnią ratą, co w przypadku leasingu zwrotnego operacyjnego nie jest konieczne.

Leasing zwrotny a standardowy – różnice i podobieństwa

Leasing zwrotny i standardowy to dwie popularne opcje dla firm zainteresowanych zakupem lub wydzierżawieniem sprzętu. Przy podejmowaniu decyzji, którą opcję wybrać, ważne jest, aby wziąć pod uwagę konsekwencje finansowe każdej z nich. W przypadku leasingu zwrotnego firma musi dysponować przedmiotem do leasingu. Takie rozwiązanie stanowi atrakcyjne wyjście dla przedsiębiorstw poszukujących długoterminowych rozwiązań.

Z drugiej strony, przy standardowym leasingu, firma finansuje sprzęt i dokonuje regularnych płatności przez okres trwania umowy. Może to być korzystne dla firm, które potrzebują szybkiego dostępu do samochodu czy nieruchomości lub potrzebują większej elastyczności w zakresie płatności. Ostatecznie ważne jest, aby rozważyć obie opcje przy podejmowaniu tej decyzji, aby mogli Państwo świadomie wybrać rozwiązanie odpowiadające Państwa potrzebom.

Zalety i wady leasingu zwrotnego

W leasingu zwrotnym Państwo i Państwa pracownicy wciąż mogą korzystać z przedmiotu umowy, z tego względu można uwolnić zamrożone środki finansowe, powrócić do płynności finansowej lub powiększyć kapitał bez potrzeby zaciągania kredytów. Ponadto leasing zwrotny pozwala na późniejsze wykupienie używanego sprzętu czy nieruchomości – wystarczy wpłacić opłatę końcową, a dany przedmiot powróci w Państwa posiadanie.

Opisywane rozwiązanie ma jednak swoje wady. Środki trwałe odsprzedane w leasing zwrotny wycenia się po cenie rynkowej, zatem cena samochodu osobowego może okazać się niższa, niż początkowo przypuszczano. Należny podatek dochodowy i podatek VAT do odliczenia w przypadku pojazdów to często tylko 50% – zwłaszcza, jeśli auto kupowane jest z myślą o odsprzedaniu, a nie prowadzą Państwo firmy sprzedającej samochody. Leasing zwrotny techniczny przeprowadza się w ciągu 60 lub 90 dni od dnia zakupu pojazdu (w zależności od procedur leasingodawcy).

Co wybrać: leasing zwrotny czy standardowy?

Analizując powyższe informacje, można zauważyć, że leasing zwrotny samochodu czy nieruchomości to atrakcyjna opcja dla przedsiębiorców chcących uzyskać dodatkowe fundusze bez utraty środka trwałego. Nie zawsze można jednak odliczyć całość podatku VAT, zaś odsprzedawane przedmioty wycenia się po cenie rynkowej. Mimo tego leasing zwrotny pozwala na odzyskanie płynności finansowej firmom, które dysponują środkami o dużej wartości.

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaką formę leasingu wybrać, chętnie pomożemy podjąć decyzję. ALPINA Leasing to grupa doświadczonych brokerów, których celem jest dobór najlepszych rozwiązań dla naszych Klientów. Zapewniamy kompleksową obsługę i doradztwo w kwestii wyboru finansowania, a także korzyści podatkowych usługobiorców. Zachęcamy do kontaktu lub odwiedzenia biura stacjonarnego.

FAQ:

  • Czym jest leasing zwrotny?

W leasingu zwrotnym przedsiębiorstwo lub konsument musi mieć majątek trwały, który podlega spieniężeniu lub zrefinansowaniu. W ten sposób firma może powrócić do płynności finansowej, wciąż korzystając z majątku, bez zaciągania długów. Leasing zwrotny pozwala na wykupienie używanego sprzętu.

  • Czy leasing zwrotny się opłaca?

Jeżeli Państwa firma posiada majątki trwałe (np. samochód, nieruchomości czy maszyny), ale zmagają się z zamrożonym kapitałem, a jednocześnie nie mogą zaciągnąć kredytu, zdecydowanie warto rozważyć leasing zwrotny.

  • Jakie są rodzaje leasingu?

Istnieje wiele rodzajów leasingu. Podstawowy podział obejmuje leasing operacyjny oraz finansowy (kapitałowy). Leasing zwrotny jest wyjątkowym rodzajem leasingu. Oprócz tego umowy leasingu dzieli się także ze względu na możliwość późniejszego wykupienia przedmiotu.